Amortyzacja firmowych aut zimą
REKLAMA
REKLAMA
Co jednak z autami, które w okresie zimowym nie będą w ogóle używane? Czy przedsiębiorca, który pozostawi w tym czasie swoje pojazdy w garażu lub podda je remontowi nie będzie miał prawa do zaliczenia wydatków poniesionych na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodów?
REKLAMA
Pobieżna lektura ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych skłaniałaby do odpowiedzi twierdzącej, gdyż według niej nieużywanie środka trwałego nie zezwala na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od miesiąca następującego po miesiącu zaprzestania korzystania z tychże. Lecz art. 16 ust. 5 tej ustawy mówi tylko o całkowitym zaprzestaniu działalności gospodarczej, w której to garażowane czy remontowane podczas zimy samochody były używane. Potwierdza to orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 października 2011 roku (sygn. II FSK 725/10). Nie można przecież z faktem nieużywania samochodów łączyć zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej.
Polecamy: Opłata recyklingowa 2012
REKLAMA
W tych okolicznościach, podpierając się wspomnianym orzeczeniem i ogólną definicją kosztów uzyskania przychodów (do których zaliczane są także wydatki związane z zabezpieczeniem lub zachowaniem źródeł przychodów) można stwierdzić, że w podczas zimowego remontu generalnego firmowych aut, podatnik ma prawo dokonać odpisów amortyzacyjnych.
Podobnie rzecz ma się gdy przedsiębiorca podczas zimy używa aut, jednakże w sposób zdecydowanie rzadszy (nawet wcale) niż w innych miesiącach, ale nie można mówić o trwałym zaprzestaniu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Rzecz jasna, nie można pójść za daleko w interpretacji tego, co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i z całą stanowczością należy podkreślić, że podatnik nie dokona odpisu aut, które (nie tylko w okresie zimowym) straciły dla niego całkowite znaczenie i nie ma zamiaru z nich korzystać nawet w późniejszym czasie.
Polecamy: Opłata za usunięcie pojazdu 2012
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.