| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odroczenie podatku receptą na kryzys

Odroczenie podatku receptą na kryzys

Firma, której kontrahenci zalegają z płatnościami, a musi zapłacić wysoki podatek od nieruchomości, może wystąpić do gminy o odroczenie płatności.


- W czasie kryzysu zdarza się, że kontrahenci firm spóźniają się z płatnościami, a w konsekwencji podatnicy nie mają środków na zapłatę podatku. Jakie możliwości działania posiada firma, która nie ma bieżących środków na koncie, a musi zapłacić wysoki podatek od nieruchomości?

Rozważyć można środki o charakterze ekonomicznym lub prawnym. Do tych pierwszych zaliczymy starania o kredyt umożliwiający uregulowanie zobowiązań podatkowych, do drugich - działania przewidziane Ordynacją podatkową. Brak środków na koncie jest wystarczającą przesłanką, by podjąć działanie wynikające z Ordynacji podatkowej.

Czy firma może wystąpić do gminy o odroczenie płatności?

- Tak. To jest podstawowe działanie, które wynika z Ordynacji podatkowej. Na podstawie art. 67a podatnik może złożyć wniosek, w którym będzie ubiegał się o odroczenie terminu płatności podatku albo o rozłożenie zapłaty podatku na raty. Jeżeli termin płatności upłynął, podatnik może podjąć analogiczne akcje w odniesieniu do zaległości podatkowej. Warto już we wniosku zawrzeć przewidywany termin, w jakim zapłata podatku będzie możliwa, ponieważ to pozwoli gminie stosownie określić okres spłaty. Ani Ordynacja podatkowa, ani rozporządzenie dotyczące właściwości organów podatkowych nie określają terminu czy maksymalnej kwoty odroczenia lub innej formy ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, tym niemniej gmina musi wziąć pod uwagę zasadność wniosku podatnika. W razie wystąpienia zaległości gmina, na wniosek podatnika, może w uzasadnionych przypadkach umorzyć zaległość podatkową wraz z odsetkami.

Na co firma powinna zwracać uwagę, negocjując z gminą?

- W uzasadnieniu wniosku o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie zapłaty podatku na raty należy przede wszystkim udowodnić wystąpienie przynajmniej jednej z następujących przesłanek: ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego. Są to przesłanki określone pojęciami nieostrymi, co może utrudnić podważenie ewentualnej decyzji odmownej. Jak się wydaje, w przypadku wysokiego podatku od nieruchomości chodzić będzie przede wszystkim o przedsiębiorstwa większe, a więc mające istotne znaczenie dla gminy. Takie przedsiębiorstwa nie powinny mieć problemu z uzyskaniem odroczenia terminu płatności lub rozłożenia zapłaty podatku na raty. Z jednej strony interesem publicznym gminy jest to, aby wspomniane przedsiębiorstwa mogły funkcjonować, z drugiej zaś strony brak środków na koncie przedsiębiorstwa można uznać za ważny interes podatnika.

Izabela Jaszczołt, menedżer Działu Badań i Rozwoju Alma Consulting Group Polska

 

Rozmawiał ŁUKASZ ZALEWSKI

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK