REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z małych firm rząd musi zdjąć rozbudowaną sprawozdawczość

Katarzyna Bartman

REKLAMA

Rada Ministrów omawiała w ubiegłym tygodniu antykryzysowy pakiet: Plan stabilizacji i rozwoju, skierowany m.in. do małych przedsiębiorstw. Wśród zaproponowanych rozwiązań są rządowe gwarancje i poręczenia na kredyty bankowe na sumę 20 mld euro, a także propozycja jednorazowej amortyzacji środków przeznaczonych na inwestycje do kwoty 100 tys. euro raz w roku. Czy taka pomoc jest dla małych firm wystarczająca?

 

REKLAMA

- To są pożyteczne rozwiązania pod warunkiem, że przedsiębiorca, który chce się rozwijać, dostanie kredyt w banku i będzie go stać na jego spłatę. To trudne, bo banki raczej niechętnie udzielają pożyczek firmom z sektora MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa).

Jeśli zaś chodzi o jednorazową amortyzację, to nie jest to żadna ulga podatkowa, tylko kulminacja wydatków, które można w ciągu roku podatkowego sobie odpisać, ale aby móc z niej skorzystać, trzeba mieć środki, aby w firmę zainwestować, czyli trzeba mieć kredyt z banku. I w ten sposób koło się zamyka.

Rząd myśli, co by tu dać, żeby przedsiębiorcy lepiej się rozwijali, a nie likwiduje przy tym istniejących barier w tym rozwoju. Zamiast pomagać, znacznie lepiej byłoby, gdyby państwo przestało przedsiębiorcom przeszkadzać.

Na jakie konkretne rozwiązania czekają drobni przedsiębiorcy ze strony rządu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Zależy nam na likwidowaniu przeszkód wszędzie, gdzie tylko można. Jednym z takich pozytywnych działań są prace sejmowej Komisji Przyjazne Państwo, która przeforsowała m.in. to, że VAT firmy płacą dopiero wówczas, gdy nastąpi zapłata za fakturę, a nie z góry.

Kolejnym przykładem jest inicjatywa Związku Banku Żywności, któremu udało się przeforsować ustawę zezwalającą na bezpodatkowe darowizny na rzecz osób i instytucji żywności, której termin do spożycia dobiega końca. Z powodu, że nie utylizowałem tych produktów, ale je rozdawałem, rocznie musiałem płacić około 100 tys. zł podatku.

Wracając do pytania o najpilniejsze sprawy do załatwienia, to trudno wymienić je wszystkie jednym tchem. W raporcie IPSOS zrobionym na zlecenie Banku Światowego w 2005 r. pt. Bariery przedsiębiorczości w Polsce, jest ponad 400 stron na ten temat. Mamy złe prawo, niejasne, które daje urzędnikom szerokie spektrum możliwości interpretacyjnych i nadużyć. Z tego bierze się korupcja. Decyzje podejmowane są opieszale, szczególnie jeśli chodzi o sądy gospodarcze itd.

Jakie kwestie są najbardziej fundamentalne dla małych firm w czasie kryzysu?

REKLAMA

- Przede wszystkim należy znowelizować Kodeks pracy, który napisany jest pod kątem ludzi, którzy mają prace, a nie tych, którzy jej poszukują. Ograniczenie swobody zwalniania pracowników oznacza też ograniczenie swobody zatrudniania. Takie przepisy prowadzą jedynie do wzrostu tzw. szarej strefy. Uwolnienie rynku pracy szczególnie w kryzysie jest kluczowym zadaniem dla rządu.

Kolejnym problemem jest cały obszar prawa podatkowego. Najważniejszym celem jest doprowadzenie do liniowego podatku PIT, co jest zabiegiem politycznym i nie wymaga żadnych poświęceń budżetowych. Musi być też uproszczona cała sprawozdawczość.

Dla dużej firmy obowiązki dotyczące sprawozdawczości to konieczność zatrudnienia kilku osób więcej, dla małej - to prawdziwy dramat. Nie ma tego kto zrobić. Trzeba zdjąć z małych firm ten i inne niepotrzebne ciężary i to jak najszybciej.

Andrzej Blikle, profesor, właściciel firmy A. Blikle

 

Rozmawiała KATARZYNA BARTMAN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

REKLAMA

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

REKLAMA

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA