REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przy stosowaniu nowej ustawy akcyzowej firmy mogą mieć problemy

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Od niedzieli przedsiębiorcy muszą stosować nową ustawę o podatku akcyzowym. Wiele regulacji może przysporzyć podatnikom praktycznych problemów.

• 1 marca 2009 r. weszła w życie nowa ustawa o podatku akcyzowym. Jakie fundamentalne zmiany czekają przedsiębiorców?

REKLAMA

REKLAMA

- Wydaje się, że najbardziej zasadnicze zmiany dotkną branżę energetyczną. Zmienia się bowiem moment, w którym akcyza staje się wymagalna i obowiązek rozliczania akcyzy przechodzi co do zasady z producentów na podmioty dostarczające energię elektryczną do odbiorców końcowych, tzw. dystrybutorzy w rozumieniu przepisów akcyzowych. Podmioty te staną się więc podatnikami akcyzy. Producenci nadal będą zobligowani do deklarowania i płacenia akcyzy na zużyciach własnych oraz w przypadku sprzedaży energii do odbiorców końcowych.

Odbiorca końcowy został zdefiniowany jako podmiot nieposiadający koncesji na obrót, przesyłanie, wytwarzanie lub dystrybucję energii. W konsekwencji zarówno dystrybutorzy, jak i producenci będą zobligowani do weryfikacji, czy podmioty, którym sprzedają energię, posiadają jedną z czterech koncesji w celu ustalenia, w przypadku jakich transakcji powinni dokonać rozliczenia akcyzy. W praktyce może okazać się także, że podmioty, których podstawową działalnością nie jest obrót energią (np. zakłady produkcyjne), jeśli posiadają koncesję na obrót, gdyż odsprzedają część nabywanej przez siebie energii innym podmiotom, staną się podatnikami akcyzy w zakresie zużyć własnych oraz sprzedaży energii do odbiorców końcowych.

• Jakie jeszcze obszary nowelizuje ustawodawca?

- Kolejną ważną zmianą jest doprecyzowanie, kiedy właściciel towaru jest podatnikiem z tytułu wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składów obcych, a kiedy podatnikiem jest prowadzący skład. Ustawodawca określił, że właściciel wyrobu akcyzowego może stać się podatnikiem po uzyskaniu zezwolenia. Przepisy przejściowe przewidują, że właściciel towaru może być podatnikiem akcyzy do czasu uzyskania zezwolenia przez trzy miesiące na podstawie wniosku złożonego do właściwego urzędu celnego. W tym momencie pojawia się praktyczny problem związany z faktem, że 1 marca wypada w niedzielę, kiedy urzędy są zamknięte.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Czy wnioski złożone przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów będą skuteczne. Jeśli nie, kto będzie podatnikiem od wysyłek dokonywanych 1 marca, jeśli wniosek będzie złożony 2 marca?

- Ta kwestia nie jest jasna. Wydaje się, że Ministerstwo Finansów powinno wypowiedzieć się w tej materii.

• A co z wyrobami zwolnionymi z akcyzy?

- Istotne w tym zakresie jest traktowanie dla potrzeb akcyzy wyrobów zwolnionych ze względu na przeznaczenie. Dotychczasowe reguły opierały się głównie na oświadczeniach składanych przez odbiorców. Obecnie odbiorcy będą musieli rejestrować się na potrzeby akcyzy, a w przypadku większości zwolnień potwierdzać odbiór towarów na dokumencie dostawy. Warunki korzystania z tych zwolnień zostały, co zasady, ujednolicone.

Fot. Arch.

Joanna Stawowska, partner w Deloitte Doradztwo Podatkowe

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA