reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Chałupnicy zapłacą wyższe składki do ZUS

Chałupnicy zapłacą wyższe składki do ZUS

Płatnicy składek mają do 9 marca czas na wyrejestrowanie z ubezpieczeń społecznych osób wykonujących pracę nakładczą i równocześnie prowadzących firmę.


NOWE PRAWO

Już od 1 marca 18 tys. chałupników będzie płaciło wyższe składki na ubezpieczenie społeczne. Osoba, która wykonuje pracę nakładczą i jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, zapłaci składki emerytalne i rentowe od podstawy równej co najmniej najniższej podstawie wymiaru składek dla osób prowadzących firmę. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tych osób w 2009 roku stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 1915,80 zł (60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w 2008 roku). Chałupnicy zapłacą 373,96 zł składki emerytalnej i 114,95 zł rentowej. Podstawą prawną opłacania wyższych składek jest nowy ust. 2b art. 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.), który wchodzi w życie 1 marca.

Obecnie osoba prowadząca działalność gospodarczą wykonująca jednocześnie umowę o pracę nakładczą ma prawo wyboru, z którego tytułu chce podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Przedsiębiorcy najczęściej wybierają pracę nakładczą jako tytuł ubezpieczeniowy. Płacą wtedy składki od niższej podstawy (co najmniej połowę najniższego wynagrodzenia) niż osoby prowadzące działalność.

Zmiana przepisów oznacza, że chałupnicy, którzy nie będą już chcieli wykonywać pracy nakładczej, muszą o tym poinformować płatników składek. Płatnicy są wtedy zobowiązani do wyrejestrowania ich z ubezpieczeń społecznych. Składają w tym celu do ZUS druk ZUS ZWUA.

Jeśli jednak osoba wykonująca pracę nakładczą nadal będzie chciała kontynuować swoją pracę w tej formie i równocześnie będzie prowadzić działalność, płatnik złoży druk ZUS ZWUA i jednocześnie druk ZUS ZUA, na podstawie którego zgłosi ją do ubezpieczenia zdrowotnego.

Wtedy osoba wykonująca pracę nakładczą musi zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń.

Gdyby okazało się, że wynagrodzenie z tytułu pracy nakładczej jest równe lub wyższe niż 60 proc. średniej płacy, chałupnik nie musi zmienić tytułu do ubezpieczenia. Nadal będzie opłacał dotychczasowe składki z działalności.

Z tytułu opłacania wyższych składek przez chałupników do ZUS wpłynie dodatkowo 82,4 mln zł.

841,5 zł wpłaca miesięcznie do ZUS osoba prowadząca firmę

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama