reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Krótsze kontrole w firmach

Krótsze kontrole w firmach

Od 7 marca 2009 r. przedsiębiorcy będą już kontrolowani na nowych zasadach. Kontrole będą trwały krócej, a tylko w nielicznych przypadkach inspektorzy mogą przedłużyć je ponad dopuszczalny limit.


Czas trwania wszystkich kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym będzie krótszy - przewidują przepisy ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r. nr 18, poz. 97), które zaczną obowiązywać od 7 marca 2009 r. Jego długość będzie zależała od tego, jak duży przedsiębiorca zostanie poddany kontroli. U mikroprzedsiębiorcy nie będzie przekraczać 12 dni roboczych, u małych przedsiębiorców - 18 dni roboczych, a średnich - 24 dni roboczych. Natomiast u pozostałych przedsiębiorców czas trwania wszystkich kontroli nie może przekroczyć 48 dni roboczych.

Do tego czasu nie wlicza się tzw. powtórnej kontroli w tym samym zakresie podmiotowym w danym roku kalendarzowym, pod warunkiem że czas jej trwania nie przekroczy siedmiu dni. Przeprowadza się ją wówczas, gdy wyniki kontroli wykazały rażące naruszenie przepisów prawa przez przedsiębiorcę.

Ważne!

Do dopuszczalnego czasu trwania kontroli u tego samego przedsiębiorcy nie wlicza się tzw. powtórnej kontroli w tym samym zakresie podmiotowym w danym roku kalendarzowym trwającej nie dłużej niż siedem dni

Wprawdzie planowany czas trwania kontroli w firmie może zostać przedłużony, ale jedynie wówczas, gdy zostanie to spowodowane przyczynami niezależnymi od inspektorów. W dodatku przyczyny te muszą uzasadnić na piśmie, a uzasadnienie doręczyć przedsiębiorcy i wpisać do księgi kontroli przed podjęciem dalszych czynności.

Jednak nawet przedłużając ten czas trwania, nie mogą naruszać terminów dotyczących czasu trwania wszystkich kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym.

Od tej zasady wyjątek dotyczy przedłużenia czasu trwania kontroli prowadzonej wówczas, gdy w toku kontroli zostanie ujawnione, że przedsiębiorca zaniżył zobowiązanie podatkowe lub zawyżył straty w wysokości przekraczającej równowartość 10 proc. kwoty zadeklarowanego zobowiązania podatkowego lub straty. Wyjątek wystąpi również wówczas, gdy podczas kontroli zostanie ujawniony fakt, że przedsiębiorca nie złożył deklaracji, mimo że miał taki obowiązek. W tych wszystkich przypadkach inspektorzy muszą jednak dopełnić procedury przewidzianej w ustawie nowelizującej ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Przede wszystkim muszą zawiadomić przedsiębiorcę o tym, że takie okoliczności zostały ujawnione i wskazać zebrane dowody. Natomiast uzasadnienie przedłużenia czasu trwania kontroli inspektorzy powinni umieścić w książce kontroli i protokole kontroli.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Wnuczek

Jestem aplikantem adwokackim Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W swojej pracy wspierałem klientów w obszarze prawa podatkowego i postępowań.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama