REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wynagrodzenie pełnomocnika w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci
Wynagrodzenie pełnomocnika w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą
Wynagrodzenie pełnomocnika w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej jest podstawowym środkiem ochrony prawnej w sprawach zamówień publicznych. Warto jednak pamiętać, że zasady rozliczenia koszów postępowania wywołanego wniesieniem odwołania znacząco różnią się od zasad rozliczania kosztów w postępowaniu przed sadem cywilnym, w szczególności w odniesieniu do kosztów wynagrodzenia pełnomocników.

Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania, ustawodawca wskazał, że do kosztów postępowania odwoławczego zalicza się m.in.: uzasadnione koszty stron postępowania odwoławczego w wysokości określonej na podstawie rachunków przedłożonych do akt sprawy, obejmujące w szczególności wynagrodzenie pełnomocników, jednak nie wyższe niż kwota 3.600 zł (§ 3 Rozporządzenia). W praktyce zatem, aby Krajowa Izba Odwoławcza mogła zasądzić koszty wynagrodzenia pełnomocnika koniecznym jest przedłożenie do akt sprawy stosownego rachunku. Ponadto zasądzone koszty wynagrodzenia nie mogą przekroczyć 3600 zł.

REKLAMA

Polecamy: Jakie są skutki ogłoszenia orzeczenia KIO w procesie udzielania zamówienia?

REKLAMA

Powyżej opisana regulacja jest zupełnie odmienna od regulacji zawartej w kodeksie postępowania cywilnego. W postępowaniu cywilnym pełnomocnik może żądać zasądzenia kosztów jego wynagrodzenia albo wg norm przepisanych (tj. Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu / Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu) albo wg przedstawionego rozliczenia.

Sąd natomiast nie może zasądzić zwrotu kosztów wynagrodzenia powyżej sześciokrotności stawki minimalnej określonej w powołanych powyżej rozporządzeniach ani też powyżej wartości przedmiotu sprawy. W praktyce pełnomocnicy zazwyczaj wnoszą o zasądzenie kosztów swojego wynagrodzenia wg norm przepisanych, a sądy zasądzają odpowiednią stawkę minimalną co do zasady uzależnioną od wartości przedmiotu sprawy.

Należy zatem podkreślić dwie podstawowe różnice pomiędzy zasadami przyznawania kosztów wynagrodzenia pełnomocnika w postępowaniu przed Krajową Izba Odwoławczą w stosunku do sądowego postępowania cywilnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Po pierwsze w postępowaniu przed Krajową Izba Odwoławczą złożenie wniosku o zasądzenie kosztów wynagrodzenia pełnomocnika wg norm przepisanych jest niewystarczające. Krajowa Izba Odwoławcza nie ma wówczas możliwości uwzględnienia wniosku, gdyż nie został spełniony warunek przedłożenia stosownego rachunku. Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w wyroku Sądu Okręgowego w Olsztynie, V Wydział Gospodarczy z dnia 27 lipca 2011 r. (sygn. akt: V Ga 84/11, opubl. na stronie Urzędu Zamówień Publicznych www.uzp.gov.pl). Warto zaznaczyć, że stan faktyczny, na którego tle zapadło powyższe orzeczenie dotyczył sytuacji, gdy pełnomocnik był jednocześnie pracownikiem strony. Strona podnosiła, że radca prawny zatrudniony na etacie nie ma możliwości przedstawienia rachunków, gdyż zgodnie z ustawą o radcach prawnych jest on uprawniony do kosztów zastępstwa prawnego od reprezentowanej jednostki dopiero gdy koszty te zostaną ściągnięte od strony przeciwnej. Sąd Okręgowy w Olsztynie nie podzielił jednak powyższej argumentacji uznając, że Krajowa Izba Odwoławcza związana jest brzmieniem przepisu Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. i nie jest uprawniona do stosowania przez analogię przepisów obowiązujących w tym zakresie w postępowaniu sądowym.

Po drugie Krajowa Izba Odwoławcza zasądza koszty wynagrodzenia pełnomocnika w wysokości określonej w przedstawionym jej rachunku, ale maksymalnie 3600 zł. W postępowaniu tym zatem inaczej niż w postępowaniu sądowym wysokość wynagrodzenia nie jest zależna od wartości przedmiotu sporu.

Polecamy: Na czym polega udzielanie zamówienia publicznego w częściach?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA