reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niektóre podmioty mogą sporządzać uproszczone sprawozdania finansowe

Niektóre podmioty mogą sporządzać uproszczone sprawozdania finansowe

Spółki, które przez dwa kolejne lata nie przekroczą określonej wartości posiadanych aktywów i przychodów oraz wielkości zatrudnienia, mogą sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe.


Mniejsze podmioty, które prowadzą księgi rachunkowe, mogą tworzyć uproszczone sprawozdanie finansowe. Taką możliwość daje im art. 50 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem z przywileju mogą skorzystać te spółki, które w roku obrotowym, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok, nie osiągnęły dwóch z poniższych trzech wielkości:

• średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło więcej niż 50 osób,

• suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego w walucie polskiej przekroczyła równowartości 2 mln euro, dla 2008 roku to 8 344 800 zł (średni kurs euro ustalony przez NBP na 31 grudnia 2008 r. to 4,1724 zł), dla 2007 roku jest to równowartość 7 164 000 zł (średni kurs euro ustalony przez NBP na 31 grudnia 2007 r. to 3,5820 zł),

• przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej przekroczyły równowartość 4 mln euro, czyli w 2008 rok - 16 689 600 zł natomiast w 2007 roku - 14 328 000 zł.

Takie spółki w sprawozdaniu finansowym za 2008 r. mogą wykazywać informacje w ograniczonym zakresie. Mogą przedstawić tylko te dane, które we wzorze sprawozdania, stanowiącego załącznik nr 1 do ustawy o rachunkowości, oznaczone są literami i cyframi rzymskimi. Natomiast jeżeli informacje dotyczące poszczególnych pozycji sprawozdania nie wystąpiły w jednostce zarówno w roku obrotowym, jak i za rok go poprzedzający, przy sporządzaniu sprawozdania pozycje te pomija się. W formie uproszczonej można również sporządzić informację dodatkową.

Warto pamiętać, że z wielu uproszczeń mogą korzystać też spółki, których sprawozdania nie podlegają badaniu przez biegłego rewidenta. W tym przypadku sprawozdanie ogranicza się do trzech elementów: bilansu, rachunku zysków i strat, a także informacji dodatkowej. Ostatni z wymienionych części sprawozdania obejmującej wprowadzenie do sprawozdania oraz dodatkowe informacje i objaśnienia. Nie muszą więc one tworzyć np. zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych). Nie mają też obowiązku ujmowania aktywów i rezerw z tytułu podatku odroczonego, jak również stosowania rozporządzenia ministra finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 50 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama