| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Najczęstsze problemy > Amortyzacja firmowych aut zimą

Amortyzacja firmowych aut zimą

Amortyzacji, według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będą podlegać takie środki trwałe, w tym przypadku – auta stanowiące własność lub współwłasność podatnika, które nabyte we własnym zakresie są kompletne i zdatne do używania w okresie dłuższym niż rok. Oczywiście warunkiem sine qua non jest wykorzystywanie pojazdów na potrzeby związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i to, by zostały oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.

Co jednak z autami, które w okresie zimowym nie będą w ogóle używane? Czy przedsiębiorca, który pozostawi w tym czasie swoje pojazdy w garażu lub podda je remontowi nie będzie miał prawa do zaliczenia wydatków poniesionych na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodów?

Pobieżna lektura ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych skłaniałaby do odpowiedzi twierdzącej, gdyż według niej nieużywanie środka trwałego nie zezwala na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od miesiąca następującego po miesiącu zaprzestania korzystania z tychże. Lecz art. 16 ust. 5 tej ustawy mówi tylko o całkowitym zaprzestaniu działalności gospodarczej, w której to garażowane czy remontowane podczas zimy samochody były używane. Potwierdza to orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 października 2011 roku (sygn. II FSK 725/10). Nie można przecież  z faktem nieużywania samochodów łączyć zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej.

Polecamy: Opłata recyklingowa 2012

W tych okolicznościach, podpierając się wspomnianym orzeczeniem i ogólną definicją kosztów uzyskania przychodów (do których zaliczane są także wydatki związane z zabezpieczeniem lub zachowaniem źródeł przychodów) można stwierdzić, że w podczas zimowego remontu generalnego firmowych aut, podatnik ma prawo dokonać odpisów amortyzacyjnych.
Podobnie rzecz ma się gdy przedsiębiorca podczas zimy używa aut, jednakże w sposób zdecydowanie rzadszy (nawet wcale) niż w innych miesiącach, ale nie można mówić o trwałym zaprzestaniu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Rzecz jasna, nie można pójść za daleko w interpretacji tego, co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i z całą stanowczością należy podkreślić, że podatnik nie dokona odpisu aut, które (nie tylko w okresie zimowym) straciły dla niego całkowite znaczenie  i nie ma zamiaru z nich korzystać  nawet w późniejszym czasie.

Polecamy: Opłata za usunięcie pojazdu 2012

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »