REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawet 1 mln zł dotacji na inwestycję w e-biznes

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Unijne dotacje na e-biznes będą największym przebojem w pierwszych tym roku konkursach na wsparcie ze środków UE. Można uzyskać z nich nawet 1 mln zł unijnej dotacji na inwestycję.
Wczoraj rozpoczął się pierwszy w tym roku konkurs na unijne dotacje dla firm. W Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości można składać wnioski o wsparcie inwestycji w dwóch działaniach w programie Innowacyjna Gospodarka. Chodzi o cieszące się dużym powodzeniem Działania 4.4 (granty na wysokoinnowacyjne projekty) i 8.1 (wsparcie dla e-biznesu). Do podziału w obu tych działaniach jest ponad 1 mld zł. Największym przebojem pierwszej połowy tego roku będą prawdpodobnie dotacje na e-biznes.

- Podglądamy, ile aplikacji przygotowują przedsiębiorcy w generatorze wniosków. Wygląda na to, że wpłynie ich bardzo dużo w Działaniu 8.1 - mówi GP Anna Bobka, dyrektor regionalnej instytucji finansującej przy Górnośląskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

REKLAMA

Nabór wniosków raczej nie zakończy się już pierwszego dnia, ale firmy, które nie zdążą złożyć aplikacji w tym tygodniu, mogą pożegnać się z szansą na unijne wsparcie.

Duże zainteresowanie dotacjami na e-biznes bierze się nie tylko z popularności tej formy prowadzenia działalności gospodarczej, ale także z wysokości i stosunkowej łatwości w uzyskaniu grantu.

- Przedsiębiorca może liczyć nawet na zwrot 85 proc. poniesionych wydatków, nie więcej niż 1 mln zł - podkreśla Magdalena Czyżewska z firmy doradczej PNO Consultants.

REKLAMA

Anna Bobka zwraca uwagę na prostą formę wniosku. Nie trzeba dołączać do niego biznesplanu, a wszystkie wymagane załączniki należy dostarczyć przed podpisaniem umowy o przyznaniu dotacji. To powoduje, że o wsparcie mogą ubiegać się firmy w fazie zakładania (dotacja nie może trafić do przedsiębiorcy, który istnieje dłużej niż dwa lata). Natomiast sam wniosek można wypełnić w kilka dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedynym sztywnym kryterium jest wymóg realizacji e-usług. Zrozumienie tego, czym jest e-usługa, sprawia jeszcze trudności przedsiębiorcom, tak więc należy się podziewać, że z tego powodu część wniosków odpadnie z konkursu.

- Przykładowym projektem, które mogą uzyskać wsparcie, jest wirtualna szkoła języków obcych nauczająca metodą e-learning, lokalizatory internetowe, porównywarki cenowe, portale umożliwiające wrzucanie różnych treści i pobieranie filmów czy muzyki - mówi Magdalena Czyżewska.

Na dotacje natomiast nie mają szansy e-sklepy.

Mniejszym zainteresowaniem niż w ubiegłym roku będzie się cieszyło Działanie 4.4. Wynika to z tego, że w czasach spowolnienia gospodarczego firmy niechętnie chcą realizować duże inwestycje. Tymczasem, by móc starać się o grant w tym działaniu, wartość projektu musi być większa niż 8 mln zł.

W przyszły poniedziałek PARP rozpocznie nabór wniosków w dwóch kolejnych konkursach skierowanych do przedsiębiorców. Wsparcie będzie można uzyskać na prowadzenie badań naukowych oraz informatyzację działalności firmy.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA