REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólnik za wspólnika już nie odpowiada

Aleksandra Tarka

REKLAMA

Wspólnicy spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki. Nie odpowiadają już za długi podatkowe innych wspólników wynikające z działalności spółki.

W ramach ostatniej, kompleksowej nowelizacji Ordynacji podatkowej zmianie uległy zasady odpowiedzialności osób trzecich za zobowiązania podatkowe innych podmiotów. Interesujące zmiany dotyczą ograniczenia odpowiedzialności wspólników spółek osobowych za długi spółki oraz dzierżawcy nieruchomości. Nowe rozwiązania zostały wprowadzone ustawą z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 209, poz. 1318) i zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

REKLAMA

Odpowiedzialność wspólnika

REKLAMA

Ordynacja podatkowa szczegółowo wymienia i opisuje: kto i kiedy odpowiada za cudze długi podatkowe. Jedną z takich kategorii są wspólnicy. Zgodnie z przepisami odpowiedzialność ta ciąży m.in. na wspólniku spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariuszu spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej. Wszystkie te osoby odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki. Do końca 2008 roku zakres odpowiedzialności wspólnika obejmował dodatkowo zaległości podatkowe wspólników, wynikające z działalności spółki. Należy wskazać też na zmianę przepisów określających zakres tej odpowiedzialności w odniesieniu do byłych wspólników. Przed zmianą przepisów były wspólnik odpowiadał za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań powstałych w okresie, gdy był on wspólnikiem. Obecnie były wspólnik odpowiada za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie, gdy był on wspólnikiem, a także za zaległości wymienione w art. 52 Ordynacji powstałe w czasie, gdy był on wspólnikiem. Bez zmian pozostała zaś zasada, że za zobowiązania podatkowe powstałe, na podstawie odrębnych przepisów, po rozwiązaniu spółki odpowiadają osoby będące wspólnikami w momencie rozwiązania spółki.

Należy przypomnieć, że w art. 52 Ordynacji podatkowej, do której odwołuje się przepis określający zakres odpowiedzialności byłego wspólnika, wymieniono m.in. nienależnie zwróconą lub zawyżoną nadpłatę, zawyżony czy nienależny zwrot podatku, wynagrodzenie płatników lub inkasentów pobrane nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej.

Powiązania rodzinne i kapitałowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zmianą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest też uściślenie podstaw odpowiedzialności dzierżawcy oraz użytkownika nieruchomości. Tak jak poprzednio, również obecnie dzierżawca lub użytkownik nieruchomości odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem będącym właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem samoistnym nieruchomości. Odpowiedzialność dotyczy zaległości podatkowych z tytułu zobowiązań wynikających z opodatkowania nieruchomości, powstałych podczas trwania dzierżawy lub użytkowania.

Od 1 stycznia 2009 r. ustawodawca uściślił jednak, kiedy można zastosować sankcję w postaci przeniesienia odpowiedzialności za długi właściciela nieruchomości. Obecnie będzie to możliwe jedynie wtedy, gdy między dzierżawcą lub użytkownikiem a podatnikiem istnieją powiązania o charakterze rodzinnym, kapitałowym lub majątkowym w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym albo wynikające ze stosunku pracy.

Tak jak poprzednio dzierżawca lub użytkownik nieruchomości nie odpowiada jednak za:

• podatki niepobrane oraz pobrane, a niewpłacone przez płatników lub inkasentów,

• odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych,

• niezwrócone w terminie zaliczki naliczonego podatku od towarów i usług oraz za oprocentowanie tych zaliczek,

• koszty postępowania egzekucyjnego.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ W SPÓŁCE KAPITAŁOWEJ

Modyfikacji od 1 stycznia 2009 r. uległ też zakres odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych. Do końca 2008 roku odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej oraz spółek w organizacji obejmowała zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, które powstały w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu. Obecnie odpowiedzialność członków zarządu obejmuje zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu, oraz zaległości wymienione w art. 52 Ordynacji podatkowej powstałe w czasie pełnienia obowiązków członka zarządu.

POWIĄZANIA RODZINNE

Pod pojęciem powiązań rodzinnych rozumie się:

• małżeństwo

• pokrewieństwo lub powinowactwo do drugiego stopnia.

Aleksandra Tarka

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 114 a, 115 i 116 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!
Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

Czy ozusowanie umów rzeczywiście wyeliminuje patologię na rynku pracy?

Z umów zlecenie i umów o dzieło korzysta ponad 2.3 miliona Polaków. Bywa, że pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów "udających" umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło traktując to jako główną formę zarobkowania, reszta dorabia do umowy o pracę. 

REKLAMA

W tych miejscach najłatwiej prowadzi się biznes

Raje biznesowe dla przedsiębiorców. Oto lista najprzyjaźniejszych miejsc na świecie do prowadzenia biznesu. Gdzie znalazła się Polska? 

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. KAS rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła grupę przestępczą działającą w branży motoryzacyjnej wyłudzającą VAT. Zatrzymano 14 osób. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2024 r. Organizatorem konferencji jest Kancelaria Podatkowa Skłodowscy, a patronat objął Business Centre Club.

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za Teraz nowymi, wyższymi stawkami akcyzy m.in. na wyroby tytoniowe i płyny do papierosów elektronicznych zajmie się Senat.

REKLAMA

Karty sportowe w kategorii benefitowej

Skuteczna strategia benefitowa opiera się na zrozumieniu potrzeb pracowników i dostosowaniu oferty do ich oczekiwań. Karty sportowe, takie jak FitProfit i FitSport, są doskonałym narzędziem motywacyjnym, które oferuje szeroki dostęp do różnorodnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Pracownicy, którzy mają możliwość korzystania z takich kart, mogą wybierać formy aktywności najlepiej dopasowane do swoich preferencji. Dzięki temu regularna aktywność fizyczna staje się dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem, co z kolei przekłada się na ich lepsze zdrowie i samopoczucie. 

4 godziny 17 minut ze Szczecina do stolicy. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą, że Pendolino sprowadzi lepszą koniunkturę na lokalne rynki

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że już od 14 grudnia do regularnego rozkładu jazdy w relacji Szczecin-Warszawa dołączy długo oczekiwane w Szczecinie Pendolino. Skróci czas przejazdu w obie strony o niespełna godzinę, czy to dużo?

REKLAMA