| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy nie są zainteresowane pomocą z UE na restrukturyzację

Firmy nie są zainteresowane pomocą z UE na restrukturyzację

Już w połowie województw firmy, które się restrukturyzują mogą składać wnioski o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.


Województwo świętokrzyskie jest jednym z pierwszych, które ogłosiło konkursy na wykorzystanie środków unijnych z dwóch poddziałań: Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradczych dla przedsiębiorstw (8.1.1) oraz Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie (8.1.2).

Mimo iż termin naboru wniosków minął 23 lutego, konkursy są jeszcze otwarte. Pomoc adresowana jest przede wszystkim do firm przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne, tworzących i wdrażających programy zwolnień monitorowanych.

Mimo sygnałów o narastającym w regionie kryzysie gospodarczym, zainteresowanie przedsiębiorców konkursem okazało się niewielkie. Do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach nie wpłynął żaden wniosek o dofinansowanie w ramach działania 8.1.2 dotyczący wsparcia działań restrukturyzacyjnych pracodawców. Na ten cel świętokrzyskie zamierzało przeznaczyć w tym roku 4 mln zł.

Natomiast w ramach poddziałania 8.1.1 wpłynęło pięć wniosków od firm, które chcą szkolić pracowników, m.in. w zakresie wdrożenia nowoczesnych systemów zarządzania, kosztorysowania budowlanego oraz obsługi nowo zainstalowanej linii produkcyjnej. Na poddziałanie 8.1.1 w województwie świętokrzyskim przeznaczono w 2009 roku 9 mln zł.

- Istotną barierą, która zniechęca pracodawców do występowania o środki z poddziałania 8.1.1, jest wymóg wkładu własnego. To są projekty objęte pomocą publiczną. W przypadku dużych przedsiębiorstw wymagany wkład własny musi wynosić nawet 75 proc. - tłumaczy Paweł Lulek, inspektor wojewódzki ds. promocji EFS w WUP w Kielcach.

Jego zdaniem w regionie dopiero zaczynają być odczuwane pierwsze symptomy kryzysu gospodarczego.

- Nie wszystkich przedsiębiorców stać na to, aby obecnie angażować swoje środki w realizację dużych projektów szkoleniowych. Minimalna dopuszczalna wartość projektu to 50 tys. zł, a wraz ze wzrostem tej wartości rośnie także obowiązkowy wkład własny - twierdzi Paweł Lulek.

Jak informuje ministerstwo rozwoju regionalnego, już 8 z 16 województw ogłosiło konkursy na wykorzystanie środków z UE na poddziałania 8.1.1 i 8.1.2

BEATA LISOWSKA

beata.lisowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »