REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt podatkowy jest pomocą de minimis

Aleksandra Tarka

REKLAMA

Od nowego roku ustawodawca wprowadził do ustawy zastrzeżenie, że kredyt podatkowy dla przedsiębiorcy jest pomocą de minimis.

W wyniku zmian wprowadzonych do ustaw o podatkach dochodowych kredyt podatkowy, z którego może skorzystać nowa firma, został zaliczony do kategorii pomocy de minimis. W ocenie ekspertów zmiana nie wpłynie znacząco na sytuację firm, bo ma charakter uściślający.

REKLAMA

REKLAMA

Adrian Jonca, doradca podatkowy z Beiten Burkhardt, wskazuje na rozporządzenie Rady Ministrów z 26 kwietnia 2007 r. w sprawie udzielania niektórych ulg w ramach pomocy de minimis, które od 1 maja 2007 r. określa szczegółowe warunki udzielania pomocy de minimis w postaci ulg podatkowych. Jedną z ulg, do których odwołuje się rozporządzenie, jest kredyt podatkowy (art. 44 ust. 7a-7j ustawy o PIT, art. 25 ust. 11-16 ustawy o CIT - t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm. oraz art. 21 ust. 6-13 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). Nowe-lizacją z 6 listopada 2008 r. kwestie te przeniesiono do ustaw.

W ocenie eksperta niezależnie od tego przepisy wspólnotowe (tj. rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z 15 grudnia 2006 r.) regulują wprost kwestie pomocy de minimis. Regulacje prawa krajowego w tym zakresie uściślają zatem redakcyjnie przypadki ulg podatkowych stanowiących pomoc de minimis. Co do zasady ma to miejsce wprost w ustawie.

Ze względu na niebudzącą wątpliwości treść rozporządzenia Komisji oraz przewagę tego aktu normatywnego stanowisko to podziela też Szymon Zych z kancelarii Krawczyk i Wspólnicy.

- Zmiana wynika jedynie z większej precyzji obecnych przepisów - mówi ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjaśnia, że składając oświadczenie o chęci skorzystania z kredytu podatkowego podatnik powinien poinformować naczelnika urzędu skarbowego o wartości innej pomocy de minimis uzyskanej w dwóch poprzedzających latach budżetowych.

- Jeżeli kwota dotychczas uzyskanej pomocy de minimis wraz z przewidywaną kwotą pomocy w formie kredytu podatkowego przekracza 200 tys. euro, podatnik nie będzie mógł skorzystać z kredytu podatkowego - mówi Szymon Zych.

Adrian Jonca podkreśla, że pomoc de minimis stanowi istotną formę wsparcia dla przedsiębiorców. Przepisy unijne określają, że pomoc de minimis to wsparcie zasadniczo do wysokości 200 tys. euro, które przedsiębiorca otrzymuje w ciągu trzech kolejnych lat. Do pomocy de minimis nie wlicza się pomocy publicznej udzielonej w ramach programu pomocowego, m.in. pomoc regionalna na zatrudnienie, na inwestycje.

200 tys. euro może uzyskać przedsiębiorca w ramach pomocy de minimis

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA