| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Najczęstsze problemy > Amortyzacja firmowych aut zimą

Amortyzacja firmowych aut zimą

Amortyzacji, według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będą podlegać takie środki trwałe, w tym przypadku – auta stanowiące własność lub współwłasność podatnika, które nabyte we własnym zakresie są kompletne i zdatne do używania w okresie dłuższym niż rok. Oczywiście warunkiem sine qua non jest wykorzystywanie pojazdów na potrzeby związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i to, by zostały oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.

Co jednak z autami, które w okresie zimowym nie będą w ogóle używane? Czy przedsiębiorca, który pozostawi w tym czasie swoje pojazdy w garażu lub podda je remontowi nie będzie miał prawa do zaliczenia wydatków poniesionych na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodów?

Pobieżna lektura ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych skłaniałaby do odpowiedzi twierdzącej, gdyż według niej nieużywanie środka trwałego nie zezwala na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od miesiąca następującego po miesiącu zaprzestania korzystania z tychże. Lecz art. 16 ust. 5 tej ustawy mówi tylko o całkowitym zaprzestaniu działalności gospodarczej, w której to garażowane czy remontowane podczas zimy samochody były używane. Potwierdza to orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 października 2011 roku (sygn. II FSK 725/10). Nie można przecież  z faktem nieużywania samochodów łączyć zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej.

Polecamy: Opłata recyklingowa 2012

W tych okolicznościach, podpierając się wspomnianym orzeczeniem i ogólną definicją kosztów uzyskania przychodów (do których zaliczane są także wydatki związane z zabezpieczeniem lub zachowaniem źródeł przychodów) można stwierdzić, że w podczas zimowego remontu generalnego firmowych aut, podatnik ma prawo dokonać odpisów amortyzacyjnych.
Podobnie rzecz ma się gdy przedsiębiorca podczas zimy używa aut, jednakże w sposób zdecydowanie rzadszy (nawet wcale) niż w innych miesiącach, ale nie można mówić o trwałym zaprzestaniu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Rzecz jasna, nie można pójść za daleko w interpretacji tego, co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i z całą stanowczością należy podkreślić, że podatnik nie dokona odpisu aut, które (nie tylko w okresie zimowym) straciły dla niego całkowite znaczenie  i nie ma zamiaru z nich korzystać  nawet w późniejszym czasie.

Polecamy: Opłata za usunięcie pojazdu 2012

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »