REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd: połowa płacy minimalnej dla pracownika w czasie kryzysu

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony nie będą mogli pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo.

Jest coraz bliżej do zawarcia porozumienia w sprawie zmian w prawie pracy przez rząd, pracodawców i związki zawodowe. Na posiedzeniu Zespołu ds. Prawa Pracy i Układów Zbiorowych Komisji Trójstronnej strony zrezygnowały z niektórych swoich postulatów, które ich różniły. Dopiero jednak za tydzień w piątek na kolejnym posiedzeniu komisji strony mają podjąć wiążące decyzje.

REKLAMA

Związkowcy zgodzili się już jednak na postulat pracodawców uelastyczniania czasu pracy. Zostanie wprowadzony roczny okres rozliczenia czasu pracy, jednak tylko tych pracowników, którzy są zatrudnieni na czas nieokreślony.

- Pod warunkiem że taki zapis znajdzie się w układzie zbiorowym pracy i porozumieniach zakładowych na dwuletni okres przejściowy - mówi Janusz Łaznowski z NSZZ Solidarność.

Strony zgodziły się także na tzw. bezrobocie techniczne. Rząd przeznaczył w tym roku z Funduszu Pracy 2,5 mld zł dla pracodawców zamierzających utrzymać miejsca pracy kosztem zmniejszenia wymiaru czasu pracy. Pieniądze na ten cel mają pochodzić również z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jednak nie ustalono, jaka ma być kwota dofinansowania. Związkowcy chcieliby, aby pracownik po otrzymaniu dofinansowania zarabiał tyle co poprzednio.

- Ewentualnie mogłaby to być średnia płaca z ostatnich kilku miesięcy - mówi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rząd proponuje, aby każdy pracownik otrzymywał połowę minimalnego wynagrodzenia niezależnie od wymiaru czasu pracy. Tyle samo otrzymałby więc pracujący, któremu firma obniżyła wymiar czasu pracy do pół etatu czy do trzech czwartych etatu.

- Będziemy starali się wynegocjować wyższe dofinansowanie. Ludzie nie powinni z dnia na dzień odczuć dotkliwego spadku poziomu życia - mówi Janusz Łaznowski.

Pracodawcy i związki zawodowe zgodzili się także na ograniczenie możliwości zawierania umów na czas określony. Do tej pory przedsiębiorcy ostro sprzeciwiali się temu postulatowi. Obecnie zgodnie z kodeksem pracy pracownik może pracować na podstawie takiej umowy na przykład przez 10 lat. Strony nie zgodziły się jednak na wcześniejszy postulat związków zawodowych, aby po 18 miesiącach od zawarcia pierwszej umowy na czas określony z pracodawcą przekształcała się ona w umowę na czas nieokreślony.

- Termin ten zostanie wynegocjowany - mówi Janusz Łaznowski.

Odrzucono natomiast rządowy pomysł, aby pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony mogli wykonywać pracę w wymiarze wyższym niż 48 godzin tygodniowo pod warunkiem podpisania tzw. klauzuli opt-out. Liczba godzin ponadwymiarowych miała zostać ustalona przez komisję w trakcie negocjacji.

Nie dyskutowano natomiast na temat propozycji wprowadzenia ruchomego czasu pracy osób sprawujących opiekę nad małymi dziećmi.

12,4 mln osób pracuje na etacie

3,3 mln osób ma umowy na czas określony

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zabezpieczenie przyszłości firmy. Czyli czym jest zarząd sukcesyjny?

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę, z sukcesami, ale nagle… coś się dzieje. Co z twoim przedsiębiorstwem, jeśli ciebie zabraknie? Czy twoi bliscy będą w stanie kontynuować działalność? Właśnie tutaj wchodzi na scenę zarząd sukcesyjny – pomysł ustawodawcy na to, by firma mogła płynnie funkcjonować, nawet gdy jej twórca nie może już jej prowadzić.

Transport: Kiedy przewoźnik może powołać się na siłę wyższą?

Wydarzenia takie jak niedawna powódź na południu kraju czy pandemia Covid-19 sprzed kilku lat mogą spowodować problemy z transportem towarów, w tym z dostarczeniem ich na czas bądź utratą lub uszkodzeniem. Przewoźnik nie ma wpływu na ich wystąpienie i nie jest w stanie zapobiec ich konsekwencjom. Czy takie okoliczności dają podstawy do powołania się na siłę wyższą?

Ważna zmiana w prawie: 3499,50 zł co miesiąc można zarobić bez rejestrowania działalności gospodarczej w 2025 roku

Działalność nierejestrowana czyli bez obowiązku wpisu do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej ma tę unikalną zaletę, że nie trzeba płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotnej. To duża ulga, zwłaszcza więc dla osób chcących dorobić działalność nierejestrowana to wygodne rozwiązanie.

Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

REKLAMA

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

REKLAMA

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA