Dostęp do międzynarodowego rynku zamówień publicznych dla polskich firm
REKLAMA
REKLAMA
Szacuje się, że dzięki nowym ustaleniom wartość wymiany handlowej objętej zamówieniami publicznymi pomiędzy członkami Umowy w sprawie zamówień publicznych (ang. GPA) zwiększy się z obecnych 500 mld do 600 mld euro.
REKLAMA
Porozumienie usprawnia procedury przetargowe, eliminuje przepisy dyskryminujące i zapewnienia dostęp do swoich rynków zamówień publicznych dla oferentów z państw-członków. Przewiduje również ułatwienia dla państw rozwijających się oraz rozszerza obowiązki informacyjne.
- Pozytywnym rezultatem porozumienia będzie większa dostępność i przejrzystość przyznawania rządowych zamówień, co ma duże znaczenie w kontekście walki z korupcją w sektorze publicznym. Do zwiększenia dostępności przetargów powinno przyczynić się również rozszerzenie porozumienia na przetargi organizowane przez władze lokalne i inne podmioty, które zapewniają świadczenie usług w zakresie użyteczności publicznej - mówią eksperci Pracodawców.
Polecamy: Znamy składki ZUS na 2012 rok
REKLAMA
Pracodawcy RP dostrzegają płynące z porozumienia korzyści. - Prawne zagwarantowanie dostępu do zagranicznych rynków zamówień publicznych odbędzie się z pożytkiem zarówno dla zamawiających, jak i dla wykonawców. Porozumienie daje wiele korzyści firmom działającym w państwach członkowskich, co ma duże znaczenie w czasach kryzysu. Jasne kryteria i zapewniona możliwość udziału w zagranicznych przetargach publicznych dają także szansę na rozszerzenie działalności i zdobycie doświadczenia na innych rynkach. Państwom umożliwia to z kolei bardziej efektywne wykorzystanie środków publicznych - tłumaczą eksperci organizacji.
Do GPA należą dziś: Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Korea Płd., Hongkong, Norwegia, Szwajcaria, Armenia, Islandia, Izrael, Liechtenstein, Singapur oraz Tajwan. Sukces negocjacji zwiększa prawdopodobieństwo przystąpienia do Porozumienia nowych członków - m.in. Chin i Ukrainy.
Polecamy: serwis Zamówienia Publiczne
Źródło: Pracodawcy RP
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.