REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejskie prawo upadłościowe - nowe propozycje KE

Europejskie prawo upadłościowe;  transgraniczne postępowania upadłościowe w UE
Europejskie prawo upadłościowe; transgraniczne postępowania upadłościowe w UE

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska proponuje uaktualnić obecne przepisy w sprawie transgranicznych postępowań upadłościowych, które obowiązują od 2000 r. W oparciu o wnioski płynące z dziesięciu lat doświadczeń zaproponowano, aby w nowych przepisach nacisk został przeniesiony z likwidacji na pomoc przedsiębiorstwom w pokonaniu trudności finansowych przy jednoczesnej ochronie prawa wierzycieli do odzyskania należności.

12 grudnia 2012 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt unowocześnienia europejskiego prawa dotyczącego transgranicznych postępowań upadłościowych, dający „drugą szansę” firmom, które w normalnych (nie kryzysowych) warunkach byłyby rentowne. Dla przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek kryzysu gospodarczego może to być prawdziwa „druga szansa”.

REKLAMA

Nowe przepisy mają zwiększyć wydajność i skuteczność transgranicznych postępowań upadłościowych, co każdego roku będzie miało wpływ na około 50 tys. przedsiębiorstw w UE.

REKLAMA

To pierwszy krok w kierunku stworzenia w UE klimatu „ratunku i odnowy” sprzyjającego przedsiębiorstwom i osobom fizycznym w trudnej sytuacji finansowej. Komisja przyjęła także szczegółowy komunikat w tej sprawie, w którym wskazano obszary krajowych przepisów prawa upadłościowego najmniej przyjazne dla przedsiębiorstw i mogące przeszkodzić w wypracowaniu skutecznych ram postępowania upadłościowego na rynku wewnętrznym.

Przedsiębiorstwa są niezbędne dla zapewnienia dobrobytu i miejsc pracy, ale założenie firmy i jej prowadzenie jest niezwykle trudne, zwłaszcza w dzisiejszej sytuacji ekonomicznej.” – stwierdziła wiceprzewodnicząca Komisji Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości. „Obecne przepisy upadłościowe muszą zostać uaktualnione, aby ułatwić rentownym przedsiębiorstwom, które mają trudności finansowe, utrzymanie się na rynku, zamiast skazywać je na likwidację. Co roku z powodu upadłości przedsiębiorstw pracę traci 1,7 mln osób. Chcemy dać uczciwym firmom i ich pracownikom drugą szansę.”

Wiceprzewodniczący Antonio Tajani, komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości dodał: „Badania pokazują, że podmioty rozpoczynające działalność po raz drugi odnoszą większe sukcesy i utrzymują się na rynku dłużej niż przeciętne nowe przedsiębiorstwa, a na dodatek szybciej się rozwijają i zatrudniają więcej pracowników. Dlatego niepowodzenie w przedsiębiorstwie nie powinno oznaczać „dożywotniego wyroku”, który uniemożliwia jakąkolwiek dalszą działalność gospodarczą, lecz okazją do wyciągnięcia wniosków i doskonalenia się. Taki pogląd przyjmujemy dziś za podstawę postępu w badaniach naukowych.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przypadki upadłości przedsiębiorstw są stałym elementem dynamicznej, nowoczesnej gospodarki. W UE mniej więcej połowa przedsiębiorstw zamyka działalność przed upływem pięciu lat, a co roku około 200 tys. firm ogłasza bankructwo. To oznacza, że codziennie upada około 600 europejskich przedsiębiorstw.

Co czwarty przypadek bankructwa dotyczy więcej niż jednego państwa. Wszystko wskazuje jednak na to, że przedsiębiorcy, których działalność upadła, uczą się na błędach i za drugim razem na ogół odnoszą większy sukces. Blisko 18% przedsiębiorców, którym obecnie powodzi się na rynku, poniosło porażkę przy pierwszym przedsięwzięciu. Ustanowienie nowoczesnych przepisów i skutecznych procedur jest zatem niezwykle ważne, aby pomóc przedsiębiorstwom, które mają wystarczająco mocne podstawy ekonomiczne, w pokonaniu trudności finansowych i uzyskaniu drugiej szansy.

Celem przeglądu unijnego rozporządzenia w sprawie postępowania upadłościowego jest unowocześnienie istniejących przepisów, aby wspierały restrukturyzację przedsiębiorstw borykających się z trudnościami i stwarzały warunki sprzyjające przedsiębiorczości, zwłaszcza w sytuacji kryzysu finansowego. Dzięki temu rozporządzenie z 2000 r. zostanie uaktualnione zgodnie ze zmianami w krajowych przepisach upadłościowych, zwłaszcza w odniesieniu do poważnie zadłużonych spółek. Restrukturyzacja może służyć także interesom wierzycieli, oznacza bowiem, że będą mieli większe szanse odzyskania swoich pieniędzy, które inaczej przepadłyby, gdyby doszło do likwidacji przedsiębiorstwa.

Nowe przepisy zwiększą pewność prawa, albowiem wskażą jasne zasady ustalania jurysdykcji i zapewnią ścisłą współpracę sądów w przypadkach, w których wobec dłużnika toczą się postępowania upadłościowe w kilku państwach członkowskich. Lepiej poinformowani będą wierzyciele, ponieważ nowe przepisy zobowiążą państwa członkowskie do publikowania kluczowych decyzji, na przykład dotyczących wszczęcia postępowań upadłościowych. W sumie zmiany te poprawią wydajność i skuteczność transgranicznych postępowań upadłościowych.

W zamierzeniu projekt ten ma sprzyjać przedsiębiorstwom i osobom fizycznym znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej,  pomóc w rozwiązaniu problemów finansowych dłużnika, a jednocześnie chronić interesy wierzyciela.

W przyszłości mogłyby istnieć odrębne przepisy dla uczciwych przedsiębiorców w odróżnieniu od przypadków, w których bankructwo jest wynikiem oszustwa lub lekkomyślności. W przypadkach bankructw uczciwych przedsiębiorców skrócenie terminu wydania decyzji o zwolnieniu z obowiązku spłaty długu oraz ograniczenia prawne wynikające z upadłości miałyby zagwarantować, że bankructwo nie będzie oznaczało „dożywotniego wyroku” dla przedsiębiorcy.

Projekt rozporządzenia zostanie teraz przekazany Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Unii Europejskiej do negocjacji i przyjęcia.

Od 1 stycznia 2013 bez druku ZUS RMUA u lekarza

Narodowy Program Zatrudnienia spowolni wzrost gospodarczy

Tax Free, czyli zwrot VAT podróżnym


Europejskie prawo upadłościowe określone jest w rozporządzeniu (WE) nr 1346/2000 w sprawie postępowania upadłościowego („rozporządzenie upadłościowe”), stosowanym od dnia 31 maja 2002 r. Rozporządzenie zawiera przepisy dotyczące jurysdykcji, uznawania orzeczeń oraz prawa właściwego i zapewnia koordynację postępowań upadłościowych, które zostały wszczęte w kilku państwach członkowskich. Rozporządzenie stosuje się w każdym przypadku, gdy dłużnik posiada aktywa lub zobowiązania w więcej niż jednym państwie członkowskim.

W dniu 30 marca 2012 r. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne na temat unowocześnienia unijnych przepisów dotyczących upadłości. Do podzielenia się doświadczeniami w sprawach upadłościowych, w szczególności transgranicznych, zaproszono małe i duże przedsiębiorstwa, osoby prowadzące działalność na własny rachunek, syndyków masy upadłościowej, organy sądowe, władze publiczne, wierzycieli, środowiska naukowe oraz ogół społeczeństwa.

Komisja Europejska – postępowanie upadłościowe

Źródło: Komisja Europejska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA