REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawarcie umowy na tablecie - co zrobić by spełniała wymogi formy pisemnej?

Agata Mazur
Czy umowa zawarta na tablecie spełnia wymogi formy pisemnej?
Czy umowa zawarta na tablecie spełnia wymogi formy pisemnej?

REKLAMA

REKLAMA

Pisemna forma zawarcia umowy jest dochowana wyłącznie wtedy, gdy na danym dokumencie zostaną złożony własnoręczny podpis. Czy w związku z tym umowa zawarta na tablecie spełnia wymogi formy pisemnej?

Niemal każdego dnia mamy do czynienia z dokumentami. Pojęcie to stosuje się zarówno w obrocie prawnym, jak i zwykłych stosunkach między ludźmi. Ale czy tak naprawdę mamy świadomość czym one są? Polskie prawo jednoznacznie nie definiuje tego pojęcia. Ujęcie cywilistyczne skupia się wyłącznie na rozróżnieniu dokumentów urzędowych, których istotą jest zawartość oraz legitymacja organu do wystawienia takiego dokumentu, oraz dokumenty prywatne, gdzie najważniejszy jest podpis osoby składającej oświadczenie. Istnieje również coś takiego jak dokument elektroniczny będący zbiorem danych, który jest uporządkowany w danej strukturze i zapisany na informatycznym nośniku danych. Definicja ta w gruncie rzeczy nie ma nic wspólnego z klasyczną definicją dokumentu. Warto również wspomnieć, iż w doktrynie rola dokumentu jest zupełnie inna. Został on określony jako akt pisemny stanowiący wyrażenie myśli lub wiadomości. Istotą tego dokumentu jest de facto samo pismo, które umieszcza się na danym przedmiocie tylko w celu utrwalenia ulotnej myśli.

REKLAMA

Polecamy: Umowa przedwstępna - jak skutecznie zabezpieczyć interesy przedsiębiorcy?

REKLAMA

Ważność określonego dokumentu gwarantuje podpis. Do tej pory kwestia ta nie została prawnie uregulowana, więc nie można jednoznacznie ocenić, czy podpis złożony na tablecie i przeniesiony do dokumentu stanowić może podpis w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Temat ten rozwinęła doktryna, która wnioskuje, iż podpis jest swoisty dla danej jednostki, jest charakterystycznym i powtarzalnym znakiem graficznym pozwalający ustalić tożsamość. Tutaj szczególną rolę pełni charakter pisma.

Współcześnie większość z nas spotkała się z pojęcie podpisu elektronicznego. Według przepisów podpis elektroniczny to określone dane zapisane w postaci elektronicznej, które razem z dołączonymi do nich innymi danymi służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny. Dokument opatrzony podpisem elektronicznym pod względem skutków prawnych jest równoważny dokumentowi podpisanemu własnoręcznie, musi jedynie spełniać warunki, które umożliwią uznanie go za bezpieczny podpis.

Podpis elektroniczny, w przeciwieństwie do własnoręcznego, nigdy nie jest taki sam, nie stanowi też żadnego niepowtarzalnego znaku graficznego, nie daje również możliwości ustalenia tożsamości osoby podpisującej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biorąc pod uwagę doktrynę prawną i nieustannie rozwijające się technologie informatyczne można stwierdzić, iż złożenie na tablecie podpisu może zostać uznane za formę złożenia podpisu własnoręcznego, oczywiście przy spełnieniu pewnych ustalonych wymagań. To, że podpis nie jest złożony na papierze, tylko na tablecie do podpisu, nie ma żadnego wpływu na ważność danego podpisu. Wydaje się, że jedyną przeszkodą we wprowadzeniu takiego sposobu zawierania umów to nasze stereotypowe wyobrażenie o tej formie pisemnej. Współcześnie świat jest przesiąknięty elektroniką i kwestia zmian sposobu zawierania umów pozostaje jak najbardziej realna.

Polecamy: Odpowiedzialność deliktowa a odpowiedzialność kontraktowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA