REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy nie są zainteresowane pomocą z UE na restrukturyzację

Beata Lisowska
Beata Lisowska

REKLAMA

Już w połowie województw firmy, które się restrukturyzują mogą składać wnioski o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Województwo świętokrzyskie jest jednym z pierwszych, które ogłosiło konkursy na wykorzystanie środków unijnych z dwóch poddziałań: Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradczych dla przedsiębiorstw (8.1.1) oraz Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie (8.1.2).

REKLAMA

Mimo iż termin naboru wniosków minął 23 lutego, konkursy są jeszcze otwarte. Pomoc adresowana jest przede wszystkim do firm przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne, tworzących i wdrażających programy zwolnień monitorowanych.

REKLAMA

Mimo sygnałów o narastającym w regionie kryzysie gospodarczym, zainteresowanie przedsiębiorców konkursem okazało się niewielkie. Do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach nie wpłynął żaden wniosek o dofinansowanie w ramach działania 8.1.2 dotyczący wsparcia działań restrukturyzacyjnych pracodawców. Na ten cel świętokrzyskie zamierzało przeznaczyć w tym roku 4 mln zł.

Natomiast w ramach poddziałania 8.1.1 wpłynęło pięć wniosków od firm, które chcą szkolić pracowników, m.in. w zakresie wdrożenia nowoczesnych systemów zarządzania, kosztorysowania budowlanego oraz obsługi nowo zainstalowanej linii produkcyjnej. Na poddziałanie 8.1.1 w województwie świętokrzyskim przeznaczono w 2009 roku 9 mln zł.

- Istotną barierą, która zniechęca pracodawców do występowania o środki z poddziałania 8.1.1, jest wymóg wkładu własnego. To są projekty objęte pomocą publiczną. W przypadku dużych przedsiębiorstw wymagany wkład własny musi wynosić nawet 75 proc. - tłumaczy Paweł Lulek, inspektor wojewódzki ds. promocji EFS w WUP w Kielcach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jego zdaniem w regionie dopiero zaczynają być odczuwane pierwsze symptomy kryzysu gospodarczego.

- Nie wszystkich przedsiębiorców stać na to, aby obecnie angażować swoje środki w realizację dużych projektów szkoleniowych. Minimalna dopuszczalna wartość projektu to 50 tys. zł, a wraz ze wzrostem tej wartości rośnie także obowiązkowy wkład własny - twierdzi Paweł Lulek.

Jak informuje ministerstwo rozwoju regionalnego, już 8 z 16 województw ogłosiło konkursy na wykorzystanie środków z UE na poddziałania 8.1.1 i 8.1.2

BEATA LISOWSKA

beata.lisowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA