| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Dostęp do międzynarodowego rynku zamówień publicznych dla polskich firm

Dostęp do międzynarodowego rynku zamówień publicznych dla polskich firm

Zakończyły się negocjacje Światowej Organizacji Handlu dotyczące pogłębienia dostępu do rynku zamówień publicznych. Trwające 12 lat rozmowy powiększą dostęp do międzynarodowego rynku zamówień publicznych dla polskich firm.

Szacuje się, że dzięki nowym ustaleniom wartość wymiany handlowej objętej zamówieniami publicznymi pomiędzy członkami Umowy w sprawie zamówień publicznych (ang. GPA) zwiększy się z obecnych 500 mld do 600 mld euro.

Porozumienie usprawnia procedury przetargowe, eliminuje przepisy dyskryminujące i zapewnienia dostęp do swoich rynków zamówień publicznych dla oferentów z państw-członków. Przewiduje również ułatwienia dla państw rozwijających się oraz rozszerza obowiązki informacyjne.

- Pozytywnym rezultatem porozumienia będzie większa dostępność i przejrzystość przyznawania rządowych zamówień, co ma duże znaczenie w kontekście walki z korupcją w sektorze publicznym. Do zwiększenia dostępności przetargów powinno przyczynić się również rozszerzenie porozumienia na przetargi organizowane przez władze lokalne i inne podmioty, które zapewniają świadczenie usług w zakresie użyteczności publicznej - mówią eksperci Pracodawców.

Polecamy: Znamy składki ZUS na 2012 rok

Pracodawcy RP dostrzegają płynące z porozumienia korzyści. - Prawne zagwarantowanie dostępu do zagranicznych rynków zamówień publicznych odbędzie się z pożytkiem zarówno dla zamawiających, jak i dla wykonawców. Porozumienie daje wiele korzyści firmom działającym w państwach członkowskich, co ma duże znaczenie w czasach kryzysu. Jasne kryteria i zapewniona możliwość udziału w zagranicznych przetargach publicznych dają także szansę na rozszerzenie działalności i zdobycie doświadczenia na innych rynkach. Państwom umożliwia to z kolei bardziej efektywne wykorzystanie środków publicznych - tłumaczą eksperci organizacji.

Do GPA należą dziś: Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Korea Płd., Hongkong, Norwegia, Szwajcaria, Armenia, Islandia, Izrael, Liechtenstein, Singapur oraz Tajwan. Sukces negocjacji zwiększa prawdopodobieństwo przystąpienia do Porozumienia nowych członków - m.in. Chin i Ukrainy.

Polecamy: serwis Zamówienia Publiczne

Źródło: Pracodawcy RP

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »