REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorząd łatwiej udzieli koncesji na roboty

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Przychody koncesjonariusza w zasadniczej części powinny pochodzić od użytkowników obiektu wybudowanego i eksploatowanego przez firmę, która uzyskała koncesję.

NOWE PRAWO

REKLAMA

Pieniądze na publiczne inwestycje będą mogli wyłożyć prywatni przedsiębiorcy. Umożliwią to przepisy nowej ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, które weszły w życie 20 lutego.

REKLAMA

Koncesja to szczególna umowa między przedsiębiorcą a podmiotem publicznym. Na jej podstawie firma (koncesjonariusz) zobowiąże się wobec podmiotu publicznego do wykonania robót budowlanych lub usług. W zamian za to otrzyma wynagrodzenie, z tym że będzie ono polegać na prawie do korzystania z obiektu budowlanego lub usługi albo na takim prawie wraz z płatnością koncesjodawcy (podmiotu publicznego). Umowy koncesyjne będą mogły trwać do 30 lat w przypadku robót budowlanych lub do 15 lat w przypadku koncesji na usługi. Jeśli okres zwrotu nakładów przedsiębiorcy poniesionych przy wykonywaniu koncesji będzie dłuższy, wówczas umowa będzie mogła zostać zawarta na okres dłuższy.

- Przy koncesji strony na etapie zawierania umowy koncesji nie wiedzą dokładnie, jaki będzie efekt końcowy takiej umowy. Czy dzięki płatności w formie eksploatacji przedmiotu koncesji koncesjonariusz odzyska wartość poniesionych nakładów i jednocześnie osiągnie zakładany zysk. Wszystko to bowiem będzie zależało od wielu czynników ryzyka, które strony powinny zidentyfikować w trakcie negocjacji, np. czy przez cały okres trwania umowy koncesji będzie istniał odpowiedni poziom popytu - wskazuje Andrzej Panasiuk, wiceminister infrastruktury.

- W zamówieniach wybieramy przedmiot zamówienia, zaś w koncesjach wybieramy wykonawcę, który będzie realizował przedmiot koncesji, a następnie w oparciu o zbudowane aktywa realizował usługi publiczne - dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O tym, czy zastosować przepisy ustawy koncesyjnej, będzie decydowała forma płatności.

REKLAMA

- Ustawa o koncesji może mieć zastosowanie jedynie do tych przedsięwzięć, w których przychody koncesjonariusza pochodzą w zasadniczej części nie od koncesjodawcy (sektora publicznego), ale od użytkowników obiektu eksploatowanego przez koncesjonariusza. Ryzyko popytu na usługi świadczone przez koncesjonariusza w wybudowanym obiekcie zasadniczo spoczywać ma zatem na koncesjonariuszu, a nie koncesjodawcy - wyjaśnia Michał Zieniewski, partner w warszawskim biurze kancelarii DLA Piper.

Przykładowo gmina będzie bowiem mogła zawrzeć z prywatną firmą umowę, na podstawie której przedsiębiorca sfinansuje budowę płatnego parkingu. Potem przez określony czas firma będzie mogła zarządzać obiektem i czerpać zyski z jego eksploatacji.

Podmiot publiczny będzie wybierał przedsiębiorcę w procedurze negocjacyjnej, zachowując zasady jawności i konkurencyjności. Niezadowoleni z rozstrzygnięcia będą mogli wnosić skargi do wojewódzkich sądów administracyjnych.

Zasady udzielania koncesji przedsiębiorstwom

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi (Dz.U. nr 19, poz. 101).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

  Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

  Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

  Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

  Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

  Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

  Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

  REKLAMA

  Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

  Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

  Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

  Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

  REKLAMA

  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  REKLAMA