REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadający eksport szkodzi firmom

Marek Chądzyński
Marek Chądzyński

REKLAMA

Produkcja przemysłowa spadła w lutym o 15,8 proc., licząc rok do roku - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem nie może być inaczej przy takim załamaniu eksportu, jakie obserwujemy od początku tego roku.

Niknący w oczach popyt zewnętrzny ściąga nam produkcję w dół.

REKLAMA

- Dane o rachunku obrotów bieżących opublikowane w ubiegłym tygodniu przez NBP pokazują najlepiej, jak popyt zewnętrzny teraz wygląda - mówi Michał Dybuła, ekonomista BNP Paribas.

Od trzech miesięcy

Według informacji zbieranych przez bank centralny eksport spada od trzech miesięcy. W styczniu zmalał o około 25 proc.

- Popyt spada w zastraszającym tempie, i to nie tylko w strefie euro. Podobnie jest na wschodzie i w krajach - nowych członkach Unii. Z nimi mieliśmy nadwyżkę handlową. Teraz zapotrzebowanie na towary z zewnątrz w takich państwach, jak Węgry, Rumunia, Bułgaria czy kraje bałtyckie, drastycznie się kurczy - uważa Michał Dybuła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W kraju mamy za to coraz mniejsze inwestycje, więc i popyt inwestycyjny maleje - dodaje Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ.

Średnia oczekiwań ekonomistów bankowych, z którymi rozmawialiśmy, zakłada roczny spadek produkcji o 15,8 proc. Najwięksi optymiści - jak Alfred Adamiec z Noble Bank - także spodziewają się spadku, ale nie aż w takiej skali.

Zdaniem Alfreda Adamca produkcja spadnie o 2 proc., a będzie to wynikać z większej liczby dni roboczych niż w styczniu i w grudniu.

- Te dramatycznie słabe dane w poprzednich miesiącach były efektem m.in. długiej przerwy świąteczno-noworocznej. W lutym mamy już inny układ kalendarza, poza tym mocno wyczerpały się zapasy w poprzednim kwartale. A popyt w branży konsumpcyjnej wcale nie osłabł - twierdzi ekonomista Noble Bank.

W lutym spadek

- Niektórym analitykom puściły chyba hamulce, jeśli chodzi o prognozowanie kondycji naszego przemysłu. My liczymy na to, że stabilizacja wskaźników wyprzedzających koniunktury znajdzie odzwierciedlenie w realnych danych GUS - mówi Grzegorz Ogonek, ekonomista ING BSK.

Bank spodziewa się spadku produkcji w lutym o 14,4 proc. Oficjalne dane GUS poda dzisiaj.

Z gospodarką nie jest jednak najlepiej, o czym świadczą opublikowane wczoraj przez urząd informacje o płacach i zatrudnieniu w lutym. Zatrudnienie - po raz pierwszy od 2004 roku - spadło, licząc rok do roku. Spadek ten wyniósł 0,2 proc. Miesięcznie zmniejszyło się ono o 0,4 proc. - czyli o ponad 22 tys. etatów.

Zatrudnienie spadnie

- Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach zatrudnienie w przedsiębiorstwach będzie spadać, tym bardziej że oczekujemy materializacji planów firm dotyczących zwolnień grupowych - ocenia Łukasz Szadorski, analityk Banku BPH.

Płace co prawda wzrosły w ciągu roku - o 5,1 proc. - ale to najniższa dynamika od ponad dwóch lat. W porównaniu ze styczniem pensje spadły o 0,6 proc.

Jakiego spadku produkcji spodziewają się banki

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAREK CHĄDZYŃSKI

marek.chadzynski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA