REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Im mniej swobody umów, tym większe koszty partnerskich inwestycji

• Czy przyjęta przez rząd ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) będzie przełomem w relacjach biznesu z podmiotami publicznymi?

Branża LPG może stracić 61 mln zł

Ustawą o zapasach obowiązkowych paliw zajmie się prawdopodobnie Trybunał Konstytucyjny. Chce ją zaskarżyć Polska Organizacja Gazu Płynnego.

Właściciele firm inaczej będą opłacać składki do ZUS, a inaczej do NFZ

Właścicielom małych firm grozi, że będą musieli cztery razy w roku sprawdzać wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne. Ministerstwo Zdrowia wciąż nie opracowało nowelizacji ustawy zdrowotnej.

ZUS zniechęca polskie firmy do działalności w UE

ZUS odmawia niektórym eksporterom wydawania zaświadczeń E-101, na podstawie własnej interpretacji unijnych przepisów. Prawie 200 firm eksportowych zrezygnowało od 2005 roku z prowadzenia działalności gospodarczej w UE. Firmy mogą zwalniać pracowników pracujących na długoletnich kontraktach zagranicznych.

REKLAMA

Ulgi dla firm przedłużone

Pomoc na restrukturyzację w formie ulg w spłacie podatków dla przedsiębiorców zostaje przedłużona do 9 października 2009 r.

KE: PKB Polski wzrośnie w 2009 roku o 3,8 proc.

W ciągu najbliższych dwóch lat w Polsce osłabnie wzrost konsumpcji, zmniejszą się inwestycje, a mniejszy popyt w Europie obniży także polski eksport - prognozuje Komisja Europejska.

Ryczałtowcy powinni korzystać z ulgi na dziecko

Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinni mieć możliwość korzystania z ulgi na dzieci. Z takim postulatem do ministra finansów wystąpił Związek Rzemiosła Polskiego.

OHP zapłaci firmie 118 zł

Pracodawcy do 15 listopada muszą złożyć do OHP wnioski o refundację wynagrodzeń zatrudnionych przez siebie młodocianych.

REKLAMA

Firma też może domagać się odszkodowania cywilnego od pracownika

Senat odrzucił projekt nowelizacji kodeksu pracy, który bezpośrednio umożliwiał pracownikom ubieganie się o odszkodowanie cywilne za bezprawne zwolnienie. Pracownicy nadal będą mogli starać się o taką rekompensatę, ale trudniej będzie ją uzyskać.

Łatwiej będzie archiwizować listy płac

Listy płac będzie można przechowywać nie tylko w formie papierowej, ale też na nośnikach elektronicznych.

Firmy rozliczą tak samo kredyty walutowe i waloryzowane

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o PIT kredyty złotowe z klauzulą waloryzacyjną podatkowo będą traktowane na równi z kredytami walutowymi.

Związki: firmy będą zwalniać, unikając składek na emerytury pomostowe

Związki zawodowe ostrzegają, że firmy będą zwalniać pracowników mających prawo do emerytur pomostowych. Będą w ten sposób ograniczać koszty prowadzenia działalności.

Już prawie 5 tys. firm zawiesiło działalność

Właściciele firm chętnie korzystają z zawieszenia działalności. Niewielu natomiast ubiega się o wiążące interpretacje przepisów.

Mimo obietnic nie ma rozporządzenia o kasach

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki obiecał, że w październiku poznamy nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych. Mimo obietnic projektu nie ma.

Opodatkowanie zmiany umowy spółki

 Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podatnikowi będzie łatwiej skorzystać z ulgi na złe długi

Nieściągalność wierzytelności zostanie uznana za uprawdopodobnioną, jeżeli nie zostanie uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu płatności.

Pracownikom trudniej będzie ubiegać się o odszkodowania

Senatorowie nie chcą, aby kodeks pracy przyznawał pracownikom prawo do odszkodowań cywilnych za bezprawne zwolnienie.

Odwołanie wstrzyma decyzję

Nieostateczne decyzje podatkowe nie będą podlegały wykonaniu. Wyjątkiem są te, którym zostanie nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

Koszt recyklingu będzie uwidoczniony w cenie

Sklepy będą musiały informować klientów o kosztach recyklingu urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Od 1 listopada sprzedaż używek z kasą fiskalną

1 listopada wchodzi w życie część przepisów rozporządzenia o kasach fiskalnych. Od tego dnia handlujący alkoholem i papierosami będą musieli kupić kasę. Zdaniem ekspertów obowiązek zakupu kas najbardziej uderzy w małe firmy.

Od grudnia nowe rozliczenia VAT dla kas

Od 1 grudnia 2008 r. mają wejść w życie zmiany w ustawie o VAT. Zgodnie z nimi podatnik przy zakupie kasy fiskalnej będzie mógł pomniejszyć podatek lub wnioskować o zwrot w wysokości stanowiącej 90 proc. ceny zakupu, nie więcej niż 700 zł. Dziś jest to 50 proc., nie więcej niż 2,5 tys. zł.

Ryzyko kursowe przestanie straszyć przedsiębiorców

• Czy zniesienie w kodeksie cywilnym i prawie dewizowym zasady walutowości przełoży się na oszczędności osiągane przez firmy?

Polskie spółki mogą zmienić wycenę akcji

Spółki podlegające ustawie o rachunkowości mogą skorzystać ze zmian w MSR dotyczących przekwalifikowania instrumentów finansowych.

Zakaz handlu 1 listopada

Dzień 1 listopada - Wszystkich Świętych - to kolejny dzień w roku, w którym obowiązuje zakaz handlu. W sobotę prawie wszystkie sklepy i centra handlowe będą zamknięte.

Trudniej o kredyt dla firmy

Budownictwo, transport i produkcja mebli to według banków najbardziej ryzykowne branże. Banki do każdego wniosku kredytowego przedsiębiorcy podchodzą indywidualnie. Wśród najmniej ryzykownych branż znajdują się farmacja, przemysł spożywczy i energetyka

Wydatki na podwyższenie kapitału mogą być odliczane

Wydatki związane z podwyższeniem kapitału, takie jak opłaty notarialne i sądowe, obsługa księgowa i prawna, stanowią bezpośredni koszt uzyskania przychodu.

Koszt polisy OC nie jest przychodem pracownika

Opłacenie ubezpieczenia OC dla pracowników przez pracodawcę nie jest ich przychodem, jeśli w umowie nie można zidentyfikować ubezpieczonych.

Deklarację VAT zawsze można skorygować

Zapadł bardzo korzystny wyrok dla podatników, który jednocześnie budzi wiele kontrowersji praktyków prawa podatkowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi orzekł w wyroku (sygn. akt I SA/Łd 149/08, prawomocny), że art. 20 ust. 1 lit. a) VI Dyrektywy nie ogranicza podatnika VAT w korzystaniu z możliwości korygowania deklaracji podatkowej.

Zmiana NIP-1

Opublikowane zostało rozporządzenie zmieniające wzór zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-1.

Inwestycje: 11 mld zł w SSE

W trzech kwartałach wydano 177 zezwoleń na rozpoczęcie działalności na terenie SSE. Firmy zadeklarowały powstanie 17,5 tys. nowych miejsc pracy. Kryzys spowolni napływ inwestycji w 2009 roku, a być może nawet w 2010 roku.

Jest szansa na dodatkowe dotacje dla firm, które ich nie dostały

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zastanawia się nad przyznaniem unijnych dotacji firmom, które ubiegały się o nie, ale ich nie dostały, bo zabrakło środków.

Za 1 listopada przysługuje dzień wolny

Dzień Wszystkich Świętych przypada w tym roku w sobotę. Pracodawcy muszą więc udzielić innego dnia wolnego tym pracownikom, którzy w sobotę mają wolne.

Sejm o planach większej aktywizacji długotrwale bezrobotnych

Zwiększenie aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych, tworzenie dla nich indywidualnych planów działania oraz ulgi dla pracodawców, zatrudniających osoby po 50. roku życia przewiduje projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia.

