REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki nie mają środków na kredyty dla przedsiębiorców

Katarzyna Bartman

REKLAMA

Mali przedsiębiorcy znaleźli się w tarapatach. Banki nie chcą ich kredytować. Skąd te problemy?

REKLAMA

- Przyczyny tej sytuacji są dwie. Pierwsza jest taka, że banki szacują, iż w tym roku będą miały aż o 50 proc. mniej środków na akcję kredytową, niż miały jeszcze na ten cel w 2008 roku. Powodem jest głównie niedostatek depozytów. Brakuje nam kilkudziesięciu miliardów zł. Drugi powód - banki stają się bardziej ostrożne w udzielaniu kredytów, dostrzegając wyższe ryzyka kredytowe. O nadciągających kłopotach informowaliśmy rząd już w grudniu 2008 r. Minęło półtora miesiąca, a banki wciąż czekają na decyzję o rozluźnieniu sztywnych przepisów finansowych, które pozwoliłby na pozyskanie dodatkowych środków z rynku wewnętrznego i zagranicy. Potrzebne są też gwarancje państwa na część kredytów dla przedsiębiorców. Zapowiedzi rządu o dekapitalizowaniu Banku Gospodarstwa Krajowego przedłużają się a finał jest nieznany. Ustawa o wsparciu płynnościowym banków nie przyniesie żadnych korzyści.

REKLAMA

Z rynku dochodzą alarmujące sygnały. Centrale zagranicznych banków wstrzymują podobno dopływ środków do Polski na kredyty dla firm, bo wolą wspierać rodzime przedsiębiorstwa. Czy takie praktyki są dopuszczalne?

- Nic mi nie wiadomo, aby były jakieś poważne zakłócenia w transferze środków zagranicznych już przydzielonych przez banki-matki, ale faktycznie tych pieniędzy nie przybywa. Zagraniczne centrale finansują kredyty w Polsce na 150 mld zł, a przydałoby się kilkadziesiąt miliardów więcej. Nowych dopływów na znaczną skalę nie ma na skutek zaburzeń na zagranicznych rynkach finansowych. Wywieranie presji przez zagranicznych właścicieli na polskie banki, aby ograniczały akcję kredytową i w efekcie przyduszały polską przedsiębiorczość, jest niemożliwe. Gdyby jednak podejmowano takie próby, to należałoby je uznać za działanie niedopuszczalne i wymagające zainteresowania KNF.

Czy nie jest tak, że banki należące głównie do podmiotów zagranicznych wykorzystują kryzys i szantażują polskich przedsiębiorców, że nie będą ich kredytować?

- Banki nie mają interesu w tym, aby ograniczać kredyty przedsiębiorcom. W końcu utrzymują się głównie z odsetek od udzielonych kredytów. Jednak działalność kredytowa musi być prowadzona w sposób bezpieczny, aby nie powtórzył się w Polsce kryzys bankowy, z jakim mamy obecnie do czynienia w USA i w Europie Zachodniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mariusz Zygierewicz, ekspert Związku Banków Polskich

Rozmawiała KATARZYNA BARTMAN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA