REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

300 tys. zł na tworzenie nowych miejsc pracy

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

Przedsiębiorca, który skorzysta z unijnej pomocy dla mikroprzedsiębiorstw, będzie miał dwa, a nie pięć lat, na stworzenie i utrzymanie nowych miejsc pracy.

Planujemy rozpoczęcie przyjmowania wniosków od osób chcących skorzystać z pomocy finansowej w tworzeniu nowych miejsc pracy na terenach wiejskich w II kwartale tego roku - wyjaśnia Maciej Ruba, kierownik Sekcji Wspierania Przedsiębiorczości Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

REKLAMA

REKLAMA

Podstawą będzie rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 17 lipca 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz.U. nr 139, poz. 883), które zostanie znowelizowane. Zmiana ma polegać na złagodzeniu wymogów dotyczących okresu, w jakim przedsiębiorca musi utrzymać w zatrudnieniu pracujące u niego osoby. Obecnie okres ten wynosi pięć lat, a zostanie skrócony do dwóch.

- Prace nad nowelizacją są na ukończeniu. Spodziewamy się, że do końca marca będzie już podpisana. Dzięki temu ARiMR będzie przyjmować wnioski na nowych, złagodzonych już zasadach - mówi Małgorzata Książyk, dyrektor Biura Prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zwraca jednak uwagę, że ARiMR będzie mogła przyjmować wnioski dopiero po dwóch tygodniach licząc od dnia ogłoszenia przez prezesa, i to na stronie internetowej, terminu rozpoczęcia ich naboru. Obecnie osoby zainteresowane stworzeniem nowych miejsc pracy mogą sprawdzić, jakie dokumenty będą obowiązywały przy ubieganiu się o przyznanie pomocy.

Rolnicy nie mogą jednak doczekać się rozpoczęcia przyjmowania wniosków. W czerwcu ubiegłego roku Dariusz Wojtasik, prezes ARiMR obiecywał szybkie rozpoczęcie ich przyjmowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Z całej Polski docierają do mnie skargi od osób domagających się jak najszybszego uruchomienia unijnych środków. W czasie kryzysu takie pieniądze muszą szybko trafić na wieś - mówi Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Prawo do pomocy unijnej będą mieć przedsiębiorcy, którzy m.in. zatrudniają mniej niż dziesięciu pracowników oraz osoby pragnące uruchomić działalność gospodarczą. O pomoc będzie się mogła ubiegać nie tylko firma, ale także osoba fizyczna. Dotacja będzie mogła być przeznaczona praktycznie na założenie niemal każdego biznesu. Działalność musi być zarejestowana na terenie gminy wiejskiej, miejsko-wiejskiej z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców lub miejskiej (poniżej 5 tys. osób). Wysokość dotacji nie może przekraczać 300 tys. zł dla jednego podmiotu, ale będzie zależeć od liczby zatrudnionych pracowników.

W przypadku stworzenia od jednego do dwóch miejsc pracy można będzie otrzymać 100 tys. zł. Kwotę 200 tys. zł otrzyma osoba, która utworzy powyżej dwóch i mniej niż pięć miejsc pracy, 300 tys. zł będzie przyznane tym, którzy utworzą pięć lub więcej miejsc pracy.

300 tys. zł otrzyma przedsiębiorca, który utworzy pięć lub więcej nowych miejsc pracy na wsi

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA