REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejskie prawo upadłościowe - nowe propozycje KE

Europejskie prawo upadłościowe;  transgraniczne postępowania upadłościowe w UE
Europejskie prawo upadłościowe; transgraniczne postępowania upadłościowe w UE

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska proponuje uaktualnić obecne przepisy w sprawie transgranicznych postępowań upadłościowych, które obowiązują od 2000 r. W oparciu o wnioski płynące z dziesięciu lat doświadczeń zaproponowano, aby w nowych przepisach nacisk został przeniesiony z likwidacji na pomoc przedsiębiorstwom w pokonaniu trudności finansowych przy jednoczesnej ochronie prawa wierzycieli do odzyskania należności.

12 grudnia 2012 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt unowocześnienia europejskiego prawa dotyczącego transgranicznych postępowań upadłościowych, dający „drugą szansę” firmom, które w normalnych (nie kryzysowych) warunkach byłyby rentowne. Dla przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek kryzysu gospodarczego może to być prawdziwa „druga szansa”.

REKLAMA

Nowe przepisy mają zwiększyć wydajność i skuteczność transgranicznych postępowań upadłościowych, co każdego roku będzie miało wpływ na około 50 tys. przedsiębiorstw w UE.

REKLAMA

To pierwszy krok w kierunku stworzenia w UE klimatu „ratunku i odnowy” sprzyjającego przedsiębiorstwom i osobom fizycznym w trudnej sytuacji finansowej. Komisja przyjęła także szczegółowy komunikat w tej sprawie, w którym wskazano obszary krajowych przepisów prawa upadłościowego najmniej przyjazne dla przedsiębiorstw i mogące przeszkodzić w wypracowaniu skutecznych ram postępowania upadłościowego na rynku wewnętrznym.

Przedsiębiorstwa są niezbędne dla zapewnienia dobrobytu i miejsc pracy, ale założenie firmy i jej prowadzenie jest niezwykle trudne, zwłaszcza w dzisiejszej sytuacji ekonomicznej.” – stwierdziła wiceprzewodnicząca Komisji Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości. „Obecne przepisy upadłościowe muszą zostać uaktualnione, aby ułatwić rentownym przedsiębiorstwom, które mają trudności finansowe, utrzymanie się na rynku, zamiast skazywać je na likwidację. Co roku z powodu upadłości przedsiębiorstw pracę traci 1,7 mln osób. Chcemy dać uczciwym firmom i ich pracownikom drugą szansę.”

Wiceprzewodniczący Antonio Tajani, komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości dodał: „Badania pokazują, że podmioty rozpoczynające działalność po raz drugi odnoszą większe sukcesy i utrzymują się na rynku dłużej niż przeciętne nowe przedsiębiorstwa, a na dodatek szybciej się rozwijają i zatrudniają więcej pracowników. Dlatego niepowodzenie w przedsiębiorstwie nie powinno oznaczać „dożywotniego wyroku”, który uniemożliwia jakąkolwiek dalszą działalność gospodarczą, lecz okazją do wyciągnięcia wniosków i doskonalenia się. Taki pogląd przyjmujemy dziś za podstawę postępu w badaniach naukowych.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przypadki upadłości przedsiębiorstw są stałym elementem dynamicznej, nowoczesnej gospodarki. W UE mniej więcej połowa przedsiębiorstw zamyka działalność przed upływem pięciu lat, a co roku około 200 tys. firm ogłasza bankructwo. To oznacza, że codziennie upada około 600 europejskich przedsiębiorstw.

Co czwarty przypadek bankructwa dotyczy więcej niż jednego państwa. Wszystko wskazuje jednak na to, że przedsiębiorcy, których działalność upadła, uczą się na błędach i za drugim razem na ogół odnoszą większy sukces. Blisko 18% przedsiębiorców, którym obecnie powodzi się na rynku, poniosło porażkę przy pierwszym przedsięwzięciu. Ustanowienie nowoczesnych przepisów i skutecznych procedur jest zatem niezwykle ważne, aby pomóc przedsiębiorstwom, które mają wystarczająco mocne podstawy ekonomiczne, w pokonaniu trudności finansowych i uzyskaniu drugiej szansy.

Celem przeglądu unijnego rozporządzenia w sprawie postępowania upadłościowego jest unowocześnienie istniejących przepisów, aby wspierały restrukturyzację przedsiębiorstw borykających się z trudnościami i stwarzały warunki sprzyjające przedsiębiorczości, zwłaszcza w sytuacji kryzysu finansowego. Dzięki temu rozporządzenie z 2000 r. zostanie uaktualnione zgodnie ze zmianami w krajowych przepisach upadłościowych, zwłaszcza w odniesieniu do poważnie zadłużonych spółek. Restrukturyzacja może służyć także interesom wierzycieli, oznacza bowiem, że będą mieli większe szanse odzyskania swoich pieniędzy, które inaczej przepadłyby, gdyby doszło do likwidacji przedsiębiorstwa.

Nowe przepisy zwiększą pewność prawa, albowiem wskażą jasne zasady ustalania jurysdykcji i zapewnią ścisłą współpracę sądów w przypadkach, w których wobec dłużnika toczą się postępowania upadłościowe w kilku państwach członkowskich. Lepiej poinformowani będą wierzyciele, ponieważ nowe przepisy zobowiążą państwa członkowskie do publikowania kluczowych decyzji, na przykład dotyczących wszczęcia postępowań upadłościowych. W sumie zmiany te poprawią wydajność i skuteczność transgranicznych postępowań upadłościowych.

W zamierzeniu projekt ten ma sprzyjać przedsiębiorstwom i osobom fizycznym znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej,  pomóc w rozwiązaniu problemów finansowych dłużnika, a jednocześnie chronić interesy wierzyciela.

W przyszłości mogłyby istnieć odrębne przepisy dla uczciwych przedsiębiorców w odróżnieniu od przypadków, w których bankructwo jest wynikiem oszustwa lub lekkomyślności. W przypadkach bankructw uczciwych przedsiębiorców skrócenie terminu wydania decyzji o zwolnieniu z obowiązku spłaty długu oraz ograniczenia prawne wynikające z upadłości miałyby zagwarantować, że bankructwo nie będzie oznaczało „dożywotniego wyroku” dla przedsiębiorcy.

Projekt rozporządzenia zostanie teraz przekazany Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Unii Europejskiej do negocjacji i przyjęcia.

Od 1 stycznia 2013 bez druku ZUS RMUA u lekarza

Narodowy Program Zatrudnienia spowolni wzrost gospodarczy

Tax Free, czyli zwrot VAT podróżnym


Europejskie prawo upadłościowe określone jest w rozporządzeniu (WE) nr 1346/2000 w sprawie postępowania upadłościowego („rozporządzenie upadłościowe”), stosowanym od dnia 31 maja 2002 r. Rozporządzenie zawiera przepisy dotyczące jurysdykcji, uznawania orzeczeń oraz prawa właściwego i zapewnia koordynację postępowań upadłościowych, które zostały wszczęte w kilku państwach członkowskich. Rozporządzenie stosuje się w każdym przypadku, gdy dłużnik posiada aktywa lub zobowiązania w więcej niż jednym państwie członkowskim.

W dniu 30 marca 2012 r. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne na temat unowocześnienia unijnych przepisów dotyczących upadłości. Do podzielenia się doświadczeniami w sprawach upadłościowych, w szczególności transgranicznych, zaproszono małe i duże przedsiębiorstwa, osoby prowadzące działalność na własny rachunek, syndyków masy upadłościowej, organy sądowe, władze publiczne, wierzycieli, środowiska naukowe oraz ogół społeczeństwa.

Komisja Europejska – postępowanie upadłościowe

Źródło: Komisja Europejska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA