REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki będzie 2012 rok dla firm?

REKLAMA

REKLAMA

Poważny kryzys czy tymczasowy spadek popytu? Co ze strefą euro? Eksperci Pracodawców RP prognozują jaki będzie rok 2012 dla przedsiębiorców.

Największym kłopotem przedsiębiorstw w 2012 roku będzie ograniczony portfel zamówień. Złożą się na to m.in. zmniejszenie popytu ze strony europejskich partnerów handlowych (programy oszczędnościowe będą hamować rozwój tamtejszych gospodarek) oraz możliwe osłabienie optymizmu polskich konsumentów, których zakupy są głównym motorem naszego rozwoju.

REKLAMA

Mniejszy portfel zamówień rodzi obawy o płynność finansową poszczególnych przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że biznes ograniczył aktywność inwestycyjną i w oczekiwaniu na spowolnienie gospodarcze gromadzi gotówkę, dzięki której będzie mógł przetrwać trudny okres. Po te środki postanowił jednak sięgnąć Prezes Rady Ministrów podejmując decyzję o podniesieniu wymiaru składki rentowej po stronie pracodawcy. Ratując budżet uderzono więc nie tylko w pracodawców, ale i pracowników.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Mniej zamówień to mniej pracy, tymczasem jej pozapłacowe koszty będą większe, co zmniejszy skłonność nie tylko do zatrudniania, ale i do utrzymania istniejących miejsc pracy. Wahania koniunktury, które z pewnością czekają nas w 2012 roku spowodują, że pracodawcy muszą mieć możliwość elastycznego zarządzania czasem pracy swoich pracowników. Przedsiębiorcy nie chcą zwalniać. Cięcie zatrudnienia dawno przestało być głównym sposobem na szukanie oszczędności. Potrzebne jest tu jednak wsparcie ze strony prawa. Ustawa antykryzysowa z pewnością pomogła ograniczyć skalę zwolnień w latach 2009 - 2010. Wydawało się więc naturalnym, że czas jej obowiązywania zostanie przedłużony na kolejny trudny okres. Niestety stało się inaczej i nadchodzącym roku wskaźniki poziomu bezrobocia będziemy obserwować z niepokojem. Co prawda prace nad rozwiązaniami w tym zakresie trwają, ale czas ucieka.Podniesienie wymiaru składki rentowej wynika ze złej kondycji finansów państwa. W swoim expose Premier wytyczył ambitne cele w tym obszarze. Musi jednak trzymać się dwóch zasad. Po pierwsze nie może po raz kolejny podnosić obciążeń podatkowych i parapodatkowych. Po drugie konieczne jest zreformowanie wydatków po stronie wydatkowej budżetu, ale bez ograniczania środków przeznaczanych na cele inwestycyjne, ponieważ wspierają one koniunkturę gospodarczą.

Polecamy: Etat i własna firma - wady i zalety

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dekoniunktura na rynku państw strefy euro w sposób naturalny pociągnie za sobą spadek popytu. Zmniejszenie się rynku zaostrzy konkurencję i wymusi na polskich przedsiębiorcach wzrost innowacyjności i elastyczności. Nie możemy już dłużej wygrywać niższymi kosztami pracy. Dlatego rząd musi wreszcie stworzyć nowoczesne ramy prawne do współpracy na linii nauka – biznes. To warunek niezbędny do tego, aby nasze przedsiębiorstwa mogły działać w oparciu o nowoczesne technologie. Z kolei budżet musi partycypować w kosztach takich inwestycji. Należy także przypomnieć, że nie da się skutecznie konkurować na europejskim rynku, gdy trzeba walczyć z rodzimą biurokracją. Zadaniem przedsiębiorcy jest rozwijanie firmy, a nie zaspokajanie potrzeb kolejnych urzędów. Mamy nadzieję, że zapowiadana trzecia ustawa deregulacyjna rozwiąże ostatecznie ten problem.

W porównaniu z innymi krajami UE w rok 2012 wchodzimy w dobrej sytuacji. Stabilna gospodarka i zdolni przedsiębiorcy pozwalają nam zachować umiarkowany optymizm. Musi jednak pamiętać, że nic nie jest dane raz na zawsze. Dlatego w przyszłym roku oprócz reform, których skutki odczujemy dopiero za kilka lat, potrzebne są pilne działania ułatwiające przedsiębiorcom przejście przez okres osłabienia koniunktury.

Źródło: Pracodawcy RP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA