reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koszty założenia i obsługi rachunku bankowego można odliczyć od podatku

Koszty założenia i obsługi rachunku bankowego można odliczyć od podatku

Wydatki związane z założeniem i utrzymaniem rachunku bankowego, tj. opłaty bankowe, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.


Założenie firmowego konta bankowego to konieczność. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wymaga, aby dokonywanie lub przyjmowanie płatności między przedsiębiorcami następowało za pośrednictwem rachunku bankowego w każdym przypadku, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 tys. euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez NBP ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji. Założenie rachunku bankowego konieczne jest również ze względu na obowiązek bezgotówkowego przekazywania składek na ZUS przez większość płatników.

Wydatki związanie z posiadaniem rachunku bankowego na potrzeby prowadzenia firmy mogą być kosztem podatkowym. Koszty uzyskania przychodów to koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Opłaty bankowe za prowadzenie firmowych rachunków są ponoszone w związku z prowadzoną działalnością, zatem nie powinno być wątpliwości, że stanowią one koszt uzyskania przychodu.

Dla skutków podatkowych nie ma także znaczenia, czy jest to konto w złotówkach czy w obcej walucie. Takie stanowisko zajął m.in. Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku w interpretacji z 11 września 2007 r. (II USpbIA/1/415-77/118e/73/07/BB).

Wydatki związane z założeniem i utrzymywaniem rachunku bankowego stanowią tzw. pośrednie koszty uzyskania przychodów. Oznacza to, że takie koszy nie są związane bezpośrednio z konkretnym przychodem, jednak ich poniesienie niezbędne jest do prawidłowego funkcjonowania firmy. Do pośrednich kosztów uzyskania przychodów obok wydatków na opłaty bankowe można zaliczyć m.in. wydatki ponoszone na pracowników (płace, składki ZUS), opłaty za wywóz śmieci czy energię.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama