reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Przetwarzanie danych osobowych byłych pracowników

Przetwarzanie danych osobowych byłych pracowników

Dane osobowe pracowników są chronione przez prawo. Po zakończeniu umowy o pracę przetwarzanie danych osobowych byłych pracowników podlega ograniczeniu. Jednakże były pracodawca często nadal przechowuje dane osobowe byłych pracowników. Jakie są zasady przetwarzania danych osobowych byłych pracowników?

Dane osobowe pracowników

Przetwarzanie tych danych jest dozwolone wyłącznie na podstawie przepisów prawa, np. przepisów emerytalnych, przepisów dotyczących ochrony zdrowia, przepisów podatkowych, przepisów dotyczących archiwizacji. Ponadto w przypadku sporów prawnych toczących się przed sądem pracodawca może przechowywać dane osobowe byłych pracowników dopóki istnieje interes prawny uprawniający do takiego działania.

Należy zaznaczyć, że przepisy prawne obowiązujące w niektórych krajach pozwalają pracodawcom na przechowywanie danych osobowych byłych pracowników nawet do 50 lat.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co może zrobić były pracodawca z moimi danymi osobowymi po zakończeniu stosunku pracy?

Twoje dane osobowe mogą być przechowywane tylko w sytuacji, gdy istnieje legalna lub ważna podstawa do tego. W innych przypadkach dane osobowe muszą być usunięte. Jedną z zasad zbierania i przetwarzania danych jest zasada proporcjonalności. Oznacza ona, że zbierane i przetwarzane dane osobowe powinny być adekwatne do osiągnięcia ważnego celu i nie powinny być poddawane przetwarzaniu niezgodnemu z tym celem.

Ponadto twoje dane osobowe powinny być przechowywane wyłącznie zgodnie z innymi przepisami prawa regulującymi cel zbierania i przetwarzania danych, np. zgodnie z przepisami emerytalnymi, podatkowymi czy przepisami z zakresu ochrony zdrowia, przez czas niezbędny do osiągnięcia celu określonego w tych przepisach. Poza tym w celu realizacji tych wymogów twój poprzedni pracodawca może być zobowiązany do lub mieć możliwość udostępnienia twoich danych osobowych różnym odbiorcom zgodnie z przepisami prawa.

Ochrona danych osobowych przedsiębiorcy

Czy mogę mieć dostęp do moich danych osobowych w dalszym ciągu przetwarzanych przez mojego byłego pracodawcę?

Tak, pomimo faktu zakończenia stosunku pracy, twój poprzedni pracodawca ciągle jest administratorem twoich danych, które nie zostały usunięte. Prawo dostępu do twoich danych osobowych oznacza, że posiadasz prawo (jako osoba, której dane dotyczą) do uzyskania potwierdzenia, czy twoje dane są przetwarzane oraz do uzyskania informacji co najmniej o celu przetwarzania danych, kategoriach przetwarzanych danych oraz odbiorcach lub kategoriach odbiorców, którym dane te są udostępniane.

Udostępniania danych osobowych - nowe zasady

Co mogę zrobić, jeżeli uważam, że mój poprzedni pracodawca nie wywiązuje się ze wszystkich swoich zobowiązań w odniesieniu do moich danych osobowych?

W związku z tym, że w dalszym ciągu jesteś osobą, której dane dotyczą, a twój poprzedni pracodawca jest ciągle administratorem danych (w odniesieniu do twoich danych osobowych), masz prawo złożyć skargę do właściwego organu ochrony danych osobowych, jeżeli uważasz, że twój poprzedni pracodawca przechowuje lub przetwarza twoje dane osobowe dłużej lub w szerszym zakresie niż minimum wymagające osiągnięcia ważnego celu.

Jak zarejestrować zbiór danych osobowych - krok po kroku

Publikacja pochodzi z Przewodnika „Ochrona prywatności w miejscu pracy. Przewodnik dla pracowników” przygotowanego m.in. przez Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w ramach Projektu Partnerskiego Leonardo da Vinci “Zwiększanie świadomości w zakresie ochrony danych osobowych wśród pracowników zatrudnionych w krajach Unii Europejskiej” (2012-1-PL1-LEO04-280971). Projekt ten został sfinansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie.

Poradnik dostępny jest na stronie GIODO http://www.giodo.gov.pl/1520056/id_art/7930/j/pl/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama