REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS umorzy składki przedsiębiorczym matkom

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Kobiety przebywające na urlopach macierzyńskich, które równocześnie prowadziły działalność gospodarczą, nie będą musiały płacić składek do ZUS z tytułu prowadzenia firmy.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych i prawa bankowego. Ma wejść w życie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Przewiduje, że kobiety pracujące na etacie i otrzymujące zasiłek macierzyński, które mają tzw. inny tytuł ubezpieczenia (najczęściej działalność gospodarczą), nie będą musiały płacić składek do ZUS z tego innego tytułu. Również osoby na wychowawczym będą zwolnione z opłacania składek z tzw. innego tytułu, pod warunkiem że zawieszą działalność gospodarczą.

REKLAMA

Projekt przewiduje też umorzenie zaległych, zdaniem ZUS, składek z tytułu prowadzenia firmy osób przebywających na urlopie macierzyńskim za okres od 1999 roku do daty wejścia w życie ustawy. ZUS umorzy składki na wniosek firmy, w której była zatrudniona kobieta. Projekt nie przewiduje jednak, aby ZUS umorzył składki osób przebywających w tym czasie na urlopach wychowawczych.

W projekcie znalazł się też przepis, że osoby niemające tytułu do ubezpieczeń emerytalno-rentowych będą mogły je kontynuować w dowolnym terminie. Z takiego prawa skorzysta na przykład pracownik, który straci pracę. Obowiązujący przepis ogranicza do 30 dni możliwość złożenia do ZUS wniosku o dobrowolne kontynuowanie ubezpieczenia. Podstawa wymiaru składek dla takich osób nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie (w tym roku 1276 zł).

Projekt przewiduje też, że przedsiębiorcy zapłacą składkę wypadkową za pracujących dla nich zleceniobiorców i osoby wykonujące pracę agencyjną poza siedzibą firmy. Obecnie firmy muszą płacić składkę wypadkową za zleceniobiorców, którzy wykonują zadania w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Zdarza się jednak, że np. agent ubezpieczeniowy w drodze do klienta ma wypadek i nie może korzystać wtedy z prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- To dobra zmiana, bo wszyscy zleceniobiorcy będą traktowani jednakowo - mówi Dorota Twardo, specjalista ds. kadr i płac.

REKLAMA

Zgodnie z projektem banki będą musiały przekazywać organom wypłacającym świadczenia z ubezpieczenia społecznego, na ich wniosek, dane osobowe współwłaścicieli rachunku bankowego, na który zostały przekazane świadczenia po śmierci świadczeniobiorcy, np. emeryta. Zmiana jest podyktowana tym, że w praktyce zdarza się, że ZUS dowiaduje się o zgonie emeryta dopiero po przelaniu na jego konto świadczenia.

Obecnie banki odmawiają przekazywania ZUS danych współwłaściciela konta. Mają obowiązek zwrotu kwot świadczeń przekazywanych na rachunek w banku za miesiące przypadające po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć świadczeniobiorcy, ale nie w przypadku wpłat na rachunek wspólny.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA