| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > TK: wspólnicy zlikwidowanej spółki mają prawo do zwrotu VAT

TK: wspólnicy zlikwidowanej spółki mają prawo do zwrotu VAT

Wspólnicy zlikwidowanej spółki cywilnej mają prawo do zwrotu podatku VAT zapłaconego w czasie prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Uznał on tym samym za sprzeczne z konstytucją przepisy zawarte w Ordynacji podatkowej, które nie pozwalały wspólnikom zlikwidowanej spółki cywilnej na zwrot VAT-u.

Sprawa rozpoznawana przez TK dotyczyła skargi Małgorzaty N., byłej wspólniczki zlikwidowanej w 2006 r. spółki cywilnej. W 2005 r. w firmie prowadzona była kontrola skarbowa, w trakcie której urzędnicy stwierdzili, że spółka popełniła błędy w rozliczeniach VAT za 2001 r.

Po likwidacji spółki dyrektor urzędu kontroli skarbowej umorzył postępowanie kontrolne wobec niej, a byłym już wspólnikom doręczył jedynie informację, że spółka zapłaciła zbyt duży VAT za 2001 r.

Małgorzata N. złożyła więc do naczelnika swojego urzędu skarbowego wniosek o zwrot podatku. Ten odmówił, twierdząc, że "nie jest ona podatniczką VAT". Podatniczką była bowiem spółka, a ta została zlikwidowana. Małgorzata N. złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Miał on jednak wątpliwości, czy może uznać Małgorzatę N. za następczynię prawną zlikwidowanej spółki. O ich wyjaśnienie zwrócił się do TK.

Trybunał przypomniał, że spółka cywilna, z punktu widzenia prawa cywilnego jest odrębnym podatnikiem VAT. Przestaje nim być, gdy zostaje zlikwidowana. Byli wspólnicy muszą jednak przeprowadzić likwidację, dokonać spisu majątku spółki i zapłacić od niego VAT. Nie mogą natomiast złożyć korekty deklaracji VAT za okres, w którym spółka prowadziła działalność oraz wystąpić o stwierdzenie nadpłaty i zwrot podatku.

"Takie rozwiązanie narusza zapisaną w konstytucji zasadę sprawiedliwości społecznej" - stwierdził TK.

Uzasadniając wyrok, sędzia sprawozdawca Teresa Liszcz wyjaśniła, że niesprawiedliwość polega na tym, iż "wspólnicy, ponoszący ekonomiczny ciężar VAT i będący współwłaścicielami majątku zlikwidowanej spółki, nie mają możliwości odzyskania nadpłaconego podatku".

Dr Kalina Kunowska z kancelarii doradztwa podatkowego w Gdańsku powiedziała PAP, iż "zdarzało się, że sądy administracyjne orzekały o zwrocie VAT wspólnikom likwidowanych spółek cywilnych, ale po dzisiejszym wyroku TK nie będzie już wątpliwości w tej kwestii".

Ekspertka dodała, że byli wspólnicy, chcąc odzyskać nadpłacony podatek, powinni złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty, wskazując jako podstawę prawną art. 74 Ordynacji podatkowej. "Zwrot VAT będzie się im należał proporcjonalnie do wartości udziałów, jakie mieli w zlikwidowanej spółce" -powiedziała Kunowska.

Spółka cywilna, w odróżnieniu od spółek kapitałowych, nie ma osobowości prawnej. Nie stanowi więc samodzielnego podmiotu prawa. Podmiotami prawa są wspólnicy spółki cywilnej. W związku z tym spółka cywilna nie ma własnego mienia, a nabywane prawa i zaciągane zobowiązania wchodzą do majątku wspólników.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »