REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy: zamiast wzrostu składki drobne opłaty dla pacjentów

Dominika Sikora
Dominika Sikora

REKLAMA

Związki zawodowe oraz pracodawcy skrytykowali decyzję rządu o wprowadzeniu od 2010 roku wyższej składki zdrowotnej. Ich zdaniem spowoduje to obniżenie dochodów tych osób, które ją opłacają.

ZMIANA PRAWA 

REKLAMA

W projekcie ustawy o decentralizacji Narodowego Funduszu Zdrowia, który resort zdrowia zamierza przygotować do połowy roku, mają znaleźć się również przepisy dotyczące podwyższenia od przyszłego roku składki zdrowotnej do 10 proc. podstawy wymiaru.

Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan wzrost ten nie ma nic wspólnego z procesem reformy systemu opieki zdrowotnej.

- Wydatki na ochronę zdrowia są prorozwojowe pod warunkiem, że wykorzystuje się je w ramach sprawnie działającego systemu lecznictwa - uważa Katarzyna Tymowska, ekspert ds. ochrony zdrowia w PKPP Lewiatan.

REKLAMA

Pracodawcy uważają, że sposobem na zwiększenie nakładów na system lecznictwa niekoniecznie musi być dodatkowe obciążanie podatników. Proponują np. rozszerzenie liczby osób płacących składkę na ubezpieczenie społeczne z własnych środków. PKPP Lewiatan podkreśla, że rolnicy są największą grupą społeczną, która nie płaci składek zdrowotnych, ale jednocześnie korzysta z usług publicznych szpitali i przychodni. Składkę za ubezpieczonych w KRUS finansuje bowiem budżet. W ubiegłym roku wydał na ten cel 3,88 mld zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Innym elementem, który doprowadziłby do przebudowy systemu lecznictwa, jest wprowadzenie dopłat do usług medycznych, ale w takiej wysokości, aby nie pozbawiło to osób o najniższych dochodach całkowitego dostępu do leczenia. Zdaniem pracodawców dopłaty te pokrywałyby część kosztów usług medycznych, a jednocześnie ograniczyłyby nieuzasadniony popyt na te usługi.

Na wprowadzenie współpłacenia nie zgadza się jednak rząd. Podobnego zdania są związki zawodowe. Nie chcą one ani drobnych dopłat od pacjentów, ani wzrostu składki zdrowotnej.

- Wprowadzenie proponowanego mechanizmu podwyższenia składki zdrowotnej, czyli z zachowaniem prawa do odliczenia jedynie 7,75 proc. podstawy wymiaru składki od podatku, oznacza przede wszystkim zwiększenie opodatkowania dochodów osobistych osób pracujących, ale także emerytów i rencistów - mówi Urszula Michalska, przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia.

Zdaniem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wzrost składki zdrowotnej jest nieunikniony. Błędem jest jednak to, że ma za to prawie w całości zapłacić podatnik.

- Nieprawdą jednak jest, że dodatkowe pieniądze na lecznictwo zostaną zmarnowane, bo służba zdrowia jest nieefektywna. Chyba że chodzi o utrzymanie obecnego systemu, który jest, najtańszy w Europie - uważa Maciej Niwiński, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na Śląsku.

6,1 mld zł wzrosną dochody NFZ w 2010 roku, jeżeli składka zdrowotna zostanie podwyższona o 1 pkt proc.

DOMINIKA SIKORA

dominika.sikora@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

REKLAMA