| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Najczęstsze problemy > Samochód w firmie – opłaty i podatki

Samochód w firmie – opłaty i podatki

Samochód w firmie to nie tylko wydatki eksploatacyjne. Dowiedz się jakich dodatkowych opłat i podatków możesz spodziewać się nabywając firmowe auto. Prezentujemy zestawienie trzech najczęściej pojawiających się obciążeń przedsiębiorcy.

Podatek od środków transportowych

Podatek od środków transportowych w 2012 roku wzro o 11,29% - wynika z projektu obwieszczenia ministra finansów.

Ustalenia stawek dokonuje się na podstawie zmian kursów walut. Uwzględniany jest stosunek euro do polskiego złotego. Kurs euro opublikowany na pierwszy dzień roboczy października 2011r. (3 października 2011r.) przyjął wartość 4,3815 zł. Wobec października 2010 roku to wzrost o 11,29%. O tyle też wzrosną minimalne stawki podatku od środków transportowych na 2012 r.

Kto płaci podatek od środków transportowych? Jakie pojazdy są opodatkowane?

Polecamy: Podatek od środków transportowych 2012

Opłata za usunięcie pojazdu 2012

Opłata za usunięcie pojazdu w 2012 roku nie będzie należała do najtańszych. Przedsiębiorca przez zaparkowanie auta w niedozwolonym miejscu może doprowadzić do sytuacji, gdy będzie musiał zapłacić od 121 zł do nawet ponad 1600 zł. Najwyższe kwoty dotyczą jedynie wąskiej kategorii pojazdów - przewożących materiały niebezpieczne.

Poniżej znajduje się zestawienie maksymalnych wartości stawek kwotowych opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego przechowywanie na parkingu strzeżonym, obowiązujących w 2012 r.

Polecamy: Opłata za usunięcie pojazdu 2012 - stawki

Opłata recyklingowa

W tym przypadku obciążenie finansowe spoczywające na barkach przedsiębiorcy to  500 zł. Opłata recyklingowa jest płacona przez firmy od 1 stycznia 2006 r. Obowiązek wiążę się z wprowadzaniem pojazdów na terytorium kraju.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opłata recyklingowa w wysokości 500 zł ma charakter obowiązkowy. Opłata obejmuje pojazdy, których dzień wprowadzenia lub dopuszczenia do obrotu lub uzyskanie faktury stanowiącej dowód wewnątrzwspólnotowego nabycia nastąpiło po 1 stycznia 2006 r. Opłata recyklingowa nie obejmuje pojazdów wprowadzonych na terytorium kraju przed 1 stycznia 2006 r., mimo rejestracji po 1 stycznia 2006 r.

Polecamy: Opłata recyklingowa 2012

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »