reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Własność intelektualna > O czym pamiętać zamieszczając CV w Internecie?

O czym pamiętać zamieszczając CV w Internecie?

Gromadzenie danych przez Internet jest jedną z najbardziej popularnych form tworzenia baz danych, często wykorzystywaną także w procesie rekrutacji pracowników. Jeżeli potencjalny pracodawca zdecyduje się pozyskiwać dane kandydatów przez Internet (np. poprzez swoją stronę internetową lub na adres e-mail), powinien wdrożyć w celu ich ochrony środki techniczne i organizacyjne, odpowiednie do zagrożeń i kategorii danych objętych ochroną.

Obowiązek ten ma zastosowanie także do administratorów danych innych niż pracodawcy, np. agencji zatrudnienia, czy też właścicieli stron internetowych, które umożliwiają zamieszczenie swojego CV on-line. Każdy bowiem administrator danych, bez względu na sposób ich gromadzenia, musi działać zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.

Z jakich stron internetowych powinienem korzystać w celu przekazania danych?

Najważniejsze to zawsze korzystać wyłącznie ze sprawdzonych i zaufanych stron internetowych. Pamiętaj, że twoje CV ujawnia o tobie wiele informacji, które nie powinny trafić do osób niepowołanych. Zawsze zatem sprawdzaj, czy strona internetowa lub adres e-mail, z których zamierzasz skorzystać, są oficjalnie rekomendowane przez podmiot, któremu za ich pośrednictwem chcesz przesłać swoje dane. Pamiętaj też, aby upewnić się, kto jest administratorem danych oraz że używana przez ciebie strona internetowa zapewnia szyfrowany transfer danych (szukaj ciągu „https” w adresie strony internetowej w twojej przeglądarce).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

O czym powinienem pomyśleć przed zamieszczeniem swojego CV na stronie internetowej?

Oto cztery podstawowe zasady postępowania w takiej sytuacji:

1. Pamiętaj, że umieszczenie CV w serwisie internetowym może wymagać założenia konta użytkownika serwisu oraz wyrażenia jego właścicielowi zgody na przetwarzanie danych osobowych. Zanim to uczynisz dokładnie przeczytaj regulamin oraz politykę prywatności serwisu. Może bowiem okazać się, że właściciel serwisu chce przetwarzać twoje dane także w celach marketingowych nie tylko własnych produktów, ale też produktów innych podmiotów.

2. Zamieść w CV tylko takie dane, które są istotne i niezbędne w procesie rekrutacji.

Jakie dane osobowe można zbierać w czasie rekrutacji?

3. Miej na uwadze, że zamieszczając swoje CV w Internecie umożliwiasz wgląd w znajdujące się w nim dane nieograniczonej liczbie użytkowników. Mogą one zostać wykorzystane w sposób nie koniecznie zgodny z twoimi oczekiwaniami (kradzież tożsamości, spam, marketing telefoniczny). Pamiętaj, że nawet jeśli usuniesz swoje CV ze strony internetowej, będzie ono nadal dostępne w archiwach wyszukiwarek internetowych. Warto zatem szukać stron, które umożliwiają zamieszczenie CV w formie anonimowej (bez podawania danych identyfikacyjnych i kontaktowych) – możesz wtedy wybrać pracodawcę, którego ofertą pracy jesteś zainteresowany i tylko jemu udostępnić swoje szczegółowe dane.

4. Zawsze sprawdzaj, jakie są domyślne ustawienia prywatności na stronie internetowej, poprzez którą szukasz pracy. Wiele z nich umożliwia swoim użytkownikom ich indywidualne dostosowanie.

Jakie jest znaczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych?

Publikacja pochodzi z Przewodnika „Ochrona prywatności w miejscu pracy. Przewodnik dla pracowników” przygotowanego m.in. przez Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w ramach Projektu Partnerskiego Leonardo da Vinci “Zwiększanie świadomości w zakresie ochrony danych osobowych wśród pracowników zatrudnionych w krajach Unii Europejskiej” (2012-1-PL1-LEO04-280971). Projekt ten został sfinansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie.

Poradnik dostępny jest na stronie GIODO http://www.giodo.gov.pl/1520056/id_art/7930/j/pl/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama