REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

UE, Bankowość i finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podstawowy rachunek bankowy dla wszystkich w UE

Parlament Europejski przegłosował propozycję dostępu do podstawowego rachunku bankowego dla wszystkich, legalnie przebywających na terytorium UE. Bez znaczenia będzie miała narodowość czy miejsce zamieszkania.

Propozycje UE w sprawie poprawy jakości staży

Unia Europejska zaproponowała rozwiązania i wytyczne, które mają poprawić jakość staży. Pracodawcy będą zobowiązani informować odpowiednio wcześniej jakie oferują warunki odbycia stażu. UE zapewnia, że staże będą lepiej przygotowywać ludzi młodych do przyszłej pracy zawodowej.

Zakaz odliczania VAT na podstawie krajowych i unijnych regulacji

Trybunał Sprawiedliwości orzekł zakaz równoczesnego zwolnienia z podatku VAT na podstawie krajowych przepisów oraz odliczania VAT wedle regulacji unijnych. Jakie znaczenie będą miały wprowadzone zmiany dla państw członkowskich?

Przedsiębiorcy zobowiązani do oznaczania towarów „made in”

Przedsiębiorcy są przeciwni oznaczaniu produktów krajem pochodzenia, gdyż nie zwiększy to ochrony towarów przed ich podrabianiem oraz wytwarzaniem produktów niebezpiecznych spoza UE. Przedsiębiorcy uważają, że oznaczenie „made in” nie zwiększy bezpieczeństwa, a konsumentów wprowadzi w błąd.

REKLAMA

Tajemnica handlowa skuteczniej chroniona w UE

Unia Europejska chce wprowadzić nowe przepisy zwiększające ochronę tajemnicy handlowej przedsiębiorstw. Chodzi o zapobieganie nadmiernym kradzieżom poufnych informacji wykorzystywanych niezgodnie z celem.

Przedsiębiorcy unikają płacenia podatków

Unia Europejska chce wprowadzić zmiany w opodatkowaniu osób prawnych. Ma to na celu zwiększenie przychodów do budżetów państw członkowskich oraz zlikwidowanie luk prawnych związanych z unikaniem płacenia podatków.

KNF ostrzega przed podawaniem danych w płatnościach internetowych

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed dokonywaniem płatności drogą internetową. Udostępnianie danych dotyczących rachunku bankowego może grozić utratą środków.

Możliwe wprowadzenie limitów kosztów pożyczek

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić limit kosztów pożyczek. Ma to na celu ochronę kredytobiorców. Jednakże może to mieć negatywny skutek w postali likwidacji firm udzielających pożyczki.

REKLAMA

Konferencja ProResearch "Projekty badawcze dla rozwoju nauki i biznesu"

Serdecznie zapraszamy na konferencję ProResearch "Projekty badawcze dla rozwoju nauki i biznesu", 9-10 grudnia 2013 r., która odbędzie się w Krakowie i będzie dotyczyć znaczenia projektów badawczych dla rozwoju nauki i biznesu.

Rozszerzenie gwarancji de minimis

Program de minimis służy wzmocnieniu sektora mikro, małych i średnich firm. Pomaga również w ich rozwoju oraz planowaniu inwestycji. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy z 22 bankami w sprawie rozszerzenia udzielania gwarancji de minimis.

Jak pracują pieniądze na kontach firmowych?

Jedynie dziewięć banków oferuje oprocentowanie firmowych kont. W skali roku stawki oprocentowania wynoszą zaledwie 4%, a wskazany próg nie jest zazwyczaj przekraczany. W większości banków oprocentowanie kont jest znikome, przynoszące symboliczne zyski.

Współpraca biznes + nauka? To możliwe dzięki platformie Eureka

Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że 60% polskich firm nie wie jak lub nigdy nie próbowało nawiązać współpracy z naukowcami. W województwie łódzkim, sytuacja jest jeszcze poważniejsza. Z analizy potrzeb innowacyjnych przedsiębiorstw wynika, że prawie 80% lokalnych przedsiębiorców nigdy nie podjęło współpracy z instytucjami badawczymi.

Jak uczynić banki bezpieczniejszymi i jak zapobiegać praniu brudnych pieniędzy?

W imieniu własnym oraz Stowarzyszenia Compliance Polska zapraszamy do udziału w drugiej Ogólnopolskiej Konferencji Compliance, która odbędzie się w dniach 10 – 11 października w Warszawie. Zjawisko prania brudnych pieniędzy jest obecnie jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla rozwoju gospodarczego Polski, Europy i świata. Coraz to nowe regulacje, instytucje międzynarodowe oraz szerokie spektrum nowych technologii mogą pomóc w eliminacji tego ryzyka - tak samo jak je zwiększyć.

II European Emission Trading Summit

W imieniu własnym i Organizatora – firmy CBE Polska, zapraszamy do uczestnictwa w międzynarodowej konferencji „II European Emission Trading Summit”. Wydarzenie będzie dotyczyło funkcjonowania europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji i odbędzie się 19 listopada 2013 roku w Warszawie.

Płatności mobilne - do końca 2013 r. jednolity standard?

Sześć banków PKO BP, BZ WBK, BRE, ING Bank Śląski, Millennium i Alior zapowiada stworzenie jeszcze przed końcem 2013 roku wspólnego jednolitego standardu płatności mobilnych (przy pomocy telefonów komórkowych - smartfonów).

Dotacje unijne na 2014 r.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapowiada, że fundusze unijne będą w większości rozdzielane na poziomach województw na rozwój innowacji. Od 2014 r. kraje unijne będą rozliczane z osiągniętych celów przyznawanych przez Unię Europejską. Nastąpią również zmiany w sposobie dotowania przedsiębiorców.

Rządowa pomoc dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadek obrotów gospodarczych o co najmniej 15 proc. będą mogli liczyć na bezpośrednią pomoc finansową. Zostanie ona przeznaczona na dopłaty do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników, dzięki czemu będą zachowane miejsca pracy, a sytuacja ekonomiczna firmy poprawi się.

Inteligentne usługi informacyjne dla kierowców w UE

Komisja Europejska przyjęła 15 maja 2013 r. dwa rozporządzenia mające na celu promowanie wprowadzenia „inteligentnych usług informacyjnych”, takich jak ostrzeżenia w czasie rzeczywistym o niebezpiecznych warunkach na drodze czy informowanie kierowców o bezpiecznych miejscach parkingowych dla samochodów ciężarowych. Usługi tego rodzaju można zapewnić w różny sposób, w szczególności przez wykorzystanie drogowych tablic świetlnych, radia oraz aplikacji do telefonów komórkowych.

Rachunek bankowy w innym kraju UE - nowa dyrektywa

Komisja Europejska przedstawiła 8 maja 2013 r. wniosek (z projektem przepisów) dotyczący dyrektywy w sprawie przejrzystości i porównywalności opłat związanych z prowadzeniem rachunku płatniczego, w sprawie zmiany rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.

Bankowe absurdy dokumentacyjne

Wydawać by się mogło, że polityka tak wielkich instytucji finansowych jak banki, jest rozsądna i zdecydowana, a stawiane przez nie wymogi i sposób postępowania, zawsze przejrzyste i uporządkowane. Nic bardziej mylnego! Często wewnętrzne przepisy bankowe i warunki analityków są chaotyczne, nielogiczne, a wręcz ze sobą sprzeczne. Taki stan rzeczy wprowadza w osłupienie nie tylko potencjalnych kredytobiorców, ale i nierzadko samych doradców bankowych.

Sytuacja finansowa małych firm w 2013 roku

Coraz więcej firm z sektora MŚP ma problemy z płynnością finansową wynikające stąd, że więksi kontrahenci płacą im po terminie, a zdarza się też, że nie płacą w ogóle. Małe firmy często skarżą się, że przy współpracy z dużymi firmami wyegzekwowanie zapłaty za wykonane usługi trwa długo i jest bardzo trudne. Wynika to przede wszystkim z tego, że dużym firmom o dużych obrotach często zdarza się pomijać faktury na „drobne” kwoty, które dla tych małych stanowią podstawę do funkcjonowania oraz dalszego rozwoju.

IKE w banku może się opłacić

Oferowane przez banki Indywidualne Konta Emerytalne w formie rachunków oszczędnościowych dają zarobić od 3 do 4,5 proc. To tyle co na tradycyjnych kontach lokacyjnych, ale ze sporą korzyścią podatkową.

Ranking kont oszczędnościowych - kwiecień 2013

Obniżki stóp procentowych NBP, które miały miejsce w ostatnich miesiącach nie wpłynęły korzystnie na oprocentowanie zarówno lokat terminowych jak i kont oszczędnościowych. Czy zatem wpłacając pieniądze na konto oszczędnościowe możemy liczyć na korzystny zysk? Pewne jest to, że ci, którzy chcą oszczędzać z pewnością znajdą propozycje dla siebie. Przedstawiamy kwietniowy ranking kont oszczędnościowych TotalMoney.pl.

Ranking lokat terminowych – kwiecień 2013

W którym banku najlepiej założyć lokatę terminową w kwietniu 2013 roku? Która z nich przyniesie nam największe zyski? TotalMoney.pl sprawdził to i przygotował zestawienie najlepszych depozytów terminowych, które możemy założyć na 1, 3, 6 lub 12 miesięcy

Płać w sklepie i wypłacaj z bankomatu ... telefonem

Od 8 marca 2013 r. klienci PKO Banku Polskiego mogą skorzystać z bankowości mobilnej nowej generacji – 4G. Dzięki bezpłatnej aplikacji IKO nie trzeba już nosić ze sobą portfela z gotówką i kartami. Płatności w sklepach i w Internecie oraz wypłaty z bankomatów można dokonać tylko i wyłącznie przy pomocy telefonu. Aplikacja IKO umożliwia również szybkie i wygodne przelewy na numer telefonu. Jeszcze w tym roku usługa będzie dostępna także dla klientów innych banków.

Deregulacja dla małych i średnich firm w UE

Komisja Europejska chce uproszczenia, co najmniej 10 najbardziej uciążliwych z punktu małych firm unijnych aktów prawnych (w tym m.in. przepisów dot. VAT). Małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) jest w Europie 20,8 mln. Tworzą one 85% wszystkich nowych miejsc pracy w Europie, zatrudniają 2/3 wszystkich pracowników w UE i w zasadniczym stopniu przyczyniają się do innowacji i wzrostu.

Prawa pasażerów podróżujących autobusami w UE

Pasażerowie i przewoźnicy autokarowi wiedzieć powinni, że od 1 marca 2013 r. w obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 181/2011 dotyczące praw pasażerów autobusów i autokarów, które podróżującym tymi środkami transportu zapewnia nowe prawa w całej UE. W rozporządzeniu ustanowiono podstawowe prawa podróżnych, a na przewoźników autobusowych i autokarowych oraz na zarządców terminali nałożono szereg obowiązków związanych z odpowiedzialnością wobec pasażerów.

Ograniczanie emisji spalin w UE w 2013 r. - skutki dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2013 roku w Unii Europejskiej obowiązuje kolejny etap ograniczania emisji spalin - Stage III B. Ma on przynieść dalsze zmniejszenie ilości emitowanego dwutlenku węgla, cząstek stałych i tlenku azotu. Jakie są konsekwencje jego wprowadzenia dla producentów i użytkowników pojazdów i maszyn wyposażonych w wysokoprężny silnik spalinowy?

Czy warto likwidować egzekucyjny tytuł bankowy?

Pomysł zlikwidowania bankowego tytułu egzekucyjnego może okazać się niekorzystny dla klientów banków. Koszty jego likwidacji prawdopodobnie pokryją klienci a nie banki.

Skróty ciekawych transmisji może robić każdy nadawca

Dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych pozwala każdemu nadawcy telewizyjnemu z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej przygotowywać krótkie relacje informacyjne z wydarzeń budzących duże zainteresowanie odbiorców transmitowanych na zasadach wyłączności. Nadawcy mogą swobodnie wybierać krótkie fragmenty z sygnału pochodzącego od podmiotu praw wyłącznych, który może żądać jedynie wynagrodzenia w wysokości dodatkowych kosztów poniesionych bezpośrednio w związku z udostępnieniem sygnału.

Sposób na długoterminowe oszczędzanie

Rynek bankowy jest bogaty w różne sposoby oszczędzania pieniędzy. Jednak wybór spośród dostępnych możliwości nie jest prosty i wymaga przeanalizowania ryzyka, prognozowanego zysku i okresu zamrożenia pieniędzy. Co wybrać, aby bezpiecznie i długoterminowo oszczędzać pieniądze?

Moneyback – czy to może się opłacać?

Każdy lubi dostawać coś gratis. Dlatego wielu klientów niektórych banków cieszy się, korzystając z oferowanej im usługi moneyback. W niniejszym artykule przyjrzymy się ofertom moneyback oferowanym przez banki działające w Polsce i sprawdzimy, jakie wymogi trzeba spełnić, by móc z tego udogodnienia korzystać.

Podsumowanie 2012 roku na rynku bankowym

Rok 2012 jest już za nami. W świecie bankowości sporo się w nim działo, dlatego warto przeprowadzić krótkie podsumowanie najważniejszych wydarzeń, nowości czy też zmian w przepisach dotyczących banków.

Ranking kont oszczędnościowych grudzień 2012

Święta już za pasem, a wiadomo, że świąteczny czas nie sprzyja oszczędzaniu. Pod choinką możemy jednak znaleźć prezenty, a te niekiedy przyjmują formę banknotów, więc może założyć konto oszczędnościowe i trzymać je na nim, czekając na okazję, żeby je wydać? TotalMoney.pl postanowił sprawdzić jakie konto oszczędnościowe przyniesie nam największe korzyści w grudniu.

Europejskie prawo upadłościowe - nowe propozycje KE

Komisja Europejska proponuje uaktualnić obecne przepisy w sprawie transgranicznych postępowań upadłościowych, które obowiązują od 2000 r. W oparciu o wnioski płynące z dziesięciu lat doświadczeń zaproponowano, aby w nowych przepisach nacisk został przeniesiony z likwidacji na pomoc przedsiębiorstwom w pokonaniu trudności finansowych przy jednoczesnej ochronie prawa wierzycieli do odzyskania należności.

1 bilion euro niezapłaconych podatków w UE

Komisja Europejska zaprezentowała 6 grudnia 2012 r. plan działania przewidujący skuteczniejszą reakcję UE na oszustwa podatkowe i unikanie opodatkowania. Określono w nim kompleksowy pakiet środków do zastosowania w chwili obecnej i w przyszłości, które mają pomóc państwom członkowskim w zabezpieczeniu dochodów podatkowych.

Ucz się Jasiu, ucz ... informatyki i przedsiębiorczości

Zdaniem Komisji Europejskiej aby młodzi ludzie byli odpowiednio przygotowani do wejścia na aktualny rynek pracy, w programach nauczania powinny znaleźć się kompetencje informatyczne, umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i kompetencje obywatelskie. Niestety szkoły nie poświęcają wystarczającej uwagi tym umiejętnościom. Tymczasem wskaźnik bezrobocia wśród młodzieży w Unii Europejskiej wynosi około 23%, przy ponad 2 mln nieobsadzonych miejsc pracy. Wymaga to zdaniem KE nowego podejścia do edukacji dzieci i młodzieży.

Polskie banki tylko dla Polaków?

Osoby nie władające językiem polskim mogą mieć kłopoty z załatwieniem sprawy w oddziale banku na terenie Polski. BZ WBK i Credit Agricole to banki, które w największym stopniu zadbały o komfort klientów nie mówiących po polsku. Najłatwiej z pracownikiem banku porozumie się cudzoziemiec mówiący po angielsku – wynika z analizy Idea Expert.

Rekordowe bezrobocie w strefie euro

Aż 11,6% wyniosła we wrześniu stopa bezrobocia w strefie euro. Średnie bezrobocie wszystkich krajów Unii Europejskiej wyniosło 10,6%. To znacznie gorsze wyniki w porównaniu do września 2011 r., kiedy to stopa bezrobocia wynosiła odpowiednio 10,3% (strefa euro) oraz 9,8% (cała UE). Polska stopa bezrobocia mierzona według metodologii UE wyniosła we wrześniu 2012 r. - 10,1%.

Karta kredytowa bez opłat?

Warto regularnie korzystać z karty kredytowej, bo w takim przypadku unikamy opłaty za jej prowadzenie. Przedstawiamy zestawienie opłat za karty kredytowe i limity obrotów zwalniające z tych opłat w kilkudziesięciu bankach.

Aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym stolicy

Pod koniec września 2012 r. łączna podaż mieszkań deweloperskich na rynku pierwotnym w stolicy wyniosła niemal 19,5 tys. lokali. W porównaniu z końcem II kwartału br. zaobserwowano spadek oferty o 4,2%, czego główną przyczyną był niewątpliwie fakt, że na rynku pojawiło się znacznie mniej nowych projektów inwestycyjnych.

Chcesz kupić nowe mieszkanie? Masz w czym wybierać

W II kw. 2012 r. na większości rynków pierwotnych odnotowano absolutnie rekordowe poziomy oferty. Związane były one z wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej, a dokładniej z chęcią uniknięcia przez deweloperów pewnych obowiązków w niej zapisanych. Dzięki temu klienci mieli do wyboru rekordową liczbę lokali. A jak sytuacja wygląda obecnie?

Lokaty terminowe – raport październik 2012

Szukasz korzystnej lokaty terminowej? Dowiedz się, który bank oferuje najkorzystniejsze warunki lokowania środków. Publikujemy ranking lokat terminowych dostępnych w październiku 2012 r.

Negocjacje przy zakupie mieszkania obniżają cenę o 16 tys. zł

Negocjuj cenę mieszkania, bo w skrajnych przypadkach możesz oszczędzić nawet 50 proc. Kupujący dzięki kontrofertom oszczędzali we wrześniu średnio 16 tys. zł - wynika z danych Home Broker.

Sądy administracyjne o hazardzie na automatach

Ministerstwo Finansów informuje o wyrokach sądów administracyjnych, które potwierdzają stanowisko, że ustawa o grach hazardowych nie zawierała przepisów technicznych, w związku z powyższym nie wymagała notyfikacji.

Dyrektywa UE w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach handlowych

Dyrektywa UE z 16 lutego 2011 r. nr 2011/7/UE w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych jest narzędziem UE służącym do walki z zaległymi płatnościami. Państwa UE powinny dokonać włączenia przepisów tej dyrektywy do swoich systemów prawnych (transpozycja) do 16 marca 2013 r. To narzędzie prawne ma m.in. na celu zapobieganie upadłościom słabszych rynkowo podmiotów. W Polsce trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Poradnik inwestora: Ustawa budżetowa

Nawet drobni inwestorzy bez wykształcenia ekonomicznego mogą znaleźć w ustawie budżetowej interesujące dane. Czego inwestor może dowiedzieć się z ustawy budżetowej?

Rodzina na Swoim w Warszawie – będzie trudniej

Znamy już nowe limity cen nieruchomości kwalifikujących się do programu Rodzina na Swoim dla województwa mazowieckiego. Od poniedziałku w stolicy zaczną obowiązywać limity obniżone o prawie 2 proc., zaś w pozostałej części województwa aż o 4,7 proc.

Drożeją usługi bankowe

Banki szukają oszczędności, a to oznacza, że najbliższe miesiące będą dla ich klientów okresem wielu podwyżek. Wzrosną m.in. prowizje za używanie kart debetowych i prowadzenie rachunków osobistych, zaś warunki niektórych programów premiowych ulegną pogorszeniu.

Wpływ ustawy deweloperskiej na proces kredytowania rynku pierwotnego

Intencją ustawy deweloperskiej było zabezpieczenie praw potencjalnego nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Jednak moment wejścia jej w życie w maju tego roku, zaowocował licznymi obawami, czy nie skomplikuje to procesu sprzedaży nowych mieszkań lub nie utrudni otrzymania kredytu na jego zakup.

REKLAMA