REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy z faktury za wynajem przyczepy do samochodu można odliczyć 100% VAT

Prowadzę sklep spożywczy. W firmie wykorzystuję samochód osobowy, od którego odliczam 50% wydatków. Czasami dokonuję większych zakupów i muszę wynająć przyczepę do tego samochodu. Czy z otrzymanej faktury za wynajem przyczepy mogę odliczyć 100% VAT?

Dobre prognozy dla firm eksportowych

W obecnym roku sprzedaż polskich towarów do krajów Unii Europejskiej powinna wzrosnąć nawet o 8 proc. Pozytywnie na handel zagraniczny wpłynie utrzymujące się ożywienie gospodarcze tak w Europie, jak i na całym świecie. Polskie firmy eksportowe mogą z nadzieją patrzeć w przyszłość, sięgać po dotacje unijne, ale z ostrożnością powinny podejmować decyzje o wchodzeniu na nowe rynki.

Sytuacja prawna Polaków w Wielkiej Brytanii w 2017 r.

Brytyjczycy zadecydowali się na wystąpienie z Unii Europejskiej. Czy sytuacja prawna Polaków przebywających na stałe w Wielkiej Brytanii ulegnie zmianie?

Jak rozliczyć w pkpir ratę za leasing samochodu osobowego

W lutym 2017 r. otrzymałem pierwszą fakturę z ratą za samochód wzięty w leasing operacyjny. Data wystawienia faktury 27 lutego 2017 r., data sprzedaży marzec 2017 r. Od tego samochodu będę odliczał tylko 50% VAT. Prowadzę pkpir metodą kasową. Kiedy tę fakturę powinienem ująć w pkpir? W lutym czy w marcu? W jakiej wysokości mogę ją zaliczyć do kosztów?

REKLAMA

Nie tylko uczelnie otrzymają dotacje unijne na przedsięwzięcia naukowe

O unijne dotacje na działalność naukowo-badawczą mogą się starać nie tylko uczelnie czy jednostki naukowe, ale także przedsiębiorstwa z sektora prywatnego. Przy tym swoją działalność naukowo-badawczą mogą prowadzić w bardzo wielu formach prawnych.

Brytyjskie terytoria zależne przyjazne firmom

Jeżeli chodzi o przyjazne biznesowi, a zależne od Wielkiej Brytanii kraje, to dobrym wyjściem będzie Gibraltar. Inne możliwe jurysdykcje to np. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany, Bermudy, Anguilla, czy też brytyjskie dependencje takie jak Man, Guernsey i Jersey.

Wysokość wsparcia unijnego dla przedsiębiorców w poszczególnych regionach

Wysokość dotacji dla przedsiębiorców uzależniona jest od poziomu rozwoju gospodarczego danego regionu. W związku z tym, im dalej od średniego PKB na mieszkańca w Unii Europejskiej, tym wyższe wsparcie może otrzymać przedsiębiorca. Ale są także inne czynniki, które wpływają na zwiększenie czy zmniejszenie dofinansowania ze środków UE.

Fundusze unijne w obszarze ochrony zdrowia

Unijna perspektywa finansowa 2014-2020, oprócz cieszących się największym powodzeniem środków na prace badawczo-rozwojowe i innowacje, oferuje możliwości pozyskania środków w szeroko pojętym sektorze ochrony zdrowia. Fundusze unijne w tym zakresie są szansę na dofinansowanie zarówno dla przedsiębiorstw świadczących usługi medyczne na zakup wyposażenia i remont budynków, ale także dla korzystających z badań profilaktycznych, diagnostyki czy opieki szpitalnej.

REKLAMA

Dwa samochody a odliczenie VAT

Czy posiadanie przez przedsiębiorcę dwóch samochodów wyklucza odliczenie 100% VAT? Do jakiego odliczenia uprawnia samochód wykorzystywany do celów prywatno-służbowych?

Umowa sprzedaży rzeczy ruchomych a umowa o świadczenie usług

Czy dana umowa powinna być zakwalifikowana jako umowa sprzedaży rzeczy ruchomych czy też umowa świadczenia usług w rozumieniu rozporządzenia Bruksela I bis? Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazuje, iż istotne jest tu ustalenie, która ze stron umowy dostarcza większości materiałów potrzebnych do wytworzenia zamówionego towaru oraz określenie czy dostawca jest odpowiedzialny za jakość towaru i jego zgodność z umową.

Dotacje unijne – przegląd źródeł finansowania (cz.2)

Zanim przedsiębiorca sięgnie po dotację, warto aby zapoznał się ze źródłami, z których płyną unijne pieniądze. Przedstawiamy przegląd funduszy unijnych i wybrane konkursy, w których aktualnie można składać wnioski o dofinansowanie.

Dotacje unijne – jak wygląda proces pozyskania dotacji (cz.1)

Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej umożliwia realizację projektu lub przedsięwzięcia biznesowego, którego sfinansowanie z innych źródeł może być utrudnione. Procedura ubiegania się o dotację unijną jest złożona, toteż potencjalni beneficjenci powinni poznać jej ogólny przebieg i założenia przed rozpoczęciem starań o uzyskanie wsparcia finansowego z funduszy UE.

Archiwizacja dokumentów z projektów unijnych

Beneficjenci dotacji z funduszy europejskich stykają się z rozbudowaną dokumentacją już na etapie przygotowywania i składania wniosku o przyznanie dofinansowania. Realizacja projektu także wiąże się z generowaniem kolejnych dokumentów. Dbałość o właściwe ich przechowywanie to jeden z kluczowych aspektów prawidłowego rozliczenia projektu.

Zaliczki na finansowanie działań z PROW na lata 2014-2020

25 sierpnia br. wchodzi w życie ustawa o finansowaniu wspólnej polityki rolnej, dzięki której możliwa będzie m.in. wypłata zaliczek na realizację inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. O zaliczki będą również mogli występować rolnicy, którzy otrzymali wsparcie na odbudowę gospodarstw zniszczonych przez klęski żywiołowe.

Bezpłatne szkolenia z funduszy unijnych

W całej Polsce rozpoczęły się bezpłatne szkolenia dotyczące możliwości wykorzystania funduszy unijnych na lata 2014-2020. Szkolenia skierowane są w szczególności do przedsiębiorców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych i potrwają do końca września br.

Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty

Przedsiębiorcy zawierają transkacje nie tylko z podmiotami krajowymi, ale również z zagranicznymi. W obu przypadkach może wystąpić ryzyko niewywiązania się kontrahenta z zawartej umowy. W celu dochodzenia roszczeń od kontrahenta zagranicznego można wystąpić o wydanie Europejskiego Nakazu Zapłaty. Procedura wydania ENZ jest szybsza, łatwiejsza oraz w wielu przypadkach bardziej oszczędna.

Zmiana praktyk firm wypożyczających samochody

Wypożyczalnie samochodów zobowiązały się do dostosowania swoich obecnych praktyk do wymogów unijnych, zgodnie z którymi konsument otrzyma czytelniejsze warunki umów, zasad tankowania, przejrzystszą informację o wszystkich obowiązkowych opłatach i dodatkowych kosztach, a także mają być wprowadzone bardziej sprawiedliwe procedury w przypadku uszkodzeń samochodu.

Wynagrodzenie adwokata w Niemczech

Wynagrodzenie adwokata w sprawach cywilnych w Niemczech zostało uregulowane w ustawie o wynagrodzeniu adwokatów (RVG). Oprócz tego istnieje możliwość ustalenia honorarium w umowie między klientem a adwokatem.

Unijny projekt e-Sens dla firm

Unijny projekt e-Sens ma ułatwić polskim przedsiębiorcom realizację usług w innym kraju UE. Ponadto przedsiębiorca łatwiej rozpocznie działalność w innym państwie. Ułatwienia mają również dotyczyć służby zdrowia, sądownictwa, zamówień publicznych.

Polski a europejski konsument - gwarancja i reklamacja

Czy polski konsument rożni się od tego zagranicznego swoimi prawami w obszarze gwarancji i reklamacji? Informacje na ten temat można znaleźć w raporcie Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net) „Warranty are they worth money?”.

Państwa UE nie chcą surowych kar za łamanie prawa ochrony danych

Państwa członkowskie poparły wysokość sankcji, jaką zaproponowała Komisja Europejska. Zgodnie z założeniami chcą by firmom, które złamią przepisy o ochronie danych, groziła grzywna w wysokości do 1 mln euro albo 2 proc. rocznych przychodów. Natomiast eurodeputowani żądają dużo wyższych kar - nawet do 100 mln euro albo 5 proc. rocznych przychodów firmy.

PE zaostrza walkę z praniem brudnych pieniędzy

Parlament Europejski uchwalił przepisy zaostrzające walkę z praniem brudnych pieniędzy. W tym celu, w krajach UE powstaną specjalne rejestry właścicieli firm, a banki, kasyna, księgowi czy prawnicy będą mieli obowiązek zwracać uwagę na podejrzane transakcje klientów.

Informacja o kraju pochodzenia tylko na niektórych produktach

Komisja Europejska oceniła, że koszty umieszczania na etykietach niektórych produktów żywnościowych informacji o kraju pochodzenia mogą przewyższać korzyści z takiego rozwiązania. Wobec tego uznano, że najlepszym rozwiązaniem byłaby dobrowolność umieszczania takiej informacji.

Europejski portal ułatwia dostęp do wymiaru sprawiedliwości

Europejski portal e-Sprawiedliwość jest dużym ułatwieniem dla obywateli, przedsiębiorców, prawników w zakresie uzyskania informacji prawnych np. wyszukanie przepisu, sądu, prawnika. Ponadto przedsiębiorcom ma ułatwić sprawdzenie kondycji kontrahenta. Portal dostępny jest w 23 językach.

Gwarancja komercyjna, niezgodność towaru z umową w UE

Każdemu konsumentowi w Unii Europejskiej przysługuje prawo do dochodzenia swoich praw od sprzedawcy. Co w przypadku, gdy sprzedawca zaproponuje gwarancję za opłatą lub gdy towar jest niezgodny z umową?

Samochód służbowy wykorzystywany w celach prywatnych

Korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych zawsze budziło wątpliwości podatników i było przedmiotem szczególnej uwagi organów podatkowych. Wprowadzenie od 1 stycznia 2015 r. ryczałtowego przychodu dla pracownika, któremu samochód jest udostępniany nieodpłatnie, po raz kolejny wywołało wiele pytań. W związku z wejściem w życie nowych przepisów podatnicy zastanawiają się nie tylko, jak ustalać przychód pracownika, ale czy podlega on oskładkowaniu (i w jakiej wysokości), jak rozliczać koszty używania takiego samochodu, czy ryczałt za korzystanie z samochodu podlega VAT i jak zaksięgować te zdarzenia.

Katalogi elektroniczne w zamówieniach publicznych

Nowa dyrektywa unijna wprowadzająca szereg zmian w prawie zamówień publicznych ma na celu również wdrożenie kilku rozwiązań w stosowaniu technik i standardów podczas procedury udzielania zamówienia. Nowe przepisy wprowadzają fakultatywności w stosowaniu tzw. katalogów elektronicznych, pozostawiając tę kwestię w gestii instytucji zamawiających.

Czy potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu można uzyskać online?

Podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, mają już możliwość przy rejestracji pojazdu przedstawić elektroniczny dokument potwierdzający zapłatę akcyzy wydrukowany bezpośrednio z Portalu Systemów Służby Celnej. W jaki sposób uzyskać online potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu?

Europejski Nakaz Zapłaty – sprzeciw i egzekucja

Europejski Nakaz Zapłaty wydany w jednym państwie członkowskim jest uznawany i wykonywany w innych państwach. Treść nakazu powinna zawierać pouczenie o możliwości zapłacenia zasądzonej kwoty oraz o możliwości wniesienia sprzeciwu w terminie 30 dni. Postępowanie egzekucyjne prowadzi się natomiast w państwie, w którym ENZ stał się wykonalny.

Czym jest Europejski Nakaz Zapłaty?

Europejski Nakaz Zapłaty stanowi ułatwienie w rozwiązywaniu sporów między obywatelami i przedsiębiorcami w Unii Europejskiej. Ma za zadanie przyspieszenie i ograniczenie kosztów dochodzenia bezspornych roszczeń pieniężnych. Pozew o wydanie ENZ składa się przy użyciu specjalnego formularza.

Rząd przyjął projekt zmian w przepisach o recyclingu pojazdów

Rząd przyjął zmiany w przepisach o recyclingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Od 2015 r. dealerzy samochodów oraz właściciele komisów będą zobowiązani do zapewnienia odbioru pojazdów wycofanych z użytku. Konieczne będzie tworzenie stacji demontażu o punktów zbierania pojazdów.

Wspólne zamówienia transgraniczne

Nowe regulacje unijne wprowadzające zmiany w zamówieniach publicznych odnoszą się również do wspólnych zamówień transgranicznych. Oznacza to, że różne podmioty mogą korzystać z działań realizowanych przez CJZ w innych państwach członkowskich.

Łatwiejsze egzekwowanie orzeczeń sądów UE

Ułatwienie egzekwowania orzeczeń sądów UE w Polsce i polskich sądów w Unii Europejskiej przewiduje projekt zmian w przepisach, który w czwartek trafił do dalszych prac w sejmowej komisji. W propozycji chodzi o orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych.

Co 10 firma z UE pochodzi z Polski

Na unijnym rynku prawie co 10. firma pochodzi z Polski. Na zagraniczne rynki wchodzą już nie tylko duże koncerny, lecz także coraz chętniej małe firmy. Pomysłów na międzynarodowy biznes nie brakuje. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest innowacyjność, dobry plan i środki na ekspansję.

Swoboda przepływu kapitału

Swoboda przepływu kapitału jest jedną z podstawowych swobód rynkowych Unii Europejskiej. Jest swobodą najmłodszą, ale jednocześnie mającą najszerszy zasięg terytorialny – obejmuje nie tylko przepływ kapitału między państwami członkowskimi, lecz także na linii państwa członkowskie-państwa trzecie.

Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

Opatentowanie i uruchomienie innowacyjnego produktu może okazać się niespełnionym marzeniem, jeśli nie posiada się źródła finansowania. W odpowiedzi na potrzeby początkujących przedsiębiorców-wynalazców stworzono Fundusz Pożyczkowy Wspierania Innowacji. Cały czas przyjmowane są wnioski pożyczkowe od zarejestrowanych firm istniejących nie dłużej niż dwa lata, które potrzebują wsparcia na start.

Czy akt prawa unijnego można zaskarżyć?

Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej przewidział możliwość zaskarżenia aktów legislacyjnych i regulacyjnych nie tylko dla instytucji unijnych i państw członkowskich, lecz także dla osób fizycznych i prawnych. Należy jednak spełnić szereg wymagań, by z takiej opcji skorzystać.

Gwarancje na towary w Unii Europejskiej

W Unii Europejskiej konsument ma prawo do dwuletniej gwarancji na towar, zakupiony od przedsiębiorcy. W niektórych państwach członkowskich można udzielić gwarancji na dłuższy okres.

Prawo właściwie dla zobowiązań umownych

W przypadku umów zawieranych między kontrahentami z tego samego kraju sprawa jest prosta – zastosowanie ma tutaj prawo polskie oraz w określonym zakresie unijne. Jednak sytuacja komplikuje się, gdy strony zobowiązania mieszkają na terenie dwóch różnych państw.

Niższe ceny za transfer danych w roamingu

Unia Europejska obniżyła opłaty za transfer danych w roamingu o ponad połowę. Już w te wakacje użytkownicy korzystają z niższych cen. Do 2016 r. UE planuje wyeliminować całkowicie opłaty.

Zmiany w pomocy de minimis

Od 1lipca 2014 r. weszły w życie zmiany dotyczące udzielania przedsiębiorstwom gwarancji de minimis. Wprowadzone zostały rozporządzeniem Komisji Europejskiej 1407/2013/UE z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.

Jak skuteczne przygotować się do końcowej kontroli projektów unijnych?

Wszyscy beneficjenci projektów realizowanych ze wsparciem funduszy UE w toku realizacji inwestycji, jak i w okresie jej trwałości, muszą być przygotowani na kontrole: końcowe, warunkujące wypłatę ostatniej transzy dotacji i finalnego zatwierdzenia przedsięwzięcia, a także inne kontrole planowe i doraźne. W praktyce każdy beneficjent może spodziewać się przynajmniej 1 kontroli w toku realizacji dofinansowanego przedsięwzięcia.

Co warto wiedzieć o eIDAS?

Parlamentu Europejski i Rada pracują nad rozporządzeniem w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym. Parlament Europejski dnia 3 kwietnia br. przyjął w pierwszym czytaniu projekt tego rozporządzenia, w skrócie zwanego właśnie eIDAS. Co warto o nim wiedzieć?

Odliczanie VAT od leasingu samochodu – jak wygląda obecnie?

Samochód wzięty w leasing daje specyficzne możliwości jeśli chodzi o odliczanie VAT. Bierze się to głównie z faktu, że zamiast raty kredytu (bez VAT) przedsiębiorca spłaca w związku z samochodem ratę leasingową, która zawiera w sobie VAT. Oprócz tego ponosi koszty samochodu, takie jak wydatki na paliwo, serwis i części, które także zawierają w sobie podatek. W jaki sposób można go odliczać?

Unia Europejska chce wprowadzić zmiany w dostawach energii

Unia Europejska chce wprowadzić nowe metody w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii. Zwiększenie bezpieczeństwa w tym sektorze związane jest z ostatnimi wydarzeniami na świecie.

Fundusze Europejskie 2015 r.

23 maja 2014 r. Komisja Europejska zatwierdziła umowę partnerstwa, na mocy której Polska będzie mogła zainwestować 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. Z nowego budżetu będzie można jednak skorzystać dopiero od 2015 r. Na jakie działania będą przeznaczone fundusze?

Opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego pojazdu w 2015 roku

Wydanie dowodu rejestracyjnego pojazdu podlega opłacie. W 2015 roku nie jest planowane podwyższenie opłaty za dowód rejestracyjny. Ile wynosi opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego pojazdu w 2015 roku.

Opłata za wydanie tablic rejestracyjnych w 2015 roku

Za wydanie tablic rejestracyjnych dla pojazdu należy uiścić opłatę. W 2015 roku opłaty nie ulegną zmianie i utrzymają poziom z lat poprzednich. Sprawdź jakie będą opłaty za wydanie tablic rejestracyjnych w 2015 roku?

Opłaty za badanie techniczne pojazdów w 2015 roku

Obowiązkowe badania techniczne pojazdów w 2015 roku podlegają opłacie. Poniżej przedstawiamy pełną tabelę opłat za badania techniczne pojazdów w 2015 roku. Sprawdź ile zapłacisz!

Nowa europejska inicjatywa obywatelska

21 maja weszły w życie przepisy ustawy o europejskiej inicjatywie obywatelskiej. Dają one możliwość obywatelom Unii zgłaszania petycji o podjęcie działań legislacyjnych. Ustawa umożliwia realizację w Polsce rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 211/2011 z 16 lutego 2011 r.

REKLAMA