REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa refundacyjna - refundacja leków do korekty

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiciele organizacji zrzeszających lekarzy spotkali się z rządem. Trzygodzinna rozmowa toczyła się wokół zasad refundacji leków. Premier Donald Tusk zapowiedział, że istota ustawy refundacyjnej jest nie do ruszenia, ale że zasady refundacji mogą być poddane korekcie.

REKLAMA

- Jest dla nas bardzo ważne utrzymanie w mocy ustawy, ponieważ udało się zbudować system negocjowania niskich cen, co jest korzyścią bezpośrednią dla pacjenta, a także ograniczania marży i  ustalenie poziomu cen regulowanych tak, aby leki refundowane nie były przedmiotem zwykłej rynkowej gry - mówił szef rządu po spotkaniu z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Porozumienia Zielonogórskiego, grupy Konsylium24 oraz Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia.

REKLAMA

Jednym z celów wprowadzonej przez rząd w 2010 roku i obowiązującej od stycznia tego roku ustawy refundacyjnej jest ograniczenie nadużyć finansowych przy refundacji leków. - Naszym celem jest to, aby polski pacjent i podatnik, mówiąc wprost, nie był wykorzystywany finansowo, przede wszystkim przez koncerny farmaceutyczne. Chcieliśmy też skutecznie ograniczyć nadużycia, których autorami bywają, na szczęście rzadko - to dotyczy bardzo wąskiej grupy - ale bywają także lekarze czy aptekarze - podkreślał premier.

Donald Tusk uznał, że "protest pieczątkowy" lekarzy, którzy nie określają na receptach poziomu refundacji leku i stawiają pieczątkę "Refundacja leku do decyzji NFZ" jest nie do zaakceptowania głównie ze względu na bezpieczeństwo i interes pacjentów. - Rozumiejąc motywy i szanując partnerów społecznych w tym dialogu, nie mogę uznać tej formy protestu za dialog. Nie może być tak, że ustawa, która nie odpowiada jakiejś grupie zawodowej czy społecznej jest łamana czy omijana z tego tytułu, że nie odpowiada komfortowi, interesom czy poglądom danej grupy zawodowej - podkreślił szef rządu. 

Polecamy: Recepta z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ" jest ważna i uprawnia do refundacji

REKLAMA

Premier zapowiedział szukanie lepszych rozwiązań tam, gdzie uciążliwość nowych przepisów ogranicza wygodę pracy lekarzy. - Nowe zmiany w zapisach mogą być efektem wspólnie zaakceptowanej, mądrej korekty, a nie grą sił - mówił. Donald Tusk zapewnił również, że do czasu opracowania informatycznego wykazu osób ubezpieczonych możliwe jest zawieszenie mechanizmu odpowiedzialności lekarzy za niedokładne sprawdzenie, czy pacjent jest ubezpieczony. Wdrożenie Centralnego Wykazu Ubezpieczonych jest zadaniem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szef rządu zapowiedział również, że możliwa jest zmiana przepisów nakładających na lekarzy obowiązek określania stopnia refundacji. W grupie leków, które są refundowane tylko na jednym poziomie, premier zgodził się z postulatem lekarzy, że nie jest potrzebne określenie poziomu ich refundacji. W przypadku leków mających kilka poziomów finansowania opis poziomu refundacji będzie konieczny. Donald Tusk dodał, że wprowadzenie zmian dotyczących określania stopnia refundacji jest możliwe za pomocą rozporządzenia.

Szczegóły rozwiązań przedstawione zostaną przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, który spotkał się z przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Źródło: KPRM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

REKLAMA

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA