REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odroczenie podatku receptą na kryzys

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Firma, której kontrahenci zalegają z płatnościami, a musi zapłacić wysoki podatek od nieruchomości, może wystąpić do gminy o odroczenie płatności.

- W czasie kryzysu zdarza się, że kontrahenci firm spóźniają się z płatnościami, a w konsekwencji podatnicy nie mają środków na zapłatę podatku. Jakie możliwości działania posiada firma, która nie ma bieżących środków na koncie, a musi zapłacić wysoki podatek od nieruchomości?

REKLAMA

Rozważyć można środki o charakterze ekonomicznym lub prawnym. Do tych pierwszych zaliczymy starania o kredyt umożliwiający uregulowanie zobowiązań podatkowych, do drugich - działania przewidziane Ordynacją podatkową. Brak środków na koncie jest wystarczającą przesłanką, by podjąć działanie wynikające z Ordynacji podatkowej.

Czy firma może wystąpić do gminy o odroczenie płatności?

- Tak. To jest podstawowe działanie, które wynika z Ordynacji podatkowej. Na podstawie art. 67a podatnik może złożyć wniosek, w którym będzie ubiegał się o odroczenie terminu płatności podatku albo o rozłożenie zapłaty podatku na raty. Jeżeli termin płatności upłynął, podatnik może podjąć analogiczne akcje w odniesieniu do zaległości podatkowej. Warto już we wniosku zawrzeć przewidywany termin, w jakim zapłata podatku będzie możliwa, ponieważ to pozwoli gminie stosownie określić okres spłaty. Ani Ordynacja podatkowa, ani rozporządzenie dotyczące właściwości organów podatkowych nie określają terminu czy maksymalnej kwoty odroczenia lub innej formy ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, tym niemniej gmina musi wziąć pod uwagę zasadność wniosku podatnika. W razie wystąpienia zaległości gmina, na wniosek podatnika, może w uzasadnionych przypadkach umorzyć zaległość podatkową wraz z odsetkami.

Na co firma powinna zwracać uwagę, negocjując z gminą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W uzasadnieniu wniosku o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie zapłaty podatku na raty należy przede wszystkim udowodnić wystąpienie przynajmniej jednej z następujących przesłanek: ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego. Są to przesłanki określone pojęciami nieostrymi, co może utrudnić podważenie ewentualnej decyzji odmownej. Jak się wydaje, w przypadku wysokiego podatku od nieruchomości chodzić będzie przede wszystkim o przedsiębiorstwa większe, a więc mające istotne znaczenie dla gminy. Takie przedsiębiorstwa nie powinny mieć problemu z uzyskaniem odroczenia terminu płatności lub rozłożenia zapłaty podatku na raty. Z jednej strony interesem publicznym gminy jest to, aby wspomniane przedsiębiorstwa mogły funkcjonować, z drugiej zaś strony brak środków na koncie przedsiębiorstwa można uznać za ważny interes podatnika.

Izabela Jaszczołt, menedżer Działu Badań i Rozwoju Alma Consulting Group Polska

 

Rozmawiał ŁUKASZ ZALEWSKI

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA