reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Własność intelektualna > Co grozi za naruszenie znaku towarowego?

Co grozi za naruszenie znaku towarowego?

Niestety, brak świadomości w sferze prawa własności przemysłowej wśród przedsiębiorców jest wciąż widoczny. Przedsiębiorcy bagatelizują i nie analizują wymyślonych przez siebie nazw, haseł promujących czy symboli, nierzadko uważając, że są one nowe, innowacyjne i wcześniej niezasłyszane. To najczęściej popełniany błąd. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że wszystkie te elementy mogą podlegać ochronie. Nazwa wymyślona przez Kowalskiego również. Zdajmy sobie wreszcie sprawę z tego, że ochrona nie dotyczy tylko symboli wielkich, renomowanych marek, a konsekwencje naruszenia znaku towarowego mogą nas kosztować nie tylko sporo nerwów i czasu, ale także pieniędzy.

Co grozi za naruszenie znaku towarowego?

Jakie są możliwie roszczenia i co nam grozi?

Zgodnie z art. 298 Ustawy prawo własności przemysłowej 30 czerwca 2000 r. (dalej „ustawa”) osoba, której prawo ochronne na znak towarowy zostało naruszone, może żądać od osoby, która naruszyła to prawo:

1)    zaniechania naruszania. To pierwszy krok, najczęściej stosowany przez pokrzywdzonego, którego znak towarowy został naruszony. Roszczenie o zaniechanie naruszeń należy do nieskomplikowanych działań, na które nie trzeba czynić większych nakładów. Oplata sądowa jest stosunkowo niska, a obowiązki po stronie powoda niewielkie. Nie trzeba wykazywać winy pozwanego, co ułatwia proces. Wystarczy przedstawić  dowody na działania mające na celu wprowadzenie potencjalnego konsumenta w błąd, a sąd powinien przychylić się do roszczeń strony powodowej. Nierzadko pozytywnie zakończona sprawa dla powoda, staje się podstawą do dalszych roszczeń, tym razem już bardziej dotkliwych, bo… pieniężnych.

2)    wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści. Roszczenie to jest kierowane stosunkowo rzadko. Wynika to z trudności udowodnienia pewnych faktów, a w szczególności wysokości potencjalnie uzyskanych korzyści przez pozwanego. Ze względu na wartość niematerialną znaku towarowego i subiektywne odczucia konsumentów materiał dowodowy jest praktycznie niemożliwy do perfekcyjnego przedstawienia.

3)    w razie zawinionego naruszenia również naprawienia wyrządzonej szkody. Naprawienie wyrządzonej szkody może wiązać się z zapłatą odpowiedniej sumy pieniężnej. Najczęściej w wysokości odpowiadającej opłacie licencyjnej albo innemu stosownemu wynagrodzeniu, które w chwili dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie ze znaku towarowego.

Co może być znakiem towarowym ?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama