REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawarcie umowy na tablecie - co zrobić by spełniała wymogi formy pisemnej?

Agata Mazur
Czy umowa zawarta na tablecie spełnia wymogi formy pisemnej?
Czy umowa zawarta na tablecie spełnia wymogi formy pisemnej?

REKLAMA

REKLAMA

Pisemna forma zawarcia umowy jest dochowana wyłącznie wtedy, gdy na danym dokumencie zostaną złożony własnoręczny podpis. Czy w związku z tym umowa zawarta na tablecie spełnia wymogi formy pisemnej?

Niemal każdego dnia mamy do czynienia z dokumentami. Pojęcie to stosuje się zarówno w obrocie prawnym, jak i zwykłych stosunkach między ludźmi. Ale czy tak naprawdę mamy świadomość czym one są? Polskie prawo jednoznacznie nie definiuje tego pojęcia. Ujęcie cywilistyczne skupia się wyłącznie na rozróżnieniu dokumentów urzędowych, których istotą jest zawartość oraz legitymacja organu do wystawienia takiego dokumentu, oraz dokumenty prywatne, gdzie najważniejszy jest podpis osoby składającej oświadczenie. Istnieje również coś takiego jak dokument elektroniczny będący zbiorem danych, który jest uporządkowany w danej strukturze i zapisany na informatycznym nośniku danych. Definicja ta w gruncie rzeczy nie ma nic wspólnego z klasyczną definicją dokumentu. Warto również wspomnieć, iż w doktrynie rola dokumentu jest zupełnie inna. Został on określony jako akt pisemny stanowiący wyrażenie myśli lub wiadomości. Istotą tego dokumentu jest de facto samo pismo, które umieszcza się na danym przedmiocie tylko w celu utrwalenia ulotnej myśli.

REKLAMA

Polecamy: Umowa przedwstępna - jak skutecznie zabezpieczyć interesy przedsiębiorcy?

REKLAMA

Ważność określonego dokumentu gwarantuje podpis. Do tej pory kwestia ta nie została prawnie uregulowana, więc nie można jednoznacznie ocenić, czy podpis złożony na tablecie i przeniesiony do dokumentu stanowić może podpis w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Temat ten rozwinęła doktryna, która wnioskuje, iż podpis jest swoisty dla danej jednostki, jest charakterystycznym i powtarzalnym znakiem graficznym pozwalający ustalić tożsamość. Tutaj szczególną rolę pełni charakter pisma.

Współcześnie większość z nas spotkała się z pojęcie podpisu elektronicznego. Według przepisów podpis elektroniczny to określone dane zapisane w postaci elektronicznej, które razem z dołączonymi do nich innymi danymi służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny. Dokument opatrzony podpisem elektronicznym pod względem skutków prawnych jest równoważny dokumentowi podpisanemu własnoręcznie, musi jedynie spełniać warunki, które umożliwią uznanie go za bezpieczny podpis.

Podpis elektroniczny, w przeciwieństwie do własnoręcznego, nigdy nie jest taki sam, nie stanowi też żadnego niepowtarzalnego znaku graficznego, nie daje również możliwości ustalenia tożsamości osoby podpisującej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biorąc pod uwagę doktrynę prawną i nieustannie rozwijające się technologie informatyczne można stwierdzić, iż złożenie na tablecie podpisu może zostać uznane za formę złożenia podpisu własnoręcznego, oczywiście przy spełnieniu pewnych ustalonych wymagań. To, że podpis nie jest złożony na papierze, tylko na tablecie do podpisu, nie ma żadnego wpływu na ważność danego podpisu. Wydaje się, że jedyną przeszkodą we wprowadzeniu takiego sposobu zawierania umów to nasze stereotypowe wyobrażenie o tej formie pisemnej. Współcześnie świat jest przesiąknięty elektroniką i kwestia zmian sposobu zawierania umów pozostaje jak najbardziej realna.

Polecamy: Odpowiedzialność deliktowa a odpowiedzialność kontraktowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA