| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zmiany dla przedsiębiorców w 2012 roku - plany rządu

Zmiany dla przedsiębiorców w 2012 roku - plany rządu

W 2012 roku przedsiębiorców czeka nie tylko podwyższenie składki rentowej, ale również dalsza redukcja obciążeń administracyjnych - wynika z harmonogramu prac rządu na 2012 rok.

W 2012 roku rząd planuje wprowadzić szereg zmian w obowiązujących przepisach. Motywem przewodnim są oszczędności podyktowane sytuacją finansową państwa oraz zapowiadana wcześniej redukcja obowiązków administracyjnych. Oto, co rząd przygotował na 2012 rok:

FINANSE PUBLICZNE

• Projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz innych ustaw (przyjęcie przez rząd - I kwartał 2012 r.)

Zaproponowane rozwiązania umożliwiają m.in. ograniczenie przyrostu długu i deficytu jednostek samorządu terytorialnego oraz stworzą warunki dla wprowadzenia reguły fiskalnej dla całego sektora finansów publicznych.

Polecamy: Ważne zmiany dla przedsiębiorców w 2012 roku

SYSTEM EMERYTALNY

• Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (I kwartał 2012 r.)

Regulacja dotyczy reformy systemu emerytalnego i zawiera rozwiązania zapewniające zarówno bezpieczeństwo tego systemu (zmiany demograficzne), jak i bezpieczeństwo finansów publicznych (ograniczenie narastania długu publicznego). Od 2013 r. ma być stopniowo zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn - docelowo będziemy pracować do 67. roku życia.

• Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (planowane przyjęcie przez rząd - I kwartał 2012 r.; styczeń)

Wprowadzenie nowych zasad waloryzacji emerytur i rent, aby zmniejszyć różnice w wysokości tych świadczeń. Chodzi o waloryzację kwotową, która będzie korzystna dla uboższych emerytów i rencistów.

• Projekt ustawy emerytalnej służb mundurowych (planowane przyjęcie przez rząd - I kwartał 2012 r.)

Zgodnie z intencją rządu, nowy model zabezpieczenia emerytalnego dla służb mundurowych zakłada wydłużenie okresu pracy niezbędnego do nabycia uprawnień emerytalnych oraz określenie wieku uprawniającego do świadczenia emerytalnego.

SKŁADKI NA UBEZPIECZENIA

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Postulat zrealizowany

Od 1 lutego 2012 r. składa rentowa po stronie pracodawcy zostanie podwyższona o 2 punkty procentowe. Takie rozwiązanie poprawi sytuację sektora finansów publicznych, ograniczając narastanie długu publicznego.

Polecamy: Zmiana składki rentowej 2012

Projekt ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne w 2012 r. rolników nieprowadzących działalności w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej i ich domowników oraz o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (planowane przyjęcie przez rząd, styczeń 2012 r.)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK