| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Samorząd łatwiej udzieli koncesji na roboty

Samorząd łatwiej udzieli koncesji na roboty

Przychody koncesjonariusza w zasadniczej części powinny pochodzić od użytkowników obiektu wybudowanego i eksploatowanego przez firmę, która uzyskała koncesję.


NOWE PRAWO

Pieniądze na publiczne inwestycje będą mogli wyłożyć prywatni przedsiębiorcy. Umożliwią to przepisy nowej ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, które weszły w życie 20 lutego.

Koncesja to szczególna umowa między przedsiębiorcą a podmiotem publicznym. Na jej podstawie firma (koncesjonariusz) zobowiąże się wobec podmiotu publicznego do wykonania robót budowlanych lub usług. W zamian za to otrzyma wynagrodzenie, z tym że będzie ono polegać na prawie do korzystania z obiektu budowlanego lub usługi albo na takim prawie wraz z płatnością koncesjodawcy (podmiotu publicznego). Umowy koncesyjne będą mogły trwać do 30 lat w przypadku robót budowlanych lub do 15 lat w przypadku koncesji na usługi. Jeśli okres zwrotu nakładów przedsiębiorcy poniesionych przy wykonywaniu koncesji będzie dłuższy, wówczas umowa będzie mogła zostać zawarta na okres dłuższy.

- Przy koncesji strony na etapie zawierania umowy koncesji nie wiedzą dokładnie, jaki będzie efekt końcowy takiej umowy. Czy dzięki płatności w formie eksploatacji przedmiotu koncesji koncesjonariusz odzyska wartość poniesionych nakładów i jednocześnie osiągnie zakładany zysk. Wszystko to bowiem będzie zależało od wielu czynników ryzyka, które strony powinny zidentyfikować w trakcie negocjacji, np. czy przez cały okres trwania umowy koncesji będzie istniał odpowiedni poziom popytu - wskazuje Andrzej Panasiuk, wiceminister infrastruktury.

- W zamówieniach wybieramy przedmiot zamówienia, zaś w koncesjach wybieramy wykonawcę, który będzie realizował przedmiot koncesji, a następnie w oparciu o zbudowane aktywa realizował usługi publiczne - dodaje.

O tym, czy zastosować przepisy ustawy koncesyjnej, będzie decydowała forma płatności.

- Ustawa o koncesji może mieć zastosowanie jedynie do tych przedsięwzięć, w których przychody koncesjonariusza pochodzą w zasadniczej części nie od koncesjodawcy (sektora publicznego), ale od użytkowników obiektu eksploatowanego przez koncesjonariusza. Ryzyko popytu na usługi świadczone przez koncesjonariusza w wybudowanym obiekcie zasadniczo spoczywać ma zatem na koncesjonariuszu, a nie koncesjodawcy - wyjaśnia Michał Zieniewski, partner w warszawskim biurze kancelarii DLA Piper.

Przykładowo gmina będzie bowiem mogła zawrzeć z prywatną firmą umowę, na podstawie której przedsiębiorca sfinansuje budowę płatnego parkingu. Potem przez określony czas firma będzie mogła zarządzać obiektem i czerpać zyski z jego eksploatacji.

Podmiot publiczny będzie wybierał przedsiębiorcę w procedurze negocjacyjnej, zachowując zasady jawności i konkurencyjności. Niezadowoleni z rozstrzygnięcia będą mogli wnosić skargi do wojewódzkich sądów administracyjnych.

Zasady udzielania koncesji przedsiębiorstwom

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi (Dz.U. nr 19, poz. 101).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK