REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS przekazał matkom 1,7 mld zł zaległych składek

REKLAMA

Prawie połowa matek przebywających na urlopach wychowawczych i macierzyńskich ma już wyjaśnione zaległości w ZUS. Ponad 630 tys. kobiet otrzymało składki za lata 1999 - 2001. ZUS powinien przekazywać zaległe składki powiększone o odsetki.

Kobiety, które nie mają składek zapisanych na koncie w ZUS i nie otrzymały pieniędzy na konto w OFE, nie mają powodów do niepokoju. Nie stracą prawa do składek ze względu na przedawnienie - mówi Przemysław Przybylski, dyrektor Biura Prasowego ZUS.

REKLAMA

Oddziały ZUS prowadzą postępowania wyjaśniające dotyczące spraw, w których system informatyczny ZUS nie mógł przygotować dokumentów umożliwiających zapisanie składek na koncie emerytalnym w ZUS. Takie same procedury dotyczą przekazania składek należnych OFE.

- Postępowania wyjaśniające zostały już zakończone w przypadku około 45 proc. spraw - mówi Przemysław Przybylski.

ZUS do końca lutego przekazał składki 626 tys. kobietom, które przebywały na urlopach wychowawczych lub pobierały zasiłki macierzyńskie od l stycznia 1999 do 31 maja 2001 r. Środki te trafiły na konta emerytalne do ZUS i OFE. Nie wiadomo jednak, ile osób nie otrzymało jeszcze składek.

- Zakład nie prowadzi odrębnej ewidencji dla tych, którzy w tym czasie przebywali na urlopach wychowawczych - dodaje Przemysław Przybylski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kobiety, które jeszcze nie otrzymały zaległych składek za tamte lata, mogą złożyć reklamacje do ZUS. Trzeba też pamiętać, że ZUS oprócz kwoty składek powinien zapłacić odsetki za opóźnienia. W przypadku spóźnionego przelewu do OFE, za lata 1999 - 2002 można domagać się od ZUS odsetek ustawowych. Dopiero od 2003 roku ich wysokość zależy od rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński finansuje budżet za pośrednictwem ZUS. Od 1999 roku podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe kobiet pobierających zasiłek macierzyński stanowi kwota tego zasiłku. Kobiety na urlopach wychowawczych w latach 1999-2001 składki miały opłacane od najniższego wynagrodzenia, później (do maja 2004 roku) od kwoty zasiłku stałego z pomocy społecznej, następnie (do końca 2008 roku) od kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, a od stycznia tego roku znów od minimalnej płacy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA