REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o dzieło, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaki będzie 2012 rok dla firm?

Poważny kryzys czy tymczasowy spadek popytu? Co ze strefą euro? Eksperci Pracodawców RP prognozują jaki będzie rok 2012 dla przedsiębiorców.

Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi szczególne dla wniosku składanego przez dłużnika

Jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości pochodzi od dłużnika, powinien spełniać wymagania odnoszące się do wniosku każdego z uprawnionych podmiotów. Ponadto powinien zawierać określenie, czy dłużnik żąda ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku, czy upadłości z możliwością zawarcia układu.

Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi szczególne dla wniosku składanego przez wierzyciela

Wniosek o ogłoszenie upadłości pochodzący od wierzyciela musi spełniać w zasadzie wszystkie wymogi przewidziane dla wniosku, wspólne dla wszystkich uprawnionych.

Rekrutacja - praca zespołowa a kompetencje osobowościowe kandydata

Wybór najlepszego kandydata na pracownika wymaga obecnie większej aktywności ze strony kandydata do pracy oraz firmy i osoby rekrutującej. Oceniane są zarówno wiedza i doświadczenie, jak i umiejętności oraz kompetencje osobiste osób aplikujących na dane stanowisko. W czołówce znajduje się umiejętność pracy w zespole.

REKLAMA

Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi formalne wspólne dla wszystkich podmiotów

Wniosek o ogłoszenie upadłości jest pismem procesowym, do którego, na podstawie art. 35 Prawa upadłościowego i naprawczego, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. W związku z tym, wniosek powinien spełniać wymagania odnoszące się do wszystkich pism procesowych, określonych w art. 126 i następnych k.p.c.

Wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości - wzór

Poniżej publikujemy wzór wniosku dłużnika o ogłoszenie upadłości.

Wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości - wzór

Poniżej publikujemy wzór wniosku wierzyciela o ogłoszenie upadłości.

Kogo szukały firmy w 2011 roku? - podsumowanie

Poprzednia fala kryzysu nie zamroziła rynku pracy. Wśród ofert pracy nadal znajdują się branże, w których to pracownicy dyktują warunki. O jakich zawodach mowa?

REKLAMA

Rok 2012 to seria podwyżek

Diesel droższy o 19 groszy, koniec lokat antybelkowych, a nawet wyższe składki rentowe. Rok 2012 to seria podwyżek. Sprawdź za co będziesz musiał zapłacić więcej.

Kredyt na budowę nieruchomości - jak rozliczyć odsetki?

Budowie firmowej nieruchomości towarzyszy często zewnętrzne finansowanie w postaci kredytu. W jaki sposób przedsiębiorca może rozliczyć odsetki od takiego kredytu?

Firmy nie boją się kryzysu w 2012 roku

Małe firmy optymistycznie podchodzą do roku 2012. Przedsiębiorcy nie obawiają się nadejścia zapowiadanego kryzysu.

Wykup auta osobowego po leasingu - rozliczenie

Umowa leasingu operacyjnego to jedna z najpopularniejszych forum zakupu samochodów przez firmy. Ekspert podpowiada jak należy rozliczyć wykup auta osobowego po leasingu.

PKB w 2012 roku wzrośnie tylko o 3%?

Mniej inwestycji i spadek konsumpcji - takie będą przyczyny obniżenia wzrostu PKB w 2012 roku do 3 proc. według PKPP Lewiatan.

Odśnieżanie a koszty podatkowe

W okresie zimowym każdy przedsiębiorca musi się zmierzyć ze wzrostem nakładów na odśnieżanie budynków. Nawet taka jednorazowa usługa może go kosztować aż kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego też należy pamiętać, iż poniesione na ten cel wydatki można zaliczyć do kosztów przychodu.

Zawarcie umowy na tablecie - co zrobić by spełniała wymogi formy pisemnej?

Pisemna forma zawarcia umowy jest dochowana wyłącznie wtedy, gdy na danym dokumencie zostaną złożony własnoręczny podpis. Czy w związku z tym umowa zawarta na tablecie spełnia wymogi formy pisemnej?

Przelicznik euro do zamówień publicznych 2012

Od 1 stycznia 2012 roku obowiązuje nowy przelicznik z euro na złote do zamówień publicznych. Ile wynosi nowy średni kurs złotego w zamówieniach publicznych?

Progi unijne w zamówieniach publicznych 2012

Progi unijne dla zamawiających mają nowe wartości. Zmianie uległ również przelicznik z euro na złote. Publikujemy zestawienie progów unijnych obowiązujących w 2012 roku.

Firmy nie chcą eksportować

Ponad połowa małych i średnich firm (56,6 proc.) nie korzysta z ułatwień wspólnego rynku Unii Europejskiej - wynika z badania PKPP Lewiatan.

Stażysta w firmie - jak zatrudnić

Staż umożliwia osobie bezrobotnej nabycie doświadczenia w wykonywaniu pracy. Dzięki niskim kosztom utrzymania stażystów na ich zatrudnienie często decydują się przedsiębiorcy. Ekspert podpowiada jak zatrudnić stażystę w firmie.

Wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępniany w systemie teleinformatycznym - wzór

Wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępniany w systemie teleinformatycznym (wzorzec umowy)

Wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością s24 - instrukcja wypełniania

Spółkę z o.o. od 1 stycznia 2012 roku można założyć za pośrednictwem internetu. W tym celu niezbędne jest uzupełnienie wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnianego w systemie teleinformatycznym. Prezentujemy instrukcję umożliwiającą poprawne wypełnienie wniosku.

Ponad połowa firm inwestuje w innowacje

W 2012 roku ponad 55 proc. małych i średnich firm zainwestuje w innowacje - wynika z badań PKPP Lewiatan.

Dostęp do międzynarodowego rynku zamówień publicznych dla polskich firm

Zakończyły się negocjacje Światowej Organizacji Handlu dotyczące pogłębienia dostępu do rynku zamówień publicznych. Trwające 12 lat rozmowy powiększą dostęp do międzynarodowego rynku zamówień publicznych dla polskich firm.

Znamy składki ZUS na 2012 rok

Składki ZUS w 2012 roku wzrosną o 873,24 zł w skali roku. Do ZUS-u przedsiębiorca będzie miesięcznie przelewał co najmniej o 72,77 zł więcej niż dotychczas. Od lutego 2012 wzrośnie też o 2 pkt. proc. składka rentowa.

Rozwiązanie umowy hostingu

Jak rozwiązać umowę hostingu? Ekspert radzi w jaki sposób zakończyć współpracę z nierzetelnym dostawcą usług hostingowych.

Firmy odczują podwyższenie składki rentowej

Podwyższenie składki rentowej od 1 lutego 2012 roku będzie miało negatywny wpływ na firmy - wynika z badania przeprowadzonego przez PKPP Lewiatan wśród małych i średnich firm.

Rozliczenie projektów unijnych

Pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie oraz podpisanie umowy na realizację projektu to jedynie połowa sukcesu na długiej drodze do zrealizowania inwestycji dofinansowanej ze środków unijnych. Drugą połowę stanowi poprawne rozliczenie środków otrzymanych z Unii Europejskiej.

Analiza wykorzystania aktywów, czyli jak pracują pieniądze w firmie

Analiza wykorzystania aktywów jest narzędziem pozwalającym na ocenę efektywności gospodarowania majątkiem przedsiębiorstwa. Ekspert wyjaśnia jak ją stosować.

W listopadzie wzrosło zatrudnienie!

Pomimo niestabilnej sytuacji gospodarczej w państwach Unii Europejskiej, w Polsce wzrosło zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.

Ekonomiczny i bezpieczny samochód w firmie – poradnik

Wysokie ceny benzyny i oleju napędowego sprawiają, że koszty utrzymania firmowego samochodu już od dawna nie należą do niskich. Co zrobić, aby obniżyć wydatki na firmowe auto i zadbać o bezpieczeństwo pracowników?

Kredyt konsumencki na nowych zasadach

Od 18 grudnia banki są zobowiązane do rzetelnego informowania klientów o kosztach udzielonego kredytu. W niedzielę weszła w życie nowelizacja Ustawy o kredycie konsumenckim.

Samochód w firmie – opłaty i podatki

Samochód w firmie to nie tylko wydatki eksploatacyjne. Dowiedz się jakich dodatkowych opłat i podatków możesz spodziewać się nabywając firmowe auto. Prezentujemy zestawienie trzech najczęściej pojawiających się obciążeń przedsiębiorcy.

Zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę

Wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej poinformował, że większość inwestycji będzie rozpoczynana na podstawie zgłoszenia zamiast pozwolenia na budowę.

Etat i własna firma - wady i zalety

Prowadzenie własnej firmy i jednoczesne pozostawanie w stosunku pracy ma swoje plusy i minusy. Ekspert przedstawia wady oraz zalety łączenia własnego biznesu i pracy na etat.

Naruszanie dóbr osobistych w Internecie – jak się przed tym bronić

Internet, z uwagi na możliwość zachowania anonimowości, umożliwia swobodę wypowiedzi, która często bywa nadużywana. Prowadzi to niejednokrotnie do naruszania dobrego imienia, czci, dobrej sławy osób fizycznych, ale także renomy osób prawnych. Ofiarą naruszeń mogą paść przedsiębiorcy, którym przypisuje się np. brak uczciwości, brak kompetencji, nierzetelność, naruszanie praw pracowników czy niewywiązywanie się z zobowiązań kontraktowych. Informacje tego typu umieszczane w Internecie mogą w poważny sposób szkodzić interesom przedsiębiorców, narażając ich na utratę zaufania i powodując, że potencjalni klienci będą rezygnować z ich usług.

Firmy odkładają na czarną godzinę

Depozyty firm wzrosły w listopadzie aż o 6,9 proc. Podobnie kredyty - o 3,9 proc. - podał NBP.

Umowa pożyczki

Umowa pożyczki może być pomocna zarówno podczas rozpoczynania jak i prowadzenia działalności gospodarczej. Zawieranie umów pożyczki między przedsiębiorcami pozwala na wynegocjowanie lepszych warunków finansowych niż w przypadku kredytów oferowanych przez banki.

Wpis od odwołania

Wpis od odwołania wnoszony jest w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Wysokość wpisu od odwołania jest uzależniona od rodzaju zamówienia oraz jego wartości.

Gwałtownie wzrosły ceny

O 4,8 proc. wzrosła inflacja w listopadzie w stosunku do ubiegłego roku. W październiku było to tylko 4,3 proc. - podał GUS.

Karta przedpłacona prezentem dla pracownika

Przedpłacona karta podarunkowa może być ciekawą alternatywą dla prezentów świątecznych dla pracowników. Co jednak z opodatkowaniem przedpłaconych karat podarunkowych?

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w dół

Listopad przyniósł spadek Indeksu Biznesu PKPP Lewiatan. Wartość roczna obniżyła się o dwa punkty do 46 pkt, a kwartalna o trzy - do 45 pkt. To najsłabszy wynik od początku roku. Co to oznacza dla polskich firm?

Rekrutacja: błędy jakie popełniamy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Udało się. Twoje dopracowane w każdym szczególe CV oraz treściwy i przekonywujący list motywacyjny zagwarantowały Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. To jednak nie koniec – najtrudniejsza część rekrutacji dopiero się zacznie. Jak się okazuje, to właśnie na tym etapie popełniamy najwięcej błędów…

Nadchodzi europatent

Rada UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie patentu europejskiego, czyli jednolitego systemu ochrony patentowej dla całej Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy będą mieli możliwość korzystania ze wspólnego systemu ochrony wynalazków. Spory będzie rozstrzygał Jednolity Sąd Patentowy.

Firmy dają prezenty na święta

Niemal 50 proc. firm przygotowało dla pracowników paczki świąteczne. Prezenty mają różne formy. Eksperci wyjaśniają w jaki sposób finansowany jest zakup świątecznych upominków dla pracowników.

Kryzys: Rząd zatrudni doradcę

Na kryzysowe czasy do grona rządowego dołączy doradca do spraw gospodarczych. Rozporządzenie w tej sprawie wydała Rada Ministrów. Zgodnie z jego treścią powołany zostanie pełnomocnik rządu ds. deregulacji gospodarczych w randze sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Jakie zaliczki na podatek dochodowy zapłaci przedsiębiorca w grudniu?

Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał, na podstawie osiągniętych przychodów i kosztów. Wyjątkiem jest miesiąc grudzień.

Waloryzacja emerytur

Co najmniej 68 zł podwyżki dla wszystkich emerytów. Od 1 marca świadczenia emerytalne wzrosną z uwagi na waloryzację.

Optymalizacja kosztów przez ergonomię

Rozwiązania ergonomiczne mogą być traktowane jako inwestycja. Skutecznie wprowadzone przyczyniają się do podniesienia efektywności oraz pozwalają osiągnąć wysoką stopę zwrotu. W jaki sposób wdrożyć rozwiązania ergonomiczne w firmie?

Świąteczne zakupy: ile wydamy w dobie kryzysu?

Pomimo wiszącego w powietrzu kryzysu i zaciskaniu pasa przez państwo, Polacy planują wydać na świąteczne zakupy więcej niż w ubiegłym roku. Kupujący częściej skorzystają też ze sklepów za pośrednictwem internetu.

Umowy śmieciowe bo prawo nieelastyczne

Większa elastyczność prawa może pomóc w zmniejszeniu ilości umów śmieciowych. Nowe rozwiązania pomogą w rozwoju sektora MŚP.

REKLAMA