Firma dowie się o aresztowaniu przedsiębiorcy

Po wydaniu postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec przedsiębiorcy sąd będzie musiał poinformować o tym jego firmę.

Zmiany w rachunkowości są odpowiedzią na kryzys

Unia Europejska zaakceptowała zmiany w księgowym ujęciu instrumentów finansowych. Spółki mogą częściowo odejść od wyceny instrumentów w aktualnej cenie rynkowej. Dzięki temu nie wykażą w sprawozdaniach wahań wartości wynikających z kryzysu finansowego.

Sprzedaż papierosów i alkoholu wymaga ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych

Od 1 listopada zacznie obowiązywać część przepisów rozporządzenia ministra finansów w sprawie kas rejestrujących z 27 czerwca 2008 r.

Przeklasyfikuj działalność według PKD 2007

Od 20 października 2008 r. urzędy statystyczne rozpoczęły akcję przeklasyfikowania według PKD 2007 działalności podmiotów wpisanych do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON, które nie dokonały tego dotychczas – podano w komunikacie GUS.

Nastroje najgorsze od 16 lat

Wskaźnik informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce spadł w październiku po raz kolejny. Załamanie jest najgłębsze od 1992 roku. Nie widać zwiastunów odwrotu od tej tendencji.

Przedsiębiorcy będą mogli rozliczyć się w obcej walucie

Przedsiębiorcy będą mogli dokonywać rozliczeń zobowiązań pieniężnych nie tylko w złotówkach, ale także w walucie obcej.

Do założenia spółki wystarczy 5 tys. zł

Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie mógł wynosić 5 tys. zł, a akcyjnej co najmniej 100 tys. zł. Umowę spółki partnerskiej wystarczy zawrzeć na piśmie.

Kontrole zostaną przeprowadzone w siedzibie urzędu skarbowego

Za zgodą podatnika kontrolę będzie można przeprowadzić w siedzibie organu podatkowego, gdy usprawni to jej dokonanie lub podatnik zrezygnuje z uczestniczenia w kontroli.

Przedsiębiorcy spodziewają się pogorszenia koniunktury gospodarczej

Polacy jeszcze nie odczuwają pogorszenia koniunktury, ale spodziewają się go - wynika z najnowszego badania GUS. Wśród przedsiębiorców stopniowo rośnie odsetek tych, którzy dostrzegają spadek koniunktury.

1,5 mld zł z PARP już w firmach

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wypłaciła 1,5 mld zł ze środków unijnych. Pieniądze trafiły do 3 tys. firm.

Będzie trudniej wypowiedzieć najem firmom

Przedsiębiorcy będą mogli zawierać umowy najmu lokali na czas oznaczony wynoszący nawet 30 lat. W tym czasie będzie trudniej wypowiedzieć najem bez podania przyczyny.

Od grudnia prostsze przepisy o VAT

Jeśli prezydent podpisze nowelizację VAT, od grudnia zmienią się zasady korzystania z ulgi na złe długi. Jeśli faktura nie będzie zapłacona przez 180 dni, można będzie skorzystać z ulgi.

Biegły rewident powinien uczestniczyć w inwentaryzacji

Umowa z biegłym rewidentem musi być zawarta w terminie, który umożliwia udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych firmy.

Od nowego roku niższe stawki podatku

Minister finansów ogłosił nowe niższe od obowiązujących minimalne stawki podatku od środków transportowych na 2009 rok.

Mniej przywilejów więcej pracy

Powodzenie programu aktywizacji starszych osób zależy od determinacji rządu w wygaszeniu przywilejów emerytalnych.

ZUS może zobowiązać firmę do wypłaty wyższego wynagrodzenia chorobowego

Pracownicy upominają się w firmach i ZUS o zwrot zaniżonych wynagrodzeń i zasiłków chorobowych.

Upadłość służy budowie firmy

Ogłoszona przez sąd upadłość przedsiębiorcy wcale nie musi prowadzić do likwidacji i zniszczenia jego firmy. Wręcz przeciwnie, prawidłowo przeprowadzone pod nadzorem sądu postępowanie upadłościowe może być drugim początkiem nowej firmy.

REKLAMA