Krótsze kontrole w firmach
REKLAMA
Czas trwania wszystkich kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym będzie krótszy - przewidują przepisy ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r. nr 18, poz. 97), które zaczną obowiązywać od 7 marca 2009 r. Jego długość będzie zależała od tego, jak duży przedsiębiorca zostanie poddany kontroli. U mikroprzedsiębiorcy nie będzie przekraczać 12 dni roboczych, u małych przedsiębiorców - 18 dni roboczych, a średnich - 24 dni roboczych. Natomiast u pozostałych przedsiębiorców czas trwania wszystkich kontroli nie może przekroczyć 48 dni roboczych.
REKLAMA
Do tego czasu nie wlicza się tzw. powtórnej kontroli w tym samym zakresie podmiotowym w danym roku kalendarzowym, pod warunkiem że czas jej trwania nie przekroczy siedmiu dni. Przeprowadza się ją wówczas, gdy wyniki kontroli wykazały rażące naruszenie przepisów prawa przez przedsiębiorcę.
Ważne!
Do dopuszczalnego czasu trwania kontroli u tego samego przedsiębiorcy nie wlicza się tzw. powtórnej kontroli w tym samym zakresie podmiotowym w danym roku kalendarzowym trwającej nie dłużej niż siedem dni
Wprawdzie planowany czas trwania kontroli w firmie może zostać przedłużony, ale jedynie wówczas, gdy zostanie to spowodowane przyczynami niezależnymi od inspektorów. W dodatku przyczyny te muszą uzasadnić na piśmie, a uzasadnienie doręczyć przedsiębiorcy i wpisać do księgi kontroli przed podjęciem dalszych czynności.
Jednak nawet przedłużając ten czas trwania, nie mogą naruszać terminów dotyczących czasu trwania wszystkich kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym.
REKLAMA
Od tej zasady wyjątek dotyczy przedłużenia czasu trwania kontroli prowadzonej wówczas, gdy w toku kontroli zostanie ujawnione, że przedsiębiorca zaniżył zobowiązanie podatkowe lub zawyżył straty w wysokości przekraczającej równowartość 10 proc. kwoty zadeklarowanego zobowiązania podatkowego lub straty. Wyjątek wystąpi również wówczas, gdy podczas kontroli zostanie ujawniony fakt, że przedsiębiorca nie złożył deklaracji, mimo że miał taki obowiązek. W tych wszystkich przypadkach inspektorzy muszą jednak dopełnić procedury przewidzianej w ustawie nowelizującej ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Przede wszystkim muszą zawiadomić przedsiębiorcę o tym, że takie okoliczności zostały ujawnione i wskazać zebrane dowody. Natomiast uzasadnienie przedłużenia czasu trwania kontroli inspektorzy powinni umieścić w książce kontroli i protokole kontroli.
Wprawdzie czas trwania kontroli zostanie wówczas przedłużony, ale nie może doprowadzić do przekroczenia odpowiednio dwukrotności czasu trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym.
Najłatwiej będzie ustalić, ile czasu trwa już kontrola i czy nie został przekroczony dopuszczalny limit na podstawie wpisów do książki kontroli.
Przestrzeganie zasad o czasie trwania kontroli jest bardzo istotne, ponieważ przedsiębiorca, który poniósł szkodę na skutek czynności inspektorów, które naruszyłyby prawo, może wystąpić o odszkodowanie. Natomiast dowody, które byłyby podczas tej kontroli zebrane, nie mogą być brane pod uwagę w żadnym postępowaniu administracyjnym, podatkowym, karnym lub karnoadministracyjnym, jakie dotyczyłoby kontrolowanego przedsiębiorcy.
Kontrola u mikroprzedsiębiorcy
12 dni
U mikroprzedsiębiorców kontrola nie będzie mogła trwać dłużej niż 12 dni roboczych w roku
MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ
malgorzata.piasecka@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA