REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Państwa UE nie chcą surowych kar za łamanie prawa ochrony danych

Państwa UE nie chcą surowych kar za łamanie prawa ochrony danych./ Fot. Fotolia
Państwa UE nie chcą surowych kar za łamanie prawa ochrony danych./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Państwa członkowskie poparły wysokość sankcji, jaką zaproponowała Komisja Europejska. Zgodnie z założeniami chcą by firmom, które złamią przepisy o ochronie danych, groziła grzywna w wysokości do 1 mln euro albo 2 proc. rocznych przychodów. Natomiast eurodeputowani żądają dużo wyższych kar - nawet do 100 mln euro albo 5 proc. rocznych przychodów firmy.

Jak podały w piątek źródła zbliżone do łotewskiego przewodnictwa w UE, państwa członkowskie wstępnie wypracowały porozumienie w sprawie kolejnych fragmentów projektu nowego unijnego rozporządzenia o ochronie danych, w tym w sprawie wysokości sankcji za łamanie tych przepisów.

REKLAMA

15 czerwca ministrowie państw unijnych spróbują przyjąć stanowisko w sprawie całego rozporządzenia, nad którym prace trwają od 3,5 roku.

Zobacz: Umowa z operatorem telefonicznym a dane osobowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Państwa członkowskie poparły taką wysokość sankcji, jaką zaproponowała Komisja Europejska. Eurodeputowani chcą jednak dużo wyższych kar, dlatego sprawa ta może być jednym z głównych problemów podczas negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostateczną treścią przepisów" - powiedział dziennikarzom urzędnik, zaangażowany w prace nad rozporządzeniem.

Wyjaśnił, że wysokość sankcji za złamanie przepisów o ochronie danych będzie uzależniona np. od rodzaju naruszenia, liczby osób, których to naruszenie dotyczy, wielkości przedsiębiorstwa, a także sytuacji gospodarczej kraju siedziby firmy. Decyzję o wymiarze kary podejmować ma urząd ochrony danych w tym państwie, które było odpowiedzialne za postępowanie w konkretnym przypadku naruszenia prawa.

Zobacz: Jakie dane osobowe może zbierać agencja zatrudnienia?

Projekt popierany przez państwa unijne przewiduje trzy kategorie sankcji. Jeżeli np. firma przetwarzająca dane osobowe nie udziela bezzwłocznie i bezpłatnie informacji zainteresowanym osobom na temat przetwarzania ich danych, grozi jej kara do 250 tys. euro albo 0,5 proc. rocznych obrotów. Z kolei np. za nierespektowanie "prawa do bycia zapomnianym", czyli usuwania danych z sieci, firma może zapłacić nawet pół miliona euro albo równowartość 1 proc. rocznych obrotów. Z kolei np. za przetwarzanie danych bez zgody osoby, której one dotyczą albo bezprawne przekazywanie danych do państw trzecich grozi grzywna do 1 mln euro albo 2 proc. rocznych światowych obrotów firmy.

Parlament Europejski, który swoje stanowisko w sprawie rozporządzenia przyjął już wiosną 2014 roku, chce ustalenia jednego maksymalnego wymiaru kar finansowych na poziomie 100 mln euro albo 5 proc. rocznych światowych obrotów firmy.

Zobacz też: Ochrona danych osobowych w mikrofirmach

Projekt reformy pochodzących z 1995 roku przepisów dotyczących ochrony danych osobowych Komisja Europejska przedstawiła na początku 2012 roku. Obejmował on zarówno ogólne rozporządzenie, jak i dyrektywę dotyczącą organów policyjnych i wymiaru sprawiedliwości.

Nowe przepisy mają m.in. lepiej chronić dane w internecie. W projekcie zaproponowano m.in. wprowadzenie tzw. prawa do bycia zapomnianym albo prawa do usunięcia danych z internetu o konkretnej osobie - informacji, zdjęć czy wpisów, a także ograniczenia dotyczące tzw. profilowania, czyli określania na podstawie zachowań w internecie np. statusu materialnego, miejsca zamieszkania danej osoby czy jej preferencji. Projekt przewiduje też tzw. mechanizm jednego okienka, który umożliwi obywatelom UE składanie skarg w sprawie naruszenia ochrony danych do instytucji w kraju swego zamieszkania, a także wymóg stosowania jasnego i prostego języka w regulaminach dotyczących polityki ochrony prywatności.

Z Brukseli Anna Widzyk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA