REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy innowacyjne lepiej znoszą kryzys finansowy

REKLAMA

Firmy prowadzące aktywną działalność innowacyjną w Polsce w ograniczony sposób odczuły w 2008 roku skutki kryzysu finansowego; średnio wydawały na badania i rozwój 6,85 mln zł - podał we wtorek Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.

Rok wcześniej przedsiębiorstwa przeznaczały na ten cel średnio 5,61 mln zł.

REKLAMA

W ankiecie Instytutu przeprowadzonej od marca do kwietnia br. wzięło udział 40 firm.

"Wyniki finansowe przedsiębiorstw jednoznacznie wskazują, że innowacyjne firmy w 2008 roku rozwijały się szybciej niż w latach poprzednich. Przychody ze sprzedaży badanej grupy wzrosły średnio o 17,2 proc., (...) zaś sprzedaż eksportowa, przy silnych zawirowaniach na rynkach walutowych - które mogliśmy obserwować zwłaszcza w drugiej połowie 2008 roku - wzrosła o ponad 8,97 proc. w stosunku do 6,82 proc. rok wcześniej" - podkreślają autorzy ankiety.

"Ponad 78 proc. spółek wykazało w ujęciu jednostkowym dodatnią dynamikę sprzedaży, a ponad 93 proc. przedsiębiorstw dodatni wynik finansowy netto" - dodają.

Prawie 30 proc. innowacyjnych firm nie wskazało żadnych negatywnych skutków kryzysu finansowego, a ok. 20 proc. zaliczyło do skutków osłabienia gospodarczego spadek popytu na oferowane produkty innowacyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponad 90 proc. badanych podmiotów przeznaczyło większość nakładów inwestycyjnych na prace badawczo-rozwojowe.

REKLAMA

"Choć co trzecie przedsiębiorstwo deklarowało ograniczanie projektów związanych z innowacjami, to jednak w 2008 roku wydały one na tę działalność prawie 24 proc. środków więcej niż rok wcześniej, a na prace badawczo-rozwojowe prawie 22 proc. więcej" - komentują autorzy badania.

"Jeśli mamy do czynienia z kryzysem w otoczeniu makro to stawimy mu czoło aktywną polityką innowacyjną; jeśli kryzysu nie ma to tylko przyspieszymy swój własny rozwój" - zalecają eksperci.

Komentujący wyniki badania na wtorkowej konferencji prasowej prof. INE PAN Tadeusz Baczko wyjaśnił, że dramatycznie niski poziom inwestycji zagranicznych występuje w województwach: podlaskim i świętokrzyskim.

"W województwie mazowieckim jest sześćdziesiąt razy więcej firm z kapitałem zagranicznym, niż w województwach podlaskim i świętokrzyskim" - powiedział Baczko.

Najbardziej atrakcyjnym inwestycyjnie regionem jest województwo mazowieckie m.in. w branżach: handel, naprawy, pośrednictwo finansowe, usługi dla biznesu oraz edukacja.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA