REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy chcą kont czasu pracy, a związki stabilizacji zatrudnienia

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Możliwość zmniejszenia wymiaru czasu pracy w zamian za rekompensatę pieniężną z Funduszu Pracy to propozycja zmian w kodeksie pracy, która ma największe szanse na uchwalenie.

Trójstronnej przedstawiciele rządu, związków zawodowych i pracodawców rozpoczną w najbliższych tygodniach dyskusję nad propozycjami zmian w kodeksie pracy, które mają złagodzić skutki kryzysu finansowego.

REKLAMA

- Partnerzy społeczni zaakceptowali już listę rozwiązań, o których będą rozmawiać. Dotyczą one prawa pracy, rynku pracy i polityki zatrudnienia oraz ułatwień w dostępie do funduszy UE - mówi Zbigniew Żurek wiceprezes Business Centre Club.

Największe szanse na wprowadzenie do kodeksu pracy ma propozycja, aby pracodawcy, za zgodą pracowników mogli obniżać im czas pracy i pensje. W zamian za to podwładni otrzymywali rekompensatę z publicznych środków.

- Początkowo musiałby ją wypłacać Fundusz Pracy, chyba że rząd znalazłby na ten cel dodatkowe środki z budżetu państwa - mówi Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ Solidarność.

REKLAMA

- Chcielibyśmy, aby rząd przygotował ocenę skutków wprowadzenia takiej zmiany. Dzięki temu dowiedzielibyśmy się, jak dużo pieniędzy na ten cel musiałby wydać FP i czy go na to stać - dodaje Izabela Opęchowska ze Związku Rzemiosła Polskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzenie takiego rozwiązania popierają pracodawcy. Dzięki zmianie mogliby racjonalniej prowadzić politykę zatrudnienia w zakładzie. W razie problemów finansowych nie musieliby zwalniać pracowników, a jedynie obniżać ich wymiar czasu pracy. Wszystko wskazuje na to, że pomysł ten poprze także rząd. Zaproponował bowiem jego wprowadzenie jeszcze przed rozpoczęciem dwustronnych rozmów pracodawców i pracowników na temat przeciwdziałania skutkom kryzysu.

Duże szanse na uchwalenie mają także propozycje wprowadzenia ruchomego czasu pracy osób sprawujących opiekę nad małymi dziećmi oraz wydłużenia okresów rozliczeniowych czasu pracy do 12 miesięcy. Drugi z wymienionych pomysłów również przedstawił rząd.

- Firmy mogłyby swobodniej gospodarować czasem pracy podwładnych - mówi Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Podkreśla, że zgodnie z dyrektywą o czasie pracy na wydłużenie okresów rozliczeniowych muszą się zgodzić związki zawodowe lub inne przedstawicielstwa pracowników. Nie ma więc obawy, że pracodawcy będą dowolnie zmieniać ich długość.

REKLAMA

W trakcie rozmów w zespołach problemowych KT najwięcej emocji może wzbudzić proponowane przez pracodawców wprowadzenie tzw. kont czasu pracy oraz postulowana przez związki zmiana zasad zatrudniania pracowników na podstawie umów o pracę na czas określony.

- W trakcie dyskusji będziemy podkreślać, że wprowadzenie kont czasu pracy może spowodować liczne nadużycia, dotyczące zwłaszcza pracy w godzinach nadliczbowych - mówi Janusz Śniadek.

Z kolei przyjęcie zasady, że po 18 miesiącach od zatrudnienia pracownika na podstawie umowy terminowej, nabywa on takie same prawa jak pracownik zatrudniony na stałe, jest dla pracodawców mniej korzystny niż obecnie obowiązujące przepisy.

- Na pewno będziemy dyskutować o tym ze związkami. Możliwe, że strona pracodawców zaproponuje, aby okres 18 miesięcy został wydłużony, lub że np. takie ograniczenia będą funkcjonować tylko w tych firmach, które wprowadzą konta czasu pracy - mówi Henryk Michałowicz.

12,3 mln

osób jest zatrudnionych na etatach

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  Firmy z sektora przemysłowego mają problemy z pozyskaniem kadr

  Ponad połowa firm z sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem kadr. Wciąż potrzebna jest promocja zawodów technicznych wśród młodzieży.

  Koncern Amazon pozywa za złamanie prawa antymonopolowego

  Pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi Amazon złożyła we wtorek Amerykańska Federalna Komisja ds. Handlu (FTC). Zarzucono gigantowi technologicznemu wyrządzanie szkód konsumentom przez wprowadzanie wysokich cen.

  REKLAMA

  Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

  Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

  Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

  Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

  REKLAMA