reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zmiany dla przedsiębiorców w 2012 roku - plany rządu

Zmiany dla przedsiębiorców w 2012 roku - plany rządu

W 2012 roku przedsiębiorców czeka nie tylko podwyższenie składki rentowej, ale również dalsza redukcja obciążeń administracyjnych - wynika z harmonogramu prac rządu na 2012 rok.

W 2012 roku rząd planuje wprowadzić szereg zmian w obowiązujących przepisach. Motywem przewodnim są oszczędności podyktowane sytuacją finansową państwa oraz zapowiadana wcześniej redukcja obowiązków administracyjnych. Oto, co rząd przygotował na 2012 rok:

FINANSE PUBLICZNE

• Projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz innych ustaw (przyjęcie przez rząd - I kwartał 2012 r.)

Zaproponowane rozwiązania umożliwiają m.in. ograniczenie przyrostu długu i deficytu jednostek samorządu terytorialnego oraz stworzą warunki dla wprowadzenia reguły fiskalnej dla całego sektora finansów publicznych.

Polecamy: Ważne zmiany dla przedsiębiorców w 2012 roku

SYSTEM EMERYTALNY

• Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (I kwartał 2012 r.)

Regulacja dotyczy reformy systemu emerytalnego i zawiera rozwiązania zapewniające zarówno bezpieczeństwo tego systemu (zmiany demograficzne), jak i bezpieczeństwo finansów publicznych (ograniczenie narastania długu publicznego). Od 2013 r. ma być stopniowo zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn - docelowo będziemy pracować do 67. roku życia.

• Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (planowane przyjęcie przez rząd - I kwartał 2012 r.; styczeń)

Wprowadzenie nowych zasad waloryzacji emerytur i rent, aby zmniejszyć różnice w wysokości tych świadczeń. Chodzi o waloryzację kwotową, która będzie korzystna dla uboższych emerytów i rencistów.

• Projekt ustawy emerytalnej służb mundurowych (planowane przyjęcie przez rząd - I kwartał 2012 r.)

Zgodnie z intencją rządu, nowy model zabezpieczenia emerytalnego dla służb mundurowych zakłada wydłużenie okresu pracy niezbędnego do nabycia uprawnień emerytalnych oraz określenie wieku uprawniającego do świadczenia emerytalnego.

SKŁADKI NA UBEZPIECZENIA

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Postulat zrealizowany

Od 1 lutego 2012 r. składa rentowa po stronie pracodawcy zostanie podwyższona o 2 punkty procentowe. Takie rozwiązanie poprawi sytuację sektora finansów publicznych, ograniczając narastanie długu publicznego.

Polecamy: Zmiana składki rentowej 2012

Projekt ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne w 2012 r. rolników nieprowadzących działalności w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej i ich domowników oraz o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (planowane przyjęcie przez rząd, styczeń 2012 r.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama