| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > W grudniu wzrosło bezrobocie

W grudniu wzrosło bezrobocie

Bezrobocie na koniec grudnia wzrosło o 0,4 pkt proc. Wynosi 12,5 proc.

Stopa bezrobocia na koniec grudnia 2011 wyniosła 12,5 proc. i w porównaniu do listopada wzrosła o 0,4 pkt proc. (w analogicznym okresie 2010 roku wskaźnik ten wzrósł z 11,7 do 12,4 proc.) - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

W grudniu 2011 roku, bezrobocie wzrosło we wszystkich województwach, najsilniej w warmińsko-mazurskim (o 0,7 pkt proc.), a najsłabiej śląskim (o 0,2 pkt proc.). Liczba bezrobotnych zwiększyła się o 68,1 tys. osób (o 3,6 proc.) i wyniosła na koniec grudnia 1 983 tys. osób. W analogicznym okresie 2010 r. odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 96,4 tys. osób (o 5,2 proc.). Pocieszający jest fakt, że wzrost bezrobocia w całym 2011 r. był prawie dwukrotnie mniejszy niż w 2010 r.

W grudniu ubiegłego roku w porównaniu do listopada spadła również liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych do urzędów pracy. Pracodawcy zgłosili w grudniu 2011 roku do urzędów 34,6 tys. ofert pracy, a w grudniu 2010 roku 44,8 tys.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Grudzień to kolejny miesiąc, w którym rejestrowały się osoby powracające do bezrobocia po wygaśnięciu umów na czas określony lub po zakończeniu prac sezonowych (np. w turystyce, budownictwie, ogrodnictwie i leśnictwie). A także kończące aktywne formy zatrudnienia. Wśród rejestrujących się bezrobotnych były również osoby zwalniane z zakładów pracy na podstawie wcześniejszych, zgłaszanych przez pracodawców zwolnień grupowych, jak i zwolnione z mniejszych firm. W końcu roku w wielu przypadkach kończą się umowy na czas określony, których pracodawcy nie przedłużają. Ponadto wpływ na wzrastający poziom bezrobocia ma mniejsza liczba wolnych miejsc pracy, w tym również subsydiowanego zatrudnienia.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK