| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 300 tys. zł na tworzenie nowych miejsc pracy

300 tys. zł na tworzenie nowych miejsc pracy

Przedsiębiorca, który skorzysta z unijnej pomocy dla mikroprzedsiębiorstw, będzie miał dwa, a nie pięć lat, na stworzenie i utrzymanie nowych miejsc pracy.


Planujemy rozpoczęcie przyjmowania wniosków od osób chcących skorzystać z pomocy finansowej w tworzeniu nowych miejsc pracy na terenach wiejskich w II kwartale tego roku - wyjaśnia Maciej Ruba, kierownik Sekcji Wspierania Przedsiębiorczości Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Podstawą będzie rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 17 lipca 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz.U. nr 139, poz. 883), które zostanie znowelizowane. Zmiana ma polegać na złagodzeniu wymogów dotyczących okresu, w jakim przedsiębiorca musi utrzymać w zatrudnieniu pracujące u niego osoby. Obecnie okres ten wynosi pięć lat, a zostanie skrócony do dwóch.

- Prace nad nowelizacją są na ukończeniu. Spodziewamy się, że do końca marca będzie już podpisana. Dzięki temu ARiMR będzie przyjmować wnioski na nowych, złagodzonych już zasadach - mówi Małgorzata Książyk, dyrektor Biura Prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zwraca jednak uwagę, że ARiMR będzie mogła przyjmować wnioski dopiero po dwóch tygodniach licząc od dnia ogłoszenia przez prezesa, i to na stronie internetowej, terminu rozpoczęcia ich naboru. Obecnie osoby zainteresowane stworzeniem nowych miejsc pracy mogą sprawdzić, jakie dokumenty będą obowiązywały przy ubieganiu się o przyznanie pomocy.

Rolnicy nie mogą jednak doczekać się rozpoczęcia przyjmowania wniosków. W czerwcu ubiegłego roku Dariusz Wojtasik, prezes ARiMR obiecywał szybkie rozpoczęcie ich przyjmowania.

- Z całej Polski docierają do mnie skargi od osób domagających się jak najszybszego uruchomienia unijnych środków. W czasie kryzysu takie pieniądze muszą szybko trafić na wieś - mówi Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Prawo do pomocy unijnej będą mieć przedsiębiorcy, którzy m.in. zatrudniają mniej niż dziesięciu pracowników oraz osoby pragnące uruchomić działalność gospodarczą. O pomoc będzie się mogła ubiegać nie tylko firma, ale także osoba fizyczna. Dotacja będzie mogła być przeznaczona praktycznie na założenie niemal każdego biznesu. Działalność musi być zarejestowana na terenie gminy wiejskiej, miejsko-wiejskiej z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców lub miejskiej (poniżej 5 tys. osób). Wysokość dotacji nie może przekraczać 300 tys. zł dla jednego podmiotu, ale będzie zależeć od liczby zatrudnionych pracowników.

W przypadku stworzenia od jednego do dwóch miejsc pracy można będzie otrzymać 100 tys. zł. Kwotę 200 tys. zł otrzyma osoba, która utworzy powyżej dwóch i mniej niż pięć miejsc pracy, 300 tys. zł będzie przyznane tym, którzy utworzą pięć lub więcej miejsc pracy.

300 tys. zł otrzyma przedsiębiorca, który utworzy pięć lub więcej nowych miejsc pracy na wsi

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »