REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy zapłacą wyższą składkę wypadkową

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Od 1 kwietnia tego roku wiele firm zapłaci inne niż dotychczas składki wypadkowe.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Nowe stawki składki wypadkowej będą obowiązywały od 1 kwietnia 2009 do 31 marca 2010 r. Ich prawidłowe ustalenie przez firmy lub ZUS jest bardzo istotne, gdyż są one opłacane w takiej samej wysokości przez cały rok.

REKLAMA

Składka na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana dla poszczególnych płatników. Jej wysokość jest uzależniona od liczby osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu oraz rodzaju prowadzonej działalności. Poszczególnym rodzajom biznesu są przypisane określone procentowo składki, które reguluje wydawane co roku specjalne rozporządzenie.

Aktualny projekt rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków został właśnie wysłany do konsultacji społecznych. Określa nowe stawki dla niektórych działalności. Wszystkich takich grup jest 29. Projekt nie zmienia stawek w 17 z nich. W pięciu stawka będzie wyższa: tj. w

• rolnictwie, łowiectwie i leśnictwie;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• produkcji masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru i działalności publikacyjnej i poligraficznej;

• produkcji urządzeń elektrycznych i optycznych;

• handlu hurtowym i detalicznym;

• hotelach i restauracjach.

REKLAMA

Niektóre firmy zapłacą niższe składki. O ile zaliczają się do siedmiu wymienionych w projekcie branż. Są nimi: rybactwo, górnictwo surowców energetycznych, produkcja drewna i wyrobów z drewna, wytwarzanie koksu, produktów rafinacji ropy naftowej i paliw jądrowych oraz produkcja wyrobów chemicznych, a także produkcja maszyn i urządzeń oraz edukacja.

Płatnicy składek, którzy zgłosili do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż dziewięciu ubezpieczonych, zapłacą od 1 kwietnia niższą składkę. Wyniesie ona 1,67 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, obecnie jest to 1,8 proc. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe w stosunku do tych płatników jest ustalana ryczałtowo i wynosi 50 proc. najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności. W projekcie rozporządzenia najwyższa stawka wynosi 3,34 proc.

Płatności składek dla firmy zatrudniających co najmniej dziesięciu pracowników, które są wpisane do rejestru podmiotów gospodarki narodowej REGON, będą zależały od tego, czy składały one do ZUS w ciągu trzech ostatnich lat informację ZUS IWA. Jeśli firma tego nie robiła, to sama określi składkę wypadkową. Stopa procentowa składki zależy od tego, do którego rodzaju działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD należy płatnik.

Płatnikom, którzy składali informację ZUS IWA, stawkę wyliczy ZUS. Będzie stanowić iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dla grupy działalności, do której należy płatnik i wskaźnika korygującego. Zgodnie z projektem rozporządzenia od 1 kwietnia nowa wysokość tego wskaźnika wyniesie od 0,5 do 1,5. Obecnie wynosi od 0,8 do 1,2.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA