REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Amortyzacja może zniekształcić wynik finansowy

Artur Dunal

REKLAMA

Podatkowe stawki amortyzacji, które są wyższe od bilansowych, powodują, że spółka zwiększa w ten sposób swoje koszty i zmniejsza zysk. Wpływa to niekorzystnie na wynik finansowy.

Spółki, które sporządzają sprawozdania finansowe, powinny rozróżniać amortyzację podatkową od amortyzacji bilansowej. Amortyzacja podatkowa to suma odpisów amortyzacyjnych wyliczona zgodnie z przepisami podatkowymi. Zgodnie z art. 16i ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.), odpisów amortyzacyjnych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych i zasad określonych w wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiącym załącznik numer jeden do ustawy. Tym samym ustawodawca przewidział, przez jaki okres spółka ma prawo uznawać za koszty uzyskania przychodów amortyzację swoich środków trwałych. Istnieje wiele przepisów szczególnych, które pozwalają pod pewnymi warunkami przyśpieszyć odpisy amortyzacyjne. W konsekwencji wysokich stawek amortyzacyjnych bardzo często spółki używają środki trwałe w pełni umorzone, to znaczy takie, których podatkowa wartość równa jest zeru. O ile jest to korzystne z punktu widzenia optymalizacji podatkowej (płacimy niższe podatki, gdyż mamy wysokie koszty podatkowe), to takie postępowanie może istotnie zniekształcać wynik finansowy.

REKLAMA

Odpisy bilansowe

Amortyzacja bilansowa to suma odpisów amortyzacyjnych wyliczona na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności środków trwałych. Zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.) spółka powinna przynajmniej raz do roku zastanowić się, ile lat planuje jeszcze używać dany środek trwały. Wartość tego środka trwałego podzielona przez okres ekonomicznej użyteczności w latach jest równa rocznemu odpisowi amortyzacyjnemu, który spółka ma prawo rozpoznać w księgach rachunkowych jako amortyzację bilansową.

Dwa rejestry

REKLAMA

Niektóre firmy w celu zminimalizowania nakładu pracy przyjmują, że podatkowe stawki amortyzacyjne odpowiadają okresowi ekonomicznej użyteczności środków trwałych. Takie założenie zmniejsza jednak wiarygodność sprawozdania finansowego i powoduje, że wynik finansowy może być istotnie zniekształcony. Przyjmując, że stawki podatkowe są wyższe od bilansowych, spółka zwiększa w ten sposób swoje koszty i zmniejsza zysk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązaniem tego problemu jest prowadzenie dwóch rejestrów środków trwałych. Jednego dla celów podatkowych, a drugiego dla celów sprawozdawczości rachunkowej. Zwiększa to nakład pracy dla działu księgowości, ale równocześnie pomaga zarządowi spółki w identyfikowaniu się z kosztem amortyzacji w sprawozdaniu finansowym, które podpisuje.

ARTUR DUNAL

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA