REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie dane osobowe można zbierać w czasie rekrutacji?

dane osobowe po rekrutacji
dane osobowe po rekrutacji

REKLAMA

REKLAMA

W toku rekrutacji twój potencjalny pracodawca może zechcieć spotkać się z tobą osobiście, aby zweryfikować twoje doświadczenie zawodowe. W trakcie tego procesu także dochodzi do gromadzenia twoich danych osobowych. Co dzieje się z danymi osobami po nieudanej rekrutacji?

Jakie dane kandydata mogą być gromadzone w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca może zadawać ci szczegółowe pytania w zakresie informacji, które podałeś w swoim CV. Powinny one zawsze odnosić się do kwestii związanych z pracą na stanowisku, na które aplikujesz. Każdy z kandydatów do pracy ma prawo do równego traktowania bez względu na płeć, wiek, przekonania, wyznanie czy też jakiekolwiek cechy osobiste. Pamiętaj, że zawsze masz prawo do odmowy udzielenia odpowiedzi na pytanie, które cię zawstydza lub narusza twoje prawo do prywatności czy też godność osobistą (np. dotyczące twojego wyznania, przekonań politycznych, stanu cywilnego, życia prywatnego, orientacji seksualnej, rodzicielstwa i planowanego potomstwa).

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym Forum!

W pewnych sytuacjach pracodawca może być jednak uprawniony do zadania ci niedyskretnego pytania (np. w Polsce kobiety mogą spotkać się z pytaniem o ciążę, jeżeli praca, o którą się ubiegają jest niedozwolona dla kobiet w ciąży z uwagi na ochronę macierzyństwa, natomiast osoby starające się o pozycję nauczyciela w szkole publicznej mogą zostać zapytane o to, czy były karane za przestępstwo popełnione umyślnie). Obowiązek udzielenia odpowiedzi na takie pytanie powinien wynikać bezpośrednio z przepisów prawnych.

Przetwarzanie danych osobowych byłych pracowników

Czy potencjalny pracodawca może skontaktować się z moim poprzednim pracodawcą w celu uzyskania informacji na mój temat?

Niektórzy pracodawcy mogą chcieć pozyskać informacje o kandydacie do pracy bezpośrednio z miejsca jego poprzedniego zatrudnienia. Nie powinno jednak dochodzić do tego bez zgody kandydata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli potencjalny pracodawca chce uzyskać opinię o tobie jako pracowniku, może poprosić cię o referencje. Może również wykorzystać informacje zawarte w twoim świadectwie pracy.

Ochrona danych osobowych przedsiębiorcy

Co stanie się z moimi danymi, jeżeli nie zostanę zatrudniony?

Administrator danych nie może ich przetwarzać dłużej niż jest to niezbędne dla osiągnięcia celu przetwarzania. Zatem po zakończeniu rekrutacji powinien on niezwłocznie usunąć dane kandydatów do pracy, którzy zostali przez niego odrzuceni (niezależnie od tego, czy zostali oni zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, czy nie). Wyjątek stanowi sytuacja, gdy kandydat udzielił wyraźnej zgody na przetwarzanie jego danych w przyszłych procesach rekrutacyjnych. W oparciu o taką zgodę pracodawca może korzystać z danych kandydata w każdym przypadku, gdy prowadzi rekrutację na stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom zawodowym.

Jak zmieniły się zasady udostępniania danych osobowych?

Publikacja pochodzi z Przewodnika „Ochrona prywatności w miejscu pracy. Przewodnik dla pracowników” przygotowanego m.in. przez Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w ramach Projektu Partnerskiego Leonardo da Vinci “Zwiększanie świadomości w zakresie ochrony danych osobowych wśród pracowników zatrudnionych w krajach Unii Europejskiej” (2012-1-PL1-LEO04-280971). Projekt ten został sfinansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie.

Poradnik dostępny jest na stronie GIODO http://www.giodo.gov.pl/1520056/id_art/7930/j/pl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA