REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uproszczone zaliczki nie dla wszystkich opłacalne

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Diś upływa termin wyboru uproszczonej zasady opłacania zaliczek przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Na co zwrócić uwagę, wybierając ten sposób rozliczeń?

REKLAMA

- Wyboru uproszczonej zasady opłacania zaliczek mogą dokonać zarówno podatnicy rozliczający się według skali PIT, jak i podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie liniową stawką 19-proc. Uproszczona metoda polega na opłacaniu miesięcznych zaliczek w wysokości 1/12 podatku wynikającego z zeznania PIT-36 lub PIT-36L złożonego w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy lub w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Drugi z przypadków znajdzie zastosowanie, jeżeli zeznanie złożone w roku poprzedzającym nie wykaże dochodu lub dochód nie przekroczy tzw. kwoty wolnej od opodatkowania. Jednak jeżeli i w tym roku podatnik nie uzyskał dochodu lub dochód był zbyt niski, nie ma możliwości wyboru uproszczonej formy wpłaty zaliczek na PIT.

REKLAMA

Należy zwrócić uwagę, że omawiane przepisy nie odwołują się do dochodu uzyskanego lub podatku zapłaconego w roku podatkowym poprzedzającym bieżący, tj. obecnie roku 2008. Za ten rok bowiem w wielu przypadkach zeznanie nie zostało jeszcze złożone. Z tego m.in. powodu również podatnicy, którzy po raz pierwszy rozpoczęli działalność gospodarczą w danym roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, nie mogą korzystać z tej uproszonej metody rozliczania się z fiskusem.

Czy zawiadomienie trzeba złożyć w jakiejś specjalnej formie?

- Zawiadomienie o wyborze uproszczonej zapłaty zaliczek nie ma sformalizowanej treści. Powinno natomiast wskazywać, że podatnik ma zamiar wpłacać zaliczki zgodnie z tymi zasadami, oraz zawierać informację o tym, które z dopuszczalnych zeznań będzie podstawą do wpłaty zaliczek. Zawiadomienie należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla danego podatnika.

Czy podatnicy, którzy kontynuują uproszczoną metodę wpłaty zaliczek, też muszą złożyć zawiadomienie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Nie. Osoby, które kontynuują wybraną w poprzednich latach uproszczoną metodę wpłaty zaliczek, nie muszą dokonywać zgłoszenia ponownie. Powinni natomiast zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego (również do 20 lutego), jeżeli zamierzają zrezygnować z uproszczonej metody. Przejście na generalne zasady opłacania zaliczek od faktycznie uzyskanego dochodu może być korzystne dla tych podatników, którzy przewidują, że ich dochody w tym roku będą niższe niż w poprzednich. Pozostając przy uproszczonej formie, podatnicy ci nadpłacaliby de facto zaliczki wobec ostatecznego podatku rocznego, czego w sytuacji problemów z płynnością finansową warto unikać.

Michał Grzybowski, doradca podatkowy, dyrektor w Ernst & Young

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA