REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoby zatrudnione na czas nieokreślony będą dłużej pracować

Artur Radwan
Artur Radwan

REKLAMA

Dłużej niż 48 godzin tygodniowo będą mogły pracować osoby zatrudnione na czas nieokreślony. Będzie to zależeć od tego, czy zgodzą się podpisać tzw. klauzulę opt-out.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Rząd podczas posiedzenia Komisji Trójstronnej przedstawił związkom i pracodawcom propozycje zmian w kodeksie pracy. Zakładają one m.in. możliwość wykonywania pracy w wymiarze wyższym niż 48 godzin tygodniowo pod warunkiem podpisania tzw. klauzuli opt-out. Wysokość godzin ponadwymiarowych ma zostać dopiero ustalona przez KT w trakcie negocjacji. Okres rozliczeniowy tak wydłużonego czasu pracy nie mógłby jednak przekroczyć trzech miesięcy.

Dłuższy tygodniowy wymiar czasu pracy ma objąć wyłącznie osoby zatrudnione na czas nieokreślony. Pracodawca będzie jednak musiał uzyskać od nich pisemną zgodę na wydłużenie ich czasu pracy.

- Możliwość podpisywania klauzuli opt-aut wyłącznie przez pracowników zatrudnionych na stałe jest dyskryminacją wobec zatrudnionych czasowo - wskazuje Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich.

REKLAMA

Dodaje, że taka możliwość powinno zależeć od stażu pracy u danego pracodawcy, a nie rodzaju umowy. Tłumaczy, że dzięki temu uniknęłoby się sytuacji, w której firma będzie zatrudniać na czas określony, stawiając warunek podpisania klauzuli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Propozycje rządu dotyczą też zmian wysokości wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz jej definicji. Taką pracą ma być praca wykonywana ponad obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Rząd proponuje dwie formy ustalania wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach. Pracownik za dodatkową pracę, poza pensją, mógłby otrzymywać 50 proc. wynagrodzenia. W drugim przypadku gdy okres rozliczenia nadgodzin wynosi do jednego miesiąca, dodatek ma wynosić 50 proc. Jeśli wydłuży się do czterech miesięcy, wzrośnie do 80 proc. Dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia otrzyma pracownik, którego okres rozliczenia przekracza cztery miesiące.

- Te zmiany są do zaakceptowania przez związki. Lepsze będzie wprowadzenie drugiego rozwiązania - mówi Janusz Łaznowski, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

REKLAMA

Nowelizacja przewiduje też czasową możliwość stosowania dłuższego okresu rozliczeniowego czasu pracy. Ma zostać wydłużony do 12 miesięcy. Takie udogodnienie ma być stosowane przez firmy przez dwa lata od wejścia w życie nowelizacji. Dzięki niemu firmie łatwiej będzie dostosować godziny pracy do potrzeb zakładu.

Zdaniem profesora Jana Klimka, wiceprezesa Związku Rzemiosła Polskiego, uelastycznienie czasu pracy jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy na przykład ze względu na kryzys odczuwają spadek popytu na ich produkty.

Związki zawodowe i organizacje pracodawców mają dwa tygodnie na zgłoszenie ewentualnych uwag do propozycji rządowej.

Artur Radwan

artur.radwan@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA