| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy odkładają na czarną godzinę

Firmy odkładają na czarną godzinę

Depozyty firm wzrosły w listopadzie aż o 6,9 proc. Podobnie kredyty - o 3,9 proc. - podał NBP.

„Tak silny wzrost wartości depozytów przedsiębiorstw jest z jednej strony efektem dobrych wyników finansowych firm, ale z drugiej potwierdza ich wstrzemięźliwość jeśli chodzi o inwestycje, a także pokazuje, że nie inwestują w zbyt dużym stopniu w zapasy produktów przed zbliżającymi się świętami" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„W listopadzie firmy zwykle potrzebują więcej kapitału, aby zwiększyć produkcję przed świętami. W tym roku było inaczej. Nadwyżki finansowe przedsiębiorstwa lokowały w bankach, o czym świadczy znaczący, bo o ponad 12,5 mld zł w stosunku do października, wzrost depozytów. Tak silny ich wzrost jest „domeną" grudnia - efektem wysokiej, świątecznej sprzedaży. Ale nawet w grudniu, w latach poprzednich, tak dużego wzrostu wartości lokat przedsiębiorstw nie było.

Zwiększyła się także dość znacznie wartość zaciągniętych przez przedsiębiorstwa kredytów. Część tego wzrostu to efekt osłabienia złotego, który od października stracił 4,7 proc. w stosunku do euro. Ale nawet uwzględniając ten efekt, widać wyraźnie duże zróżnicowanie potencjału rozwojowego w firmach - z jednej strony duże nadwyżki finansowe lokowane w systemie bankowym, z drugiej - duży wzrost wartości kredytów (o 9,7 mld zł) m/m. Przyrost wartości kredytów przeczy również pojawiającym się tezom, że banki ograniczają akcję kredytową i nie chcą finansować polskiej gospodarki.

Polecamy: Firmy dają prezenty na święta

Z danych NBP wynika również, że w listopadzie, gospodarstwa domowe, które miały kredyty walutowe, musiały spłacać znacznie wyższe raty, bo osłabił się złoty. Może to negatywnie wpłynąć, jeszcze nie w grudniu, ale w przyszłym roku, na zmniejszenie ich skłonności do konsumpcji, bowiem absorbuje większą część ich bieżących dochodów." - dodaje Małgorzata Starczewska- Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »