| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jakie dane osobowe można zbierać w czasie rekrutacji?

Jakie dane osobowe można zbierać w czasie rekrutacji?

W toku rekrutacji twój potencjalny pracodawca może zechcieć spotkać się z tobą osobiście, aby zweryfikować twoje doświadczenie zawodowe. W trakcie tego procesu także dochodzi do gromadzenia twoich danych osobowych. Co dzieje się z danymi osobami po nieudanej rekrutacji?

Jakie dane kandydata mogą być gromadzone w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca może zadawać ci szczegółowe pytania w zakresie informacji, które podałeś w swoim CV. Powinny one zawsze odnosić się do kwestii związanych z pracą na stanowisku, na które aplikujesz. Każdy z kandydatów do pracy ma prawo do równego traktowania bez względu na płeć, wiek, przekonania, wyznanie czy też jakiekolwiek cechy osobiste. Pamiętaj, że zawsze masz prawo do odmowy udzielenia odpowiedzi na pytanie, które cię zawstydza lub narusza twoje prawo do prywatności czy też godność osobistą (np. dotyczące twojego wyznania, przekonań politycznych, stanu cywilnego, życia prywatnego, orientacji seksualnej, rodzicielstwa i planowanego potomstwa).

Porozmawiaj o tym na naszym Forum!

W pewnych sytuacjach pracodawca może być jednak uprawniony do zadania ci niedyskretnego pytania (np. w Polsce kobiety mogą spotkać się z pytaniem o ciążę, jeżeli praca, o którą się ubiegają jest niedozwolona dla kobiet w ciąży z uwagi na ochronę macierzyństwa, natomiast osoby starające się o pozycję nauczyciela w szkole publicznej mogą zostać zapytane o to, czy były karane za przestępstwo popełnione umyślnie). Obowiązek udzielenia odpowiedzi na takie pytanie powinien wynikać bezpośrednio z przepisów prawnych.

Przetwarzanie danych osobowych byłych pracowników

Czy potencjalny pracodawca może skontaktować się z moim poprzednim pracodawcą w celu uzyskania informacji na mój temat?

Niektórzy pracodawcy mogą chcieć pozyskać informacje o kandydacie do pracy bezpośrednio z miejsca jego poprzedniego zatrudnienia. Nie powinno jednak dochodzić do tego bez zgody kandydata.

Jeżeli potencjalny pracodawca chce uzyskać opinię o tobie jako pracowniku, może poprosić cię o referencje. Może również wykorzystać informacje zawarte w twoim świadectwie pracy.

Ochrona danych osobowych przedsiębiorcy

Co stanie się z moimi danymi, jeżeli nie zostanę zatrudniony?

Administrator danych nie może ich przetwarzać dłużej niż jest to niezbędne dla osiągnięcia celu przetwarzania. Zatem po zakończeniu rekrutacji powinien on niezwłocznie usunąć dane kandydatów do pracy, którzy zostali przez niego odrzuceni (niezależnie od tego, czy zostali oni zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, czy nie). Wyjątek stanowi sytuacja, gdy kandydat udzielił wyraźnej zgody na przetwarzanie jego danych w przyszłych procesach rekrutacyjnych. W oparciu o taką zgodę pracodawca może korzystać z danych kandydata w każdym przypadku, gdy prowadzi rekrutację na stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom zawodowym.

Jak zmieniły się zasady udostępniania danych osobowych?

Publikacja pochodzi z Przewodnika „Ochrona prywatności w miejscu pracy. Przewodnik dla pracowników” przygotowanego m.in. przez Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w ramach Projektu Partnerskiego Leonardo da Vinci “Zwiększanie świadomości w zakresie ochrony danych osobowych wśród pracowników zatrudnionych w krajach Unii Europejskiej” (2012-1-PL1-LEO04-280971). Projekt ten został sfinansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie.

Poradnik dostępny jest na stronie GIODO http://www.giodo.gov.pl/1520056/id_art/7930/j/pl/

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »