| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za tydzień rząd rozpatrzy propozycje ministerstwa gospodarki w sprawie opcji walutowych

Za tydzień rząd rozpatrzy propozycje ministerstwa gospodarki w sprawie opcji walutowych

Za tydzień rząd będzie rozpatrywał projekty ministerstwa gospodarki dotyczące opcji walutowych - poinformował na wtorkowej konferencji premier Donald Tusk.

"Premier Pawlak zapowiedział, że projekt będzie w wersji skończonej za tydzień, w związku z tym za tydzień będziemy go rozpatrywali" - powiedział Tusk.

Premier zapewnił, że jeśli będzie możliwość skutecznej ochrony przedsiębiorstw przed "skutkami tych nieszczęsnych umów opcyjnych", to rząd będzie "bardzo poważnie się nad tym zastanawiać".

"Sam problem jest dość interesujący, chociaż mnie osobiście bardzo zależy na tym - i tak samo premierowi Pawlakowi - żeby pomóc polskim przedsiębiorstwom, jeśli to jest możliwe, a nie żeby zamanifestować tylko dobrą wolę" - zaznaczył Tusk.

We wtorek wicepremier Waldemar Pawlak poinformował dziennikarzy, że jego resort przedstawi projekty ustaw dotyczących opcji walutowych. MG zaproponowało trzy podejścia do rozwiązania problemu umów na opcje walutowe. Pierwsze - jak mówił - "łagodne", w ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy gwarantuje stronom prawo do renegocjacji warunków umów na opcje. Druga propozycja pozwala na odstąpienie od umowy, trzecia - na unieważnienie umowy na opcje z mocy prawa.

"Na przyszłym posiedzeniu rządu możemy tę sprawę przesądzić" - powiedział Pawlak. Jego zdaniem projekt - w przypadku zgody politycznej - ma szanse zostać przyjęty w ciągu kilku tygodni.

Kilkanaście miesięcy temu, kiedy złoty umacniał się, przedsiębiorcy sprzedający swoje usługi bądź towary za waluty obce, w obawie przed stratami, zawierali z bankami umowy dotyczące tzw. opcji walutowych. Chcieli w ten sposób zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym. Jak podkreślał we wtorek wicepremier Pawlak, umowy te były "asymetryczne" i "wyłączały odpowiedzialność banku, jeżeli złoty się zbyt mocno umocni, a nie było klauzuli wyłączającej w przypadku osłabienia złotego".

Opcja walutowa jest rodzajem umowy między nabywcą a wystawcą, według której nabywca ma prawo do kupna albo sprzedaży określonej ilości jednej waluty za drugą walutę, po ustalonym w umowie kursie bazowym. Transakcji można dokonać albo w określonym dniu, albo odcinku czasu. Za opcję nabywca płaci wystawcy, którego obowiązkiem jest realizacja prawa nabywcy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »