REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko pierwszy przedsiębiorca nie zapłaci kary

Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz

REKLAMA

Wniosek o złagodzenie kary za udział w niedozwolonym porozumieniu będzie można złożyć, nawet jeżeli przedsiębiorca nie ma wszystkich dokumentów.

NOWE PRAWO

REKLAMA

Wczoraj weszło w życie rozporządzenie upraszczające procedurę składania wniosków o złagodzenie kary za udział w niedozwolonym porozumieniu rynkowym. Ponadto Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował wytyczne w sprawie łagodzenia kar, które mają charakter praktycznego przewodnika dla przedsiębiorców podejmujących współpracę z Urzędem.

REKLAMA

Rozporządzenie reguluje procedurę składania wniosków o skorzystanie z programu łagodzenia kar - leniency. Dzięki niemu przedsiębiorcy, którzy podejmą współpracę z UOKiK i dostarczą dowodów na istnienie porozumienia ograniczającego konkurencję, mogą liczyć na zmniejszenie kary finansowej za udział w kartelu. Nowe rozporządzenie pozwala na składanie uproszczonych wniosków o skorzystanie z leniency.

- Przedsiębiorca, który chce przyznać się do udziału w nielegalnym porozumieniu, będzie mógł złożyć wniosek, nawet gdy nie ma wszystkich wymaganych informacji. Taka możliwość pozwoli mu zająć miejsce w kolejce chętnych ubiegających się o złagodzenie kary - tłumaczy Konrad Gruner z biura prasowego UOKiK.

Wniosek taki będzie przyjmowany warunkowo. Przedsiębiorca zostanie zobowiązany do uzupełnienia go w wyznaczonym przez prezesa UOKiK terminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- To jest ważne rozwiązanie dla skruszonych, ponieważ wyłącznie przedsiębiorca, który przyzna się jako pierwszy i dostarczy dowód na istnienie kartelu, może liczyć na całkowite odstąpienie od kary. Spóźnieni mogą spodziewać się jedynie obniżenia sankcji finansowych - wyjaśnia Konrad Gruner.

Rozporządzenie doprecyzowuje, jakie informacje powinny znaleźć się we wniosku o objęcie programem leniency. Są to dane na temat uczestników porozumienia, celu, dla którego zostało zawarte, oraz terytorium, które zostało nim objęte.

Dziś wchodzą w życie także wytyczne w sprawie łagodzenia kar za udział w kartelu.

- Przygotowane przez nas wytyczne są instrukcją dla przedsiębiorców. Chcemy, aby mieli oni gwarancję współpracy z Urzędem na każdym etapie postępowania - mówi Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Uruchomiono także specjalny numer telefonu, pod którym przedsiębiorca, jeszcze przed złożeniem wniosku, może uzyskać wszelkie potrzebne informacje na temat programu leniency.

- Przedsiębiorca nie musi się przedstawiać, nie musi też mówić, jakiego rynku niedozwolona praktyka dotyczy. Wystarczy, że poda istotę zachowania, które z jego punktu widzenia może kwalifikować się do programu leniency. Dzwoniąc na infolinię, można także umówić się na spotkanie w celu złożenia wniosku - tłumaczy Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Wniosek można złożyć pisemnie bądź ustnie do protokołu. W tym celu została także uruchomiona skrzynka internetowa.

MaŁgorzata Kryszkiewicz

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA