REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólnik za wspólnika już nie odpowiada

Aleksandra Tarka

REKLAMA

Wspólnicy spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki. Nie odpowiadają już za długi podatkowe innych wspólników wynikające z działalności spółki.

W ramach ostatniej, kompleksowej nowelizacji Ordynacji podatkowej zmianie uległy zasady odpowiedzialności osób trzecich za zobowiązania podatkowe innych podmiotów. Interesujące zmiany dotyczą ograniczenia odpowiedzialności wspólników spółek osobowych za długi spółki oraz dzierżawcy nieruchomości. Nowe rozwiązania zostały wprowadzone ustawą z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 209, poz. 1318) i zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

REKLAMA

Odpowiedzialność wspólnika

REKLAMA

Ordynacja podatkowa szczegółowo wymienia i opisuje: kto i kiedy odpowiada za cudze długi podatkowe. Jedną z takich kategorii są wspólnicy. Zgodnie z przepisami odpowiedzialność ta ciąży m.in. na wspólniku spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariuszu spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej. Wszystkie te osoby odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki. Do końca 2008 roku zakres odpowiedzialności wspólnika obejmował dodatkowo zaległości podatkowe wspólników, wynikające z działalności spółki. Należy wskazać też na zmianę przepisów określających zakres tej odpowiedzialności w odniesieniu do byłych wspólników. Przed zmianą przepisów były wspólnik odpowiadał za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań powstałych w okresie, gdy był on wspólnikiem. Obecnie były wspólnik odpowiada za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie, gdy był on wspólnikiem, a także za zaległości wymienione w art. 52 Ordynacji powstałe w czasie, gdy był on wspólnikiem. Bez zmian pozostała zaś zasada, że za zobowiązania podatkowe powstałe, na podstawie odrębnych przepisów, po rozwiązaniu spółki odpowiadają osoby będące wspólnikami w momencie rozwiązania spółki.

Należy przypomnieć, że w art. 52 Ordynacji podatkowej, do której odwołuje się przepis określający zakres odpowiedzialności byłego wspólnika, wymieniono m.in. nienależnie zwróconą lub zawyżoną nadpłatę, zawyżony czy nienależny zwrot podatku, wynagrodzenie płatników lub inkasentów pobrane nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej.

Powiązania rodzinne i kapitałowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zmianą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest też uściślenie podstaw odpowiedzialności dzierżawcy oraz użytkownika nieruchomości. Tak jak poprzednio, również obecnie dzierżawca lub użytkownik nieruchomości odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem będącym właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem samoistnym nieruchomości. Odpowiedzialność dotyczy zaległości podatkowych z tytułu zobowiązań wynikających z opodatkowania nieruchomości, powstałych podczas trwania dzierżawy lub użytkowania.

Od 1 stycznia 2009 r. ustawodawca uściślił jednak, kiedy można zastosować sankcję w postaci przeniesienia odpowiedzialności za długi właściciela nieruchomości. Obecnie będzie to możliwe jedynie wtedy, gdy między dzierżawcą lub użytkownikiem a podatnikiem istnieją powiązania o charakterze rodzinnym, kapitałowym lub majątkowym w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym albo wynikające ze stosunku pracy.

Tak jak poprzednio dzierżawca lub użytkownik nieruchomości nie odpowiada jednak za:

• podatki niepobrane oraz pobrane, a niewpłacone przez płatników lub inkasentów,

• odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych,

• niezwrócone w terminie zaliczki naliczonego podatku od towarów i usług oraz za oprocentowanie tych zaliczek,

• koszty postępowania egzekucyjnego.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ W SPÓŁCE KAPITAŁOWEJ

Modyfikacji od 1 stycznia 2009 r. uległ też zakres odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych. Do końca 2008 roku odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej oraz spółek w organizacji obejmowała zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, które powstały w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu. Obecnie odpowiedzialność członków zarządu obejmuje zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu, oraz zaległości wymienione w art. 52 Ordynacji podatkowej powstałe w czasie pełnienia obowiązków członka zarządu.

POWIĄZANIA RODZINNE

Pod pojęciem powiązań rodzinnych rozumie się:

• małżeństwo

• pokrewieństwo lub powinowactwo do drugiego stopnia.

Aleksandra Tarka

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 114 a, 115 i 116 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak na Black Friday mogą skorzystać inwestorzy?

  Black Friday, prawdziwe zakupowe święto, mocno zakorzeniło się w naszym kraju. Szaleństwo wyprzedaży dotyczy u nas zarówno sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. I choć wielu konsumentów przygotowuje się do przedświątecznych wyprzedaży, śledząc nadchodzące okazje, to z Black Friday mogą skorzystać również inwestorzy. Zakupowe święto może być bowiem impulsem do wzrostów dla spółek w wielu sektorach, a szczególnie e-commerce. 

  Wrzesień uratował sezon letni na Pomorzu Zachodnim

  Trudno nie zgodzić się z faktem, że tak gorącego września nie było w Polsce od lat. W wiele dni temperatura sięgała nawet 30 stopni Celsjusza, co powodowało, że turyści zdecydowali się na wyjazdy nad morze lub nawet spontaniczne, dłuższe wypady.

  Nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej wchodzą już za chwilę. Zmiany dotkną wielu branż

  Dyrektywa EED wymusi na operatorach centrów danych raportowanie emisji CO2 oraz zużycia wody i energii. Ale to nie wszystko. Wpływ na środowisko będzie musiał być określony w planowanych inwestycjach. Nowe przepisy wchodzą w życie już 10 października.

  Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

  Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

  REKLAMA

  SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

  Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

  Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

  Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

  Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

  Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

  Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

  REKLAMA

  Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  REKLAMA