REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy nie wiedzą, że mogą zakładać przedszkola z funduszu

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska

REKLAMA

Pierwsze firmy zakładają już przedszkola i opłacają pracownikom czesne za opiekę nad dziećmi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Od 1 stycznia przedsiębiorstwa mogą przeznaczać środki gromadzone w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) na tworzenie przyzakładowych przedszkoli, żłobków oraz innych form wychowania przedszkolnego. Mogą też dofinansowywać opłaty za pobyt w przedszkolu dzieci swoich pracowników. Taką zmianę wprowadziła ustawa z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2008 r. nr 237, poz. 1654).

REKLAMA

REKLAMA

Monika Rościszewska z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego mówi, że tworzenie przedszkola ze względu na duży koszt i spełnienie wymogów sanitarno-lokalowych jest dobrym pomysłem jedynie dla przedsiębiorstw, zatrudniających dużą liczbę kobiet. Jej zdaniem taka możliwość nie jest też odpowiednio rozpropagowana wśród firm i nie towarzyszy jej żadna kampania społeczna.

- Firmom brakuje też osób, które objęłyby opieką merytoryczną cały projekt powstawania przedszkola. Nasza fundacja taką pomoc oferuje, ale do tej pory żaden zakład pracy się do nas nie zgłosił - dodaje Monika Rościszewska.

Przyzakładowe przedszkole, które skorzysta ze środków z ZFŚS, tworzy Nivea w Poznaniu.

- Nasi pracownicy wielokrotnie informowali nas o problemach ze znalezieniem wolnego miejsca w przedszkolu lub opiekunki do dziecka - mówi Anna Durzyńska, dyrektor ds. personalnych Nivea Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że przedszkole jest właśnie organizowane i zacznie działać we wrześniu lub październiku tego roku.

- Na razie zgłosiło się do nas 50 rodziców. O przyjmowaniu do niego dzieci zadecyduje kryterium dochodowe określone w naszym regulaminie ZFŚS - mówi Anna Durzyńska.

Ponadto jej firma, na tych samych zasadach, będzie dofinansowywać z funduszu czesne w przedszkolach dzieciom przedstawicieli handlowych, którzy pracują w innych miastach.

Większość firm nie decyduje się jednak na współfinansowanie pracownikom opłat za przedszkole.

REKLAMA

- Nie mamy w planach takich dopłat, a robiony przez nas odpis na skutek dużego zapotrzebowania wystarcza w zasadzie tylko na podstawowe świadczenia z funduszu, jak zapomogi, bony i pożyczki - mówi Barbara Świątek, dyrektor ds. pracowniczych w Terravicie.

ZFŚS tworzony jest obowiązkowo w firmach zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Na każdą osobę dokonywany jest odpis w wysokości 37,5 proc przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub II półroczu, jeżeli było ono wyższe. W 2008 roku odpis ten wynosił 906,61 zł na osobę. Firma zatrudniająca 50 pracowników wpłaciła więc na ZFŚS 45 tys. zł, jeżeli liczy 500 pracowników - 453 tys. zł. Sposób wydatkowania środków z Funduszu oraz kryterium dochodowe uprawniające do korzystania z niego określa regulamin. Odpis nie wykorzystany w danym roku przechodzi na następne lata.

MICHALINA TOPOLEWSKA

michalina.topolewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA