REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z małych firm rząd musi zdjąć rozbudowaną sprawozdawczość

Katarzyna Bartman

REKLAMA

Rada Ministrów omawiała w ubiegłym tygodniu antykryzysowy pakiet: Plan stabilizacji i rozwoju, skierowany m.in. do małych przedsiębiorstw. Wśród zaproponowanych rozwiązań są rządowe gwarancje i poręczenia na kredyty bankowe na sumę 20 mld euro, a także propozycja jednorazowej amortyzacji środków przeznaczonych na inwestycje do kwoty 100 tys. euro raz w roku. Czy taka pomoc jest dla małych firm wystarczająca?

 

REKLAMA

- To są pożyteczne rozwiązania pod warunkiem, że przedsiębiorca, który chce się rozwijać, dostanie kredyt w banku i będzie go stać na jego spłatę. To trudne, bo banki raczej niechętnie udzielają pożyczek firmom z sektora MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa).

Jeśli zaś chodzi o jednorazową amortyzację, to nie jest to żadna ulga podatkowa, tylko kulminacja wydatków, które można w ciągu roku podatkowego sobie odpisać, ale aby móc z niej skorzystać, trzeba mieć środki, aby w firmę zainwestować, czyli trzeba mieć kredyt z banku. I w ten sposób koło się zamyka.

Rząd myśli, co by tu dać, żeby przedsiębiorcy lepiej się rozwijali, a nie likwiduje przy tym istniejących barier w tym rozwoju. Zamiast pomagać, znacznie lepiej byłoby, gdyby państwo przestało przedsiębiorcom przeszkadzać.

Na jakie konkretne rozwiązania czekają drobni przedsiębiorcy ze strony rządu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Zależy nam na likwidowaniu przeszkód wszędzie, gdzie tylko można. Jednym z takich pozytywnych działań są prace sejmowej Komisji Przyjazne Państwo, która przeforsowała m.in. to, że VAT firmy płacą dopiero wówczas, gdy nastąpi zapłata za fakturę, a nie z góry.

Kolejnym przykładem jest inicjatywa Związku Banku Żywności, któremu udało się przeforsować ustawę zezwalającą na bezpodatkowe darowizny na rzecz osób i instytucji żywności, której termin do spożycia dobiega końca. Z powodu, że nie utylizowałem tych produktów, ale je rozdawałem, rocznie musiałem płacić około 100 tys. zł podatku.

Wracając do pytania o najpilniejsze sprawy do załatwienia, to trudno wymienić je wszystkie jednym tchem. W raporcie IPSOS zrobionym na zlecenie Banku Światowego w 2005 r. pt. Bariery przedsiębiorczości w Polsce, jest ponad 400 stron na ten temat. Mamy złe prawo, niejasne, które daje urzędnikom szerokie spektrum możliwości interpretacyjnych i nadużyć. Z tego bierze się korupcja. Decyzje podejmowane są opieszale, szczególnie jeśli chodzi o sądy gospodarcze itd.

Jakie kwestie są najbardziej fundamentalne dla małych firm w czasie kryzysu?

REKLAMA

- Przede wszystkim należy znowelizować Kodeks pracy, który napisany jest pod kątem ludzi, którzy mają prace, a nie tych, którzy jej poszukują. Ograniczenie swobody zwalniania pracowników oznacza też ograniczenie swobody zatrudniania. Takie przepisy prowadzą jedynie do wzrostu tzw. szarej strefy. Uwolnienie rynku pracy szczególnie w kryzysie jest kluczowym zadaniem dla rządu.

Kolejnym problemem jest cały obszar prawa podatkowego. Najważniejszym celem jest doprowadzenie do liniowego podatku PIT, co jest zabiegiem politycznym i nie wymaga żadnych poświęceń budżetowych. Musi być też uproszczona cała sprawozdawczość.

Dla dużej firmy obowiązki dotyczące sprawozdawczości to konieczność zatrudnienia kilku osób więcej, dla małej - to prawdziwy dramat. Nie ma tego kto zrobić. Trzeba zdjąć z małych firm ten i inne niepotrzebne ciężary i to jak najszybciej.

Andrzej Blikle, profesor, właściciel firmy A. Blikle

 

Rozmawiała KATARZYNA BARTMAN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA