| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Własność intelektualna > Jakie dane osobowe może zbierać agencja zatrudnienia?

Jakie dane osobowe może zbierać agencja zatrudnienia?

Jeżeli obawiasz się samodzielnie szukać pracy w innym państwie UE, możesz skorzystać z pomocy agencji zatrudnienia. Podmioty te świadczą usługi w zakresie: doradztwa zawodowego, pośrednictwa pracy oraz pracy tymczasowej. Tym samym należy uznać je jako jeden z kanałów poszukiwania pracy. Oznacza to, że agencje zatrudnienia mogą zbierać i przetwarzać dane osobowe kandydatów do pracy także jako odrębni administratorzy danych.

Gromadzenie danych osobowych przez agencję zatrudnienia

Generalnie agencja zatrudnienia może gromadzić w celach rekrutacyjnych taki sam zakres danych osobowych kandydatów do pracy jak potencjalny pracodawca. Jednocześnie, jak każdy administrator danych, agencja powinna zapewnić, aby dane te były niezbędne i adekwatne do celu ich przetwarzania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czy powinienem udzielić agencji zatrudnienia zgody na przetwarzanie danych osobowych?

Tak, jeżeli agencja nie posiada innych podstaw prawnych do przetwarzania twoich danych osobowych (np. w kraju, w którym mieści się jej siedziba brak jest szczegółowych regulacji prawnych w zakresie przetwarzania przez tego typu podmioty danych osobowych kandydatów do pracy). Zgoda ta może być przez ciebie wycofana w każdym czasie!

Jakie dane osobowe można zbierać w czasie rekrutacji?

W jakim celu agencja zatrudnienia może wykorzystywać moje dane osobowe?

Agencja zatrudnienia może przetwarzać twoje dane osobowe w celu związanym z realizacją świadczonych ci usług (np. w zakresie poradnictwa zawodowego, szkoleń, pośrednictwa pracy).

Czy agencja zatrudnienia może przekazać moje dane osobowe do potencjalnych pracodawców?

Udostępnienie danych do innych podmiotów mieści się w pojęciu przetwarzania danych osobowych. Z tego względu agencja zatrudnienia może przekazać twoje dane potencjalnemu pracodawcy jedynie w sytuacji gdy posiada podstawę prawną do takiego działania (np. posiada twoją uprzednią zgodę na udostępnienie danych). Agencja zatrudnienia, której przekazujesz swoje dane osobowe, powinna poinformować cię o odbiorcach twoich danych, lub przynajmniej ich kategoriach, którzy są jej znani w chwili pozyskiwania danych.

Jakie jest znaczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych?

Publikacja pochodzi z Przewodnika „Ochrona prywatności w miejscu pracy. Przewodnik dla pracowników” przygotowanego m.in. przez Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w ramach Projektu Partnerskiego Leonardo da Vinci “Zwiększanie świadomości w zakresie ochrony danych osobowych wśród pracowników zatrudnionych w krajach Unii Europejskiej” (2012-1-PL1-LEO04-280971). Projekt ten został sfinansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie.

Poradnik dostępny jest na stronie GIODO http://www.giodo.gov.pl/1520056/id_art/7930/j/pl/

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